Naga MarketsOkoło 300 milionów dolarów zostało wykradzionych przez hackerów poprzez ICO (ang. initial coin offering) w bieżącym roku, a ofiarami oszustów padło co najmniej 60 tysięcy inwestorów – podaje specjalny raport przygotowany przez Kaspersky Lab.


Debiuty kryptowalutowe warte $3,5 miliarda w 2017

Zainteresowanie hackerów nowym i w wielu przypadkach nieregulowanym rynkiem ICO wzięło się przede wszystkim z ogromnych sum pieniędzy, które nowe projekty kryptowalutowe zgromadziły od stycznia 2017. Zgodnie z raportem Kaspersky Lab mowa o $3,5 miliarda w przeciągu ostatnich niespełna dwunastu miesięcy. Przeciętny uczestnik finansowania poprzez ICO wydał na wspierany projekt około $5 tysięcy.

„Tylko w 2017 roku byliśmy świadkami ponad dwóch tysięcy oszustw ICO w formie ransomware. Jest to obecnie najpowszechniejsza metoda wyłudzenia lub kradzieży środków w ramach debiutów nowych tokenów” – komentował starszy ekspert ds. bezpieczeństwa Kaspersky Lab, Aleksandr Gostew. Na drugim miejscu znalazły się strony phishingowe (podszywające się pod oryginalne witryny i ich produkty), na trzecim natomiast spam w wiadomościach elektronicznych zachęcający do inwestowania w fałszywe initial coin offering.

Czy wiesz że…
Ransomware hack
, to kategoria złośliwego oprogramowania zaprojektowanego, aby blokować dostęp do komputera, dopóki odpowiednia suma pieniędzy (okupu) nie zostanie wpłacona na konto przestępcy. Ransomware to anglojęzyczna zbitka wyrazowa powstała ze słów ransom (okup) oraz software (oprogramowanie).

Jak twierdzi Kaspersky Lab w 2018 skala problemu będzie jeszcze większa – z powodu cały czas rosnącej popularności ICO. Nie dziwi więc fakt, że praktycznie wszyscy najwięksi regulatorzy rynków finansowych oraz banki centralne ostrzegają przed tą formą finansowania lub szykują się do regulacji nowego rynku.

Zobacz również: ICO zamrożone przez SEC. Obiecywali 1350% zwrotu w miesiąc

“ICO to gigantyczny scam”

Jeszcze w październiku, pierwowzór postaci granej przez Leondardo DiCaprio w kasowym Wilku z Wall Street, Jordan Belford, ostrzegał przed ICO. Były makler giełdowy, który spędził 22 miesiące w amerykańskim więzieniu w związku z oszustwami giełdowymi nazywa ICO gigantycznym scamem, porównując nowe projekty do znanego w świecie tradycyjnych rynków finansowych schematu pump and dump.

Prawdopodobnie 85% ludzi stojących za ICO nie ma złych zamiarów, lecz pozostałe pięć czy dziesięć procent chcą Cię oszukać. (…) Wszyscy, łącznie z Twoją babcią chcą dziś kupić kryptowalutę. Nie twierdzę, że z samym rynkiem jest coś nie tak, nie porównuję go do tulipomanii. To wina ludzi, którzy stoją za tym wszystkim i obrzydzają reszcie ideę kryptowalut – stwierdził w rozmowie Belfort dodając, że ICO jest zdecydowanie gorsze od tego co sam niegdyś robił.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here