Naga Marketscysec
Po prawej Demetra Kalogerou, szefowa CySEC

Cypryjski regulator rynków finansowych CySEC poinformował niedawno o planach ograniczenia marketingu, dystrybucji i sprzedaży kontraktów na różnicę (CFD) w formie zbliżonej do interwencji ESMA. Różnica polega jednak na tym, że dźwignia na Forex mogłaby zostać ograniczona nawet do 20:1, a handel lewarowany na instrumentach kryptowalutowych zakazany. Działania CySEC nie spodobały się jednak naszej rodzimej Izbie Domów Maklerskich (IDM).


CySEC faworyzuje firmy z regionu

Izba Domów Maklerskich jako organizacja zrzeszająca domy i biura maklerskie w Polsce, wskazuje, że działania CySEC są kierunkowo zbieżne z trwającymi w KNF pracami nad stworzeniem kategorii „klienta doświadczonego”. W prowadzonych obecnie konsultacjach CySEC uwzględnia wprowadzenie nowej kategorii klienta, tożsamej z zaproponowaną przez KNF kategorią „klienta doświadczonego”.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Proponowane przez CySEC rozwiązania mogą doprowadzić do zmiany strukturalnej na europejskim rynku CFD. Propozycje zawarte w projekcie cypryjskiej interwencji krajowej faworyzują firmy z tego rynku, kosztem konkurencyjności polskich firm inwestycyjnych. Znajdujemy się więc w kluczowym momencie dla rynku CFD. Mając na uwadze rozwój krajowej branży domów maklerskich i bezpieczeństwo inwestorów, kluczowe jest wypracowanie rozwiązań korzystnych dla dalszego rozwoju polskiego rynku CFD – zauważa IDM.

Rozwiązania ESMA działają ze szkodą dla polskich klientów

Piotr Soków, Członek Zarządu IDM w liście do Rafała Mikusińskiego, Zastępcy Przewodniczącego KNF zwraca uwagę, że przyjecie przez Polskę rozwiązań unijnych 1:1. bez uwzględnienia specyfikacji krajowego rynku działa ze szkodą dla polskich klientów oraz przyczynia się do obniżenia konkurencyjności krajowych firm inwestycyjnych. Rozwiązania wprowadzone przez ESMA (…) nie prowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa inwestycyjnego i ochrony klientów.

Sprawdź również: Jakie ograniczenia rynkowe wprowadziła w 2018 roku ESMA?

Wskazuje on także, że nadmierna regulacja jest jednym z kluczowych wyzwań wymagających pilnej zmiany a interwencja ESMA już przyczynia się do ucieczki klientów do firm inwestycyjnych spoza Unii Europejskiej, gdzie ich ochrona jest znacznie mniejsza. Okazuje się bowiem, że już połowa aktywnych i doświadczonych traderów, po wprowadzeniu interwencji produktowej ESMA, zdecydowała o przeniesieniu swojego rachunku maklerskiego do kraju spoza UE.

KNF w trosce o dobro klienta detalicznego

IDM zwraca uwagę Urzędu [KNF], że przygotowywana obecnie interwencja krajowa będzie miała przełomowe znaczenie dla przyszłości rynku CFD w Polsce i konkurencyjności krajowych domów maklerskich (…) Izba stoi na stanowisku, że celem interwencji krajowej KNF powinna być skuteczna ochrona klienta detalicznego, przy zapewnieniu przepisów umożliwiających konkurencyjną działalność krajowych firm inwestycyjnych w Polsce i na terenie UE.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSurowce oczekują wsparcia od Fed w związku z ryzykiem recesji
Następny artykułKolejna śmiała projekcja: Bitcoin (BTC) będzie wart 25 tys. USD jeszcze w tym roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here