Naga MarketsW dniu 22 sierpnia 2017 r. Izba Domów Maklerskich przesłała pismo do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące działalności na terenie Polski zagranicznych firm inwestycyjnych, które bez posiadania odpowiedniej licencji oferują krajowym klientom usługi na rynku finansowym, pełna treść listu dostępna jest na stronie IDM.


IDM zwraca uwagę na 5 nielicencjonowanych podmiotów

W liście skierowanym do UOKiK, Izb Domów Maklerskich prezentuje listę zagranicznych podmiotów działającyn na polskim rynku bez licencji, przekazując dokładne informacje o pięciu takich przedsiębiorstwach.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Podmioty te na swoich witrynach internetowych zachęcają użytkownika do inwestowania na rynku finansowym oferując gwarancję zarabiania i ponadprzeciętne zyski, nie informując przy tym o ryzyku związanym z inwestycjami. W zestawieniu prezentujemy także przykład firmy – „podmiotów marketingowych” – które przyjmują depozyty – wpłaty środków pieniężnych od polskich klientów prawdopodobnie bez wymaganego prawem zezwolenia” – czytamy w liście IDM do UOKiK.

Izba Domów Maklerskich w swoim liście pragnie zwrócić szczególną uwagę na przekazywane w agresywny sposób informacje o potencjalnych korzyściach inwestycyjnych, które mogą wprowadzać w błąd, szczególnie niedoświadczonych inwestorów.

Poniżej lista stron internetowych, co do których działalności IDM posiada zastrzeżenia:

  • Inwestycjedlaciebie.pl
  • Walletmagazine.pl – strona kieruje do serwisu inweswtycjedlaciebie.pl
  • Exbino.com
  • Utrader.com
  • Doradca-inwestora.pl

IDM jednocześnie zaznacza, że o nielegalnej działalności walletmagazine.pl już w przeszłości Komisję Nadzoru Finansowego ostrzegał dom maklerski X-Trade Brokers (XTB). Pisma w tej sprawie kierowane do Urzędu w 2016 oraz w 2017 roku – pomimo tego podmiot nadal oferuje swoje usługi polskim klientom.

Nowe przepisy wymuszają na brokerach posiadanie polskich oddziałów

Zgodnie ze zmianami legislacyjnymi wdrożonymi jeszcze w kwietniu, jedynymi podmiotami mogącymi proponować usługi maklerskie inwestorom indywidualnym na terenie Polski są obecnie:

  • domy i biura maklerskie posiadające odpowiednie zezwolenie i wymienione w rejestrze KNF (w tym polskie domy maklerskie zrzeszone w Izbie Domów Maklerskich),
  • nadzorowani pośrednicy (tzw. agenci firm inwestycyjnych) działający w imieniu i na rzecz ww. firm inwestycyjnych.

Obecnie firmy chcące świadczyć swoje usługi będą musiały posiadać co najmniej jednego agenta firmy inwestycyjnej (nadzorowanego pośrednika), a to wiąże się z koniecznością otwarcia oddziału w Polsce.

Jedynymi, uprawnionymi podmiotami do wykonywania tego rodzaju czynności są teraz tylko firmy inwestycyjne lub agenci firmy inwestycyjnej. Celem wprowadzanych przepisów zgłoszonych przez Urząd KNF, jest zakończenie prowadzenia działalności przez podmioty nienadzorowane, które przez bezpośredni kontakt nakłaniały inwestorów do korzystania z usług maklerskich” – komentował rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Zmiany przepisów są z pewnością korzystne dla bezpieczeństwa klientów, osobną kwestią pozostaje jednak ich egzekwowanie przez KNF. List wystosowany do UKOiK sugeruje bowiem, że w tym zakresie polski regulator posiada co najmniej ograniczoną efektywność.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here