Naga Marketssąd, młotek, comparicIzba Domów Maklerskich (IDM) chciałaby, aby w Polsce powstał sąd rynku kapitałowego. Miałaby to być instytucja powołana w celu rozstrzygania spraw związanych z rynkiem kapitałowym, której celem byłoby zagwarantowanie kompetencji w rozstrzyganiu rynkowych sporów. O planach utworzenia sądu poinformował prof. Andrzej Szumański, który przyznał w rozmowie z Adamem Torchałą, redaktorem Bankier.pl, projekt ma już poparcie Ministerstwa Sprawiedliwości.


Z myślą o inwestorach indywidualnych

– Przymierzamy się do projektu stworzenia sądu rynku kapitałowego, jako sądu powszechnego, państwowego, specjalistycznego, który rozstrzygałby spory z zakresu rynku kapitałowego. Wpisujemy się tym samym w trend światowy – takie sądy funkcjonują już bowiem m.in. w Anglii, w Niemczech, a także w Izraelu. Są one potrzebne, ponieważ ustawy z zakresu rynku kapitałowego są tak hermetyczne, tak skomplikowane, że przeciętny sędzia, który jest nawet dobrym cywilistą, nie jest w stanie dobrze rozstrzygać w tych specyficznych sprawach. Potrzebne jest “czucie” rynku kapitałowego, a tego na uczelniach prawniczych nie uczą – przyznaje prof. Andrzej Szumański.

Zobacz także: IDM: Rozwiązania ESMA działają ze szkodą dla polskich klientów

Wiceprezes sądu Izby Domów Maklerskich zwraca także uwagę, że do działalność sądu rynku kapitałowego miałaby koncentrować się wokół rozpatrywania odwołań od uchwał Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), sporów cywilno prawnych pomiędzy uczestnikami rynku kapitałowego oraz spraw karnych przewidzianych przez ustawę o obrocie instrumentami finansowymi i ustawę o ofercie publicznej.

– Słaba egzekucja prawa i tym samym niewystarczająca ochrona inwestorów to jedna z poważniejszych barier rozwoju rynku kapitałowego i coraz częściej się o tym mówi (…) Tak jest w wielu krajach, nawet o wyższej kulturze przestrzegania prawa niż w Polsce – dodaje Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Andrzej Szumański jasno stwierdza także, że jeżeli chcemy kompetentnie orzekać o czyichś pieniądzach i brać za to odpowiedzialność, musimy powołać sąd rynku kapitałowego.

Cała rozmowa z Andrzejem Szumańskim i Waldemarem Markiewiczem dostępna na portalu bankier.pltokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBracia Winklevoss o BTC: Kupowanie Bitcoina jest bezbolesne
Następny artykułPoczątek końca rajdu dolara. Prognoza dla pary USD/JPY – ING i MUFG
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here