Naga MarketsRahim Blak o ICO i projekcie Sapiency w Comparic24.tv

Rynek initial coin offering (ICO), czyli kryptowalutowego odpowiednika debiutów giełdowych (z ang. IPO) przeżywał prawdziwy rozkwit w 2017 i na początku 2018 roku, pozwalając nowym projektom kryptowalutowym zebrać milairdy dolarów na ekspansję we wczesnej fazie rozwoju. Zamieszanie regulacyjne oraz rosnące liczba oszustw spowodowały jednak, że ICO uzyskało złą sławę i na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zaczęło tracić na swojej popularności. Zdaniem Rahima Blaka, stojącego za kryptowalutą Sapiency, ICO nadal jest najlepszą formą finansowania nowych projektów kryptowalutowych.


Od ICO, do STO i IEO, czyli różne form crowdfundingu na rynku kryptowalut

Jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku wartość rynku ICO wynosiła 5 miliardów dolarów. Właśnie tyle zebrało 150 projektów kryptowalutowych od użytkowników z całego świata, praktycznie wyrównując obrót z roku wcześniejszego. Najwięcej wśród wspomnianych projektów zebrała platforma Telegram, która w pierwszej rundzie przedsprzedaży zarobiła niebagatelne 850 milionów dolarów. Rok później, w pierwszym kwartale 2019 roku zebrana suma wyniosła już zaledwie 118 milionów dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
W 2017 roku wartość całego rynku wyniosła 5 miliardów dolarów, z czego 300 milionów zostało wykradzionych przez hakerów, a kolejne kilkadziesiąt zostało zdefraudowane. Między innymi z tego powodu regulatorzy na całym świecie zaczęli ostrzegać przed ICO lub całkowicie zakazywać tej formy pozyskiwania kapitału, co z czasem spowodowało (w połączeniu z coraz gorszą reputacją), że ICO zostało wyparte przez inne formy crowdfundingowe.

Alternatywną dla ICO miały stać się Security Token Offering (STO), posiadające cechy papierów wartościowych, podlegające pod przepisy dotyczące tychże instrumentów finansowych – miało to zagwarantować inwestorom większe bezpieczeństwo. Po pęknięciu banki na rynku ICO pojawiły się również Initial Exchange Offering (IEO) – założeniem tej formy finansowania nie jest sprzedaż tokenów bezpośrednio inwestorom, a zamiast nich zajmują się tym osobiście giełdy kryptowalutowe.

Niezależnie od tego czy forma finansowania korzysta z nazwy ICO, STO, czy też IEO dla sceptyków jest to cały czas to samo narzędzie, które zawsze może wywoływać potencjalne problemy. Ze stwierdzeniem tym zupełnie nie zgadza się jednak Rahim Blak, postać znana w polskim środowisku kryptowalutowym między innymi dzięki własnemu personalnemu tokenowi. Obecnie Blak rozwija również projekt Sapiency, który fundusze gromadzi właśnie w formie iitial coin offering, „jedynej słusznej formy pozyskania kapitału dla kryptowalut”.

ICO to nie tylko metoda pozyskania kapitału, ale przede wszystkim demokratyzacji kryptowaluty

Chociaż w ICO chodzi głównie o pieniądze i ich pozyskanie od inwestorów – a przynajmniej tak mogłoby się wydawać – to dla Rahima Blaka głównym elementem całego procesu jest inicjacja nowego projektu kryptowalutowego. ICO pozwala bowiem zdemokratyzować daną kryptowalutę, stając się również początkiem tworzenia jej bazy prawnej, organizacyjnej oraz zaplecza finansowego, będąc rzeczywiście o wiele szerszym zagadnieniem niż zazwyczaj się uważa.

„ICO pozwala, aby jak najwięcej osób uwierzyło w naszą kryptowalutę i po jej starcie zalogowało się do naszego systemu, naszej platformy. Istotne jest, aby teraz demokratyzować kryptowalutę i pokazać jej możliwości jak największej ilości osób. Dzięki temu Sapiency w przyszłości stanie się niejako pośrednikiem pomiędzy inwestorem, a nowym projektem” – wyjaśnia Rahim Blak w rozmowie z Adamem Rakiem.

Wgłębiając się w tematykę Sapiency, Blak wyjaśnia, że nazwa kryptowaluty wzięła się od połączenia słów „homo sapiens” oraz „currency”, czyli od połączenia „człowieka” i „waluty”. Głównym celem platformy jest bowiem inwestowanie w drugiego człowieka i emisja tokenów personalnych. Temat rozwoju inicjatywy oraz fuzji z giełdą Tokeneo został poruszony w osobnym materiale.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here