Naga MarketsW związku z wprowadzeniem przez ESMA interwencji produktowej dot. kontraktów różnic kursowych, IDM, zwraca uwagę, że na polskim rynku pojawiły się już pierwsze zagraniczne podmioty maklerskie spoza Unii Europejskiej oferujące krajowym klientom detalicznym konkurencyjne warunki transakcyjne na rynku Forex. Podmioty te nie stosują się do regulacji unijnych, w tym interwencji ESMA, i ich działania są prawdopodobnie niezgodne z krajowym prawem.


IDM wielokrotnie podkreślała, że przepisy wprowadzone przez ESMA stwarzają ryzyko arbitrażu regulacyjnego ze stratą dla krajowej branży maklerskiej. W związku z interwencją ESMA, rynek europejski, w tym krajowy, stanie się atrakcyjny dla firm spoza UE, które nie zastosują się do przepisów interwencji produktowej ESMA. Pierwsze takie podmioty oferujące lepsze warunki inwestycyjne pojawiają się już na krajowym rynku.

“Dukascopy Bank zachęca klientów detalicznych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej do skorzystania z jego oferty i przeniesienia rachunku inwestycyjnego. Szwajcarski bank informuje inwestorów indywidualnych, że jako podmiot będący poza jurysdykcją ESMA, nadal będzie oferował swoim klientom dźwignię 1:200 oraz możliwość inwestowania w opcje binarne. Tak przedstawiona informacja może naruszać przepisy polskiej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Art. 73 ust. 2a Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi) poprzez oferowanie na terenie Polski instrumentów z dźwignią większą niż 1:100. Dodatkowo szwajcarski bank wprost informuje o zamiarze nieprzestrzegania prawa wynikającego z wprowadzonej interwencji produktowej ESMA, a co za tym idzie ponownego łamania prawa” – czytamy w liście IDM skierowanym do Ministra Finansów oraz urzędników unijnych.

IDM zwraca uwagę na ofertę Dukascopy Banku, o której informowaliśmy między innymi tutajDukascopy Bank jest regulowany przez Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA) stosując się do szwajcarskich wymogów licencyjnych. Należy zwrócić uwagę, że podmiot Dukascopy Bank jest oddziałem niezależnym od Dukascopy Europe, w przypadku którego ograniczenia ESMA (między innymi w zakresie dźwigni) będą obowiązywały.

Fakt, że Szwajcaria nie znajduje się na terenie UE, klienci handlujący na rynku walutowym będą mogli skorzystać z sześciokrotnie wyższej dźwigni finansowej niż traderzy detaliczni zamieszkujący państwa Zjednoczonej Europy.

To co dla klienta detalicznego może być alternatywą dla europejskich domów maklerskich oferujących dźwignię do poziomu 30:1, dla muszących przestrzegać przepisów ESMA firm inwestycyjnych staje się ciosem konkurencyjnym:

“W związku z powyższym, Izba Domów Maklerskich, wyraża nadzieję, że organy publiczne podejmą niezwłocznie stosowne kroki w celu zapewnienia równych warunków konkurencyjnych dla podmiotów krajowych i zagranicznych działających w Polsce. Mamy nadzieję, że za pomocą odpowiednich narzędzi prawnych i kontrolnych państwo dołoży starań dla wyeliminowania nadużyć z polskiego rynku finansowego i zapewni dalsze warunki rozwoju dla krajowej branży. Przygotowanie krajowego rynku na nieuchronne zmiany po wprowadzeniu interwencji ESMA jest kluczowe także dla bezpieczeństwa klientów detalicznych” – czytamy w podsumowaniu listu IDM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Panowie z IDM, przestańcie bredzić, jęczeć i donosić. Trzeba było ostro, po męsku z esmą, a nie ogon pod siebie, a teraz panika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here