whitebit

26 czerwca 2013 19:00

Zwykle ciężko pisać o stratach, nawet nie dlatego, że ciężko przyznać się do błędu, ale dlatego że zasiewają pewną wątpliwość.

Tym razem wątpliwości nie mam żadnych. Błędy są ewidentne po mojej stronie. I o ile kilku nie dało się uniknąć to największe obsunięcie kapitału było spowodowane przez pozycję na GBP/AUD, na którą patrzyłem rano mając ewidentny sygnał zamknięcia niemal na zero, ale zaklinałem wykres patrząc na przecięcie Kijun przez Tenkan od góry myśląc, że to zbyt gwałtowne, że się odwróci etc.

Jak na ironię jedną z najważniejszych moich zasad tradingowych jest nie zastanawiać się jeśli chodzi o straty. Ucinać – lepiej później otworzyć po gorszej cenie niż trwać ze stratą. Kolejne wątpliwości mimo ewidentnych sygnałów kosztowały mnie prawie 200 pipsów.

Co do błędów do których mam mniejsze pretensje do siebie to pozycje na Jenie. CHF/JPY dało sygnał pierwsze, miałem zysk prawie 100pipsów i zdecydowałem na nieco agresywniejszą ekspozycję na Jena. Otworzyłem również pozycje na EUR/JPY i GBP/JPY, pozycję na EUR/JPY powiększając przy kolejnym (słabym) sygnale kupna. Przyniosło to ogromną stratę na wszystkich pozycjach.

Co do tego co można było zrobić już po ich otwarciu oprócz zabezpieczenia CHF/JPY na BE, nie mogę mieć specjalnych pretensji. Strata duża, ale Kijun jako że sygnały były na 3 parach wierzyłem w nowy trend na Jenie i po prostu jedynym logicznym działaniem w tym wypadku było trzymanie ich do sygnały sprzedaży.

Reasumując starty powinny być ograniczone o kilka procent, a gdyby nie moje “przeczucie” i to, że na Jenie zwykle zarabiam, transakcje powinny skończyć się w okolicach zera. Tymczasem obsunięcie kapitału wyniosło prawie 20%.

Opisałem się, natomiast to co chcę przekazać to to, że system jest dobry zawiodło najsłabsze ogniwo – JA, czyli osoba, którą ciężko w tym momencie nazwać traderem.


Teraz nowa pozycja. Mimo mojego byczego nastawienia do par z Jenem, EUR/JPY daje sygnał sprzedaży i otwieram pozycję.

Ichimoku - zamknięte pozycje na stracie. Nowa transakcja: short ERU/JPYZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Naczelny Comparic.pl. Trader od 2003r., zawodowo od 2006r. na rynku Forex. Zwolennik technicznego podejścia do rynków - obecnie skupia się na technice Ichimoku oraz Price Action, z której prowadzi szkolenia i seminaria. Szczególną uwagę w tradingu zwraca na korzystny stosunek zysku do ryzyka. Prelegent na wielu konferencjach dotyczących inwestowania na rynkach kapitałowych, jako wykładowca współpracuje z największymi brokerami w Polsce i na świecie. Wiceprezes Fundacji FxCuffs - Edukacja i Rozwój Rynków Finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj