Co to jest Ichimoku Kinko Hyo? Opis strategii

Co to jest Ichimoku Kinko Hyo? Opis strategii
Goichi Hosoda, twórca Ichimoku

Ichimoku Kinko Hyo to strategia inwestycyjna stworzona przez japońskiego dziennikarza Goichi Hosodę, który swoje artykuły podpisywał pseudonimem Ichimoku Sanjin. Hosoda opracował strategię przed IIWŚ i przez ponad trzydzieści lat pracował nad doskonaleniem Ichimoku. Dopiero jednak w 1969 roku opublikował książkę, w której opisał jej zasady. Z lewej jedno z niewielu obecnie dostępnych zdjęć G. Hosody.

Czym jest Ichimoku?

Ichimoku jest strategią inwestycyjną podążającą za trendem (trend following), pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy cena znajduje się w trendzie (a nie w korekcie), ustalić dokładny punkt wejścia w rynek i zastosować odmienne techniki wyjścia z pozycji zyskownych oraz stratnych. Z pewnością nie jest to strategia, która wyłapuje szczyty i dołki na wykresie cen – w zamian za to Ichimoku pozwala generować stabilne zyski, dając czas na zastosowanie zdroworozsądkowego zarządzania kapitałem oraz umożliwiając uniknięcie nadmiernego stresu tak często spotykanego na rynkach.

Tak opisana strategia może wydawać się Świętym Graalem tradingu – niestety nim nie jest. Jak w każdej strategii zdarzają się fałszywe sygnały, cena nagle potrafi zawrócić i poruszać się w przeciwnym kierunku, dlatego inwestor musi opanować technikę wychodzenia przedwcześnie z pozycji, aby ucinać niepotrzebne straty. Jest to strategia stworzona do realnego tradingu, która bierze pod uwagę wszystkie możliwości rynkowe. najważniejsze jednak jest to, że Ichimoku Kinko Hyo pozwala generować zyski w dłuższym okresie.

Ichimoku jest strategią popularną wśród japońskich traderów, i choć świetnie się spisuje na wszystkich parach walutowych to warto zawsze mieć na uwadze główne walory z jenem, takie jak GBP/JPY EUR/JPY i USD/JPY używając oryginalnych ustawień.

Czytaj również: Ichimoku Kinko Hyo – podstawy systemu dla początkujących

Podstaw strategii Ichimoku

Wykres Ichimoku składa się z pięciu podstawowych linii. W odróżnieniu od standardowych średnich ruchomych bazujących na cenach zamknięcia, linie Ichimoku pod uwagę biorą historyczne maksima oraz minima. Dzięki temu są zdecydowanie bardziej elastyczne i szybciej reagują na zmiany rynkowe. Można to zaobserwować nanosząc na wykres jedną z linii Ichimoku, a następnie obliczaną dla tego samego okresu średnią kroczącą (MA). Podstawowe linie Ichimoku to:

 • Tenkan Sen (linia zwrotna) – czerwona linia
 • Kijun Sen (linia standardowa) – niebieska Linia
 • Chikou Span (linia opóźniona) – zielona Linia
 • Senkou Span A (pierwsza linia prowadząca) – górne ograniczenie chmury wzrostowej (niebieskiej), dolne spadkowej (zielonej)
 • Senkou Span B (druga linia prowadząca) – dolne ograniczenie chmury wzrostowej (niebieskiej), górne ograniczenie chmury spadkowej (zielonej)

Sposoby wyznaczania linii Ichimoku

Co to jest Ichimoku Kinko Hyo? Opis strategii
Standardowy wygląd Ichimoku w MT4 (Kliknij, aby powiększyć)

Wspomniana powyżej chmura (z japońskiego kumo) to obszar powstający pomiędzy liniami Senkou Span A oraz Senkou Span B. W zależności od tego, która z nich znajduje się u góry, a która na dole, chmura przybierała będzie różny odcień. Na wykresie zaprezentowano wygląd standardowego wskaźnika Ichimoku dostępnego w MetaTraderze (lewa strona).

Doskonale widać, że całość jest bardzo nieczytelna. Comparic.pl poleca skorzystanie ze wskaźnika Ichimoku dostępnego tutaj (dodatkowo warto pobrać wskaźnik BarTimer odmierzający czas do zakończenia rysowania się świecy). Jest o wiele bardziej czytelny i przy jego wykorzystaniu powstają analizy Ichimoku, które znaleźć można na portalu:

Co to jest Ichimoku Kinko Hyo? Opis strategii
Na rysunku widać jedynie chmurę wzrostową (niebieską). Kumo spadkowa przybiera kolor zielony. Wtedy Senkou span B jest jej górnym ograniczeniem, a Senkou Span A dolnym.

Tenkan Sen

Średnia, którą otrzymuje się poprzez dodanie najwyższego maksimum i najniższego minimum osiągniętych przez cenę w danym okresie i podzielenie przez dwa.
Wzór: (HH+LL)/2 przez ostatnich 9 okresów. Tenkan znajduje się zazwyczaj najbliżej ceny, stanowi więc pierwszy i istotny poziom wsparcia/oporu.Kijun Sen

Średnia, którą otrzymujemy według wzoru (HH + LL)/2 przez ostatnich 26 okresów, czyli najwyższe maksimum i najniższe minimum osiągnięte przez cenę w ciągu ostatnich 26 okresów. Kijun to linia, na której często kończą się silne korekty, silniejsza od Tenkan

Chikou Span

Liniowy wykres ceny cofnięty o 26 okresów i służy do potwierdzenia kierunku trendu. Gdy Chikou Span znajduje się ponad ceną wtedy trend jest wzrostowy, jeżeli pod – wtedy trend jest spadkowy (jej jedyna rola to właśnie pomoc w określeniu trendu).

Senkou Span A

Średnia, którą otrzymuje się dodając Tenkan Sen do Kijun Sen i dzieląc przez 2, a wynik następnie przesuwa się o 26 okresów do przodu (Tenkan Sen + Kijun Sen)/2. Kolejna specyfika Ichimoku – średnia umieszczana na wykresie o 26 świeczek do przodu i obserwacja jak cena będzie się zachowywała względem tej średniej w przyszłości.

Senkou Span B

Linię senkou Span B otrzymuje się dodając najwyższe maksimum i najniższe minimum z ostatnich 52 okresów (świec) dzielać wynik przez dwa i przesuwając o 26 okresów (świeczek) do przodu. (HH + LL)/2.

Kumo

Gdy cena znajduje się w chmurze, wtedy rynek porusza się w konsolidacji – wśród inwestorów występuje niezdecydowanie. Decyzje podejmowane są jedynie w momencie kiedy cena porusza się pod lub nad kumo, czy też w momencie wybicia z chmury. Kumo to także dodatkowe potwierdzenie trenduSygnały generowane przez Ichimoku

Strategia Ichimoku Kinko Hyo generować może dwa rodzaje sygnałów – polegające na przecinaniu się linii Kijun sen i Tenkan sen oraz na dolnym lub górnym wybiciu z chmury. Sygnały oparte o Kijun i Tenkan prezentują się następumąco:

 • Tenkan sen przecina od dołu kijun sen poniżej chmury – słaby sygnał kupna
 • Tenkan sen przecina od dołu kijun sen w chmurze – neutralny sygnał kupna
 • Tenkan sen przecina od dołu kijun sen nad chmurą – silny sygnał kupna
 • Tenakn sen przecina od góry kij sen nad chmurą – słaby sygnał sprzedaży
 • Tenkan sen przecina od góry kijun sen w chmurze – neutralny sygnał sprzedaży
 • Tenkan sen przecina od góry kijun sen pod chmurą – silny sygnał sprzedaży

Strategia wyjścia ceny z chmury zakłada natomiast dwa podstawowe warianty:

 • Zamknięcie się świecy ponad chmurą – sygnał kupna (im dynamiczniejsze wyjście tym silniejszy)
 • Zamknięcie się świecy pod chmurą – sygnał sprzedaży (im dynamiczniejsze wyjście tym silniejszy).
Silny sygnał kupna - wszystkie założenia spełnione. Cena wychodzi z chmury, Tenkan przecina Kijun od dołu nad chmurą, dodatkowo Chikou znajduje się nad ceną (trend wzrostowy)
Silny sygnał kupna – wszystkie założenia spełnione. Cena wychodzi z chmury, Tenkan przecina Kijun od dołu nad chmurą, dodatkowo Chikou znajduje się nad ceną (trend wzrostowy).

Dla uzyskania najlepszych efektów obie strategie można łączyć – liczba sygnałów jest mniejsza, okazują się jednak dokładniejsze. Dodając do tego inne elementy analizy technicznej (wsparcia, opory, Price Action), inwestor posiada w swoim ręku narzędzie pozwalające realizować zyskowne transakcje przy ograniczonym ryzyku.Dodatkowe warunki gry przy wykorzystaniu Ichimoku

 • Inwestycje w oparciu o interwały od H4 w górę (D1 i W1)
 • Chęć ewentualnej gry na interwałach niższych wymaga potwierdzenia trendu na interwale wyższym co najmniej czterokrotnie (transakcje z wykresu M15 potwierdza się na wykresie H1).
 • Ustawianie TP na wysokości ważnych wsparć/oporów z wykresu miesięcznego lub tygodniowego. Część pozycji zamykana na wsparciach./oporach D1
 • W przypadku pojawienia się przeciwnego sygnału do wcześniej wygenerowanego pozycja jest również zamykana
 • W razie prowadzenia pozycji stratnej zalecane jest jej zamknięcie nawet przed dotarciem do SL
 • Rozgrywane pozycje z 3:1 RR (lub według własnego uznania)

To również powinieneś wiedzieć o technice Ichimoku: