Naga MarketsIdea Bank publikuje wyniki kwartalne. 40% pracowników pozostanie na stałe na pracy zdalnejW pierwszym kwartale 2020 r. Idea Bank odnotował 1,65 mln zł. zysku netto, wobec straty przekraczającej 83 mln zł. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik odsetkowy wyniósł 133,6 mln zł. wobec 106,5 mln zł rok wcześniej. Idea Bank poinformował w piątek, że po zakończeniu pandemii COVID-19, spora część pracowników pozostanie na stałem na pracy zdalnej. Celem takiego działania jest zyskanie dodatkowych oszczędności kosztowych, które nie zostały uwzględnione w planie restrukturyzacji banku.

  • Zysk netto Idea Banku wyniósł w I kwartale 2020 r. 1,65 mln zł. wobec 83,1 mln zł straty w ubiegłym roku. 
  • Spółka odnotowała wynik z tytułu odsetek na poziomie 133,61 mln zł. wobec 106,53 mln zł rok wcześniej.
  • W piątek, notowania Idea Banku o godzinie 11:00 spadają o ok 3%, a kurs oscyluje w okolicach 2,15 zł. Obrót po 2 godzinach handlu wynosi poniżej 100 tys. zł.

Zobacz również: JSW odnotowała ponad 210 mln zł straty w I kwartale

Te artykuły również Cię zainteresują

Idea Bank kontynuuje program autosanacji

Idea Bank już czwarty kwartał z rzędu pochwalił się zyskiem na poziomie skonsolidowanym. Bank odnotował 1,65 mln zł. zysku wobec 83,1 mln zł. straty w I kwartale 2019 r. Spółka od ubiegłego roku jest w programie auto-naprawczym (autosanacyjnym), który zdaniem Prezesa banku Jerzego Pruskiego jest lepszy od wszystkich rozwiązań administracyjnych. Wydaje się, że kolejne raporty wynikowe potwierdzają te słowa.

W I kwarale br. w związku z COVID-19, Grupa rozpoznała dodatkowe odpisy z tytułu utraty wartości portfela kredytowego w kwocie 9,6 mln zł. W raporcie podano: “Niezależnie od zwiększonego ryzyka kredytowego negatywny wpływ na rentowność Grupy będą także miały obniżki stóp procentowych NBP oraz stawek WIBOR. Wysiłki Grupy zmierzać będą do jak największej absorbcji zmniejszającej się wskutek obniżek stóp referencyjnych rentowności aktywów pracujących poprzez stopniowe obniżanie koszów pozyskiwania zobowiązań oraz dalsze pogłębione działania restrukturyzacyjne w kierunku wyższej efektywności i obniżki kosztów działania Grupy”.

Zobacz również: Investeko S.A. odnotowała w pierwszym kwartale wzrost przychodów o 64,8%

Walory Idea Banku dynamicznie odbiły w górę z poziomu 1,5 zł

Maj jest świetnym miesiącem dla akcje Idea Banków. Walory zyskały w ciągu kilkunastu sesji ok. 50% co stawia je w bardzo dobrym świetle w porównaniu z innymi Spółkami z bankowego sektora. Jest on jednym z najbardziej dotkniętych przez koronawirusową pandemię, o czym można przeczytać tutaj.

Nie należy jednak popadać w hurraoptymizm. Wystarczy spojrzeć na wykres, na wrzesień 2019 r. kiedy to na walorach Banku, został zainicjowany podobny dynamiczny ruch na północ poprzedzony “ubijaniem dna”. Jego korekta i powrót do poziomu bazowego nastąpiła równie szybko jak wspomniane wzrosty. Patrząc jednak na dłuższy horyzont czasowy, wydaje się, że kolejne pozytywne informacje związane z programem autosanacji w Banku, mogą zachęcić inwestorów do nabywania akcji, co może skutkować wzrostem ich cen.

Notowania walorów Idea Banku z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

40% pracowników Banku pozostanie na pracy zdalnej

Idea Bank poinformował w piątek, że część pracowników, w momencie zakończenia pandemii koronawirusa pozostanie na pracy zdalnej. Tryb pracy owej grupy pracowników ma być oparty na naprzemiennym korzystaniu z biura i elektronicznych mediów. Spółka podała również, że obecnie w takim trybie pracy pozostaje około 90% zatrudnionych.

Na podobne ruchy mają zdecydować się równie m.in. Barclays i Morgan Stanley. Jess Staley, CEO banku Barclays, powiedział, że „idea umieszczania 7 tys. ludzi w jednym budynku może okazać się reliktem przeszłości”.

Rozpowszechnienie się pracy zdalnej ma szansę okazać się czynnikiem zmniejszającym popyt na powierzchnię biurową, co z kolei uderzy w rynek nieruchomości komercyjnych w globalnych centrach finansowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here