Naga MarketsWpłatomat Idea BankIdea Bank znajdował się dziś pod presją sprzedających. Pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji to jedno, niemniej dziś bank borykał się ze sporym problemem. System rozliczeniowy uległ poważnej awarii, transakcji były liczone podwójnie, niektórzy klienci zostali również zakoczeni wyzerowanymi rachunkami. Problemy zaczęły się już we wtorek, ostatecznie sytuacja została opanowana w dniu dzisiejszym.


Znikające pieniądze, wyzerowane rachunki i zdublowane transakcje

W sprawie Idea Bank wydał oświadczenie: „19 listopada 2019 r. w wyniku błędu systemowego zostały podwójnie zaksięgowane na rachunkach klientów rozliczenia transakcji płatniczych dokonanych przez klientów w okresie weekendowym tj. 16-18 listopada 2019 r. W pliku rozliczeniowym mogą się również pojawić nieliczne transakcje z 15 listopada 2019 r.”

“Przyczyna błędu została zdiagnozowana. Aktualnie Bank pracuje nad jej jak najszybszym rozwiązaniem, a sam błąd został już 19 listopada zgłoszony do dostawcy systemu bankowego. Wszystkie przypadki podwójnego księgowania zostaną usunięte z systemu dzisiaj do końca dnia – zostaną wprowadzone korekty błędnych transakcji na rachunkach klientów. W następnych dniach Bank będzie dokonywał korekt ewentualnych konsekwencji błędu, np. naliczonych nienależnie odsetek od debetu. Klienci, którzy zauważyli nieprawidłowość na swoich kontach nie muszą dokonywać żadnych zgłoszeń – zwrot środków zostanie dokonany automatycznie. “

Zobacz również: Idea Bank z niemal 13 mln zł zysku netto w III kw. Kurs spada o 6%

Klienci byli oburzeni zaistniałą sytuacją. Publiczny profil Idea Banku na Facebooku był bombardowany komentarzami. Pod jednym z nich pojawiła się odpowiedź ze strony jednego z pracowników: „Bardzo przepraszamy za tę sytuację. Aktualnie trwają prace naprawcze, mające na celu jak najszybsze wyeliminowanie błędu księgowania. Prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości – zaistniała kwestia może zostać rozwiązana w przeciągu najbliższych godzin i środki powrócą na konto”

Ostatecznie dziś po godzinie 16:00 pojawiła się informacja o usunięciu błędów i przywróceniu poprawności działania systemu. W komunikacie banku podano: “Wszyscy klienci otrzymali zwrot nieprawidłowo pobranych środków poprzez odpowiednią korektę na należących do nich rachunkach” 

Zobacz także: GPW aktualizuje aplikację mobilną dla systemów Android i iOS

Sytuacja techniczna na akcjach Idea Banku

Patrząc na wykres banku, sytuacja nie wygląda najlepiej. Pomijając fakt, że spółka znajduje się od dłuższego czasu w trendzie spadkowym, to w ostatnim czasie doszło do obrony oporu przy poziomie 3 zł. Jeżeli sentyment spadkowy się utrzyma, istnieje szansa na kontynuację ruchu w kierunku ostatnich lokalnych dołków – 2,31 zł. W tym miejscu znajduje się także średnia z ostatnich 100 okresów.

Wykres idea banku
Idea Bank interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here