Naga MarketsPoniższy artykuł traktujący o podstawach techniki Ichimoku Kinko Hyo pochodzi ze strony Protrader.com. Link do zródła: Ichimoku Kinko Hyo indicator in Protrader

Technika Ichimoku Kinko Hyo

Jest to techniczna metoda analizy wykresu, która najprościej ujmując opiera się na podążaniu za trendem. Metoda ta jest kompleksowa i bardzo atrakcyjna wizualnie przez co zyskała sobie wielką popularność wśród traderów zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Już dzisiaj o 20:00 poznaj Ichimoku podczas webinaru Comparic.pl!
BIORĘ UDZIAŁ

Ichimoku jest strategią podążającą za trendem, zatem pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to określenie czy dany instrument znajduje się w trendzie i jaki jest to trend. “Ichimoku” oznacza po japońsku ‘jedno spojrzenie’ i rzeczywiście w tej technice możesz ocenić jaki jest trend na danym instrumencie już po krótkiej chwili. Strategia zawiera cztery podstawowe elementy, które wzajemnie się uzupełniając łącznie czyniąc analizę pełną.

Sprawdź codzienne analizy Ichimoku publikowane na Comparic.pl

Elementy techniki Ichimoku:

1) Senkou Span A i B – te dwie linie zdają się tańczyć ze sobą. Senkou Span A to średnia krocząca nieznacznie szybsza niż Senkou Span B, dzięki czemu przecina ją wtedy, gdy tendencja ruchu ceny ulega zmianie. Zatem zawsze kiedy Senkou Span A znajduje się nad Senkou Span B, trend uważamy za wzrostowy. Z drugiej strony, zawsze kiedy Senkou Span A znajduje się poniżej Senkou Span B, trend określamy jako spadkowy.

2) Tenkan-Sen jest szybką średnią kroczącą, która pokazuje średnią cenę z najwyższego szczytu i najniższego dołka z ostatnich 9 okresów (domyślna wartość). Może być wykorzystywana jako dynamiczny poziom S/R lub sygnał otwarcia/zamknięcia pozycji.

3) Kijun-Sen jest wolniejszą średnią kroczącą wykorzystywaną do mierzenia momentum w średnim terminie, a dodatkowo jako dynamiczny poziom S/R. Podobnie jak Tenkan-Sen, pokazuje średnią z najwyższego szczytu i najniższego dołka, ale w trakcie 26 okresów domyślnie. Może być używana jako sygnał otwarcia pozycji.

4) Chikou Span zwyczajnie podąża za ceną, jednak jest przesunięta 26 okresów wstecz. Działa głównie jako filtr dla transakcji, ale może także wskazywać poziomy wsparcia/oporu.

Brzmi skomplikowanie? Może tak być w pierwszej chwili, jednak po krótkim czasie odkryjesz prawdopodobnie, jak intuicyjna jest ta strategia.

A więc, kiedy handlujemy?

Po pierwsze, musimy zrozumieć, kiedy NIE handlujemy. O tym na kolejnej stronie

Co do zasady, unikamy handlu kiedy wykres pokazuje niewielkie momentum, lub całkowity jego brak. Kiedy cena nie ma żadnego oczywistego kierunku. Gdybyś otworzył transakcję w takim środowisku, najprawdopodobniej byłaby zagrożona i TP mógłby znaleźć się poza zasięgiem rynku. Zatem:

 • kiedy Chikou Span znajduje się powyżej lub krzyżuje się z ceną podczas, gdy masz sygnał sprzedaży,
 • kiedy Chikou Span znajduje się poniżej lub krzyżuje się z ceną w momencie, kiedy masz sygnał sprzedaży,
 • kiedy cena znajduje się w chmurze – pomiędzy Senkou Span A i B.

Jeśli któreś z powyższych wystąpi, wtedy nie handlujemy.

Ponadto:

 • otwieramy tylko długie pozycje, gdy chmura jest wzrostowa,
 • otwieramy tylko krótkie pozycje, gdy chmura jest spadkowa.

Mamy kilka sygnałów zgodnych z Ichimoku, które pozwalają nam otworzyć nową pozycję, ale tylko jeśli żaden z powyższych warunków nie jest spełniony,

Sygnały ichimoku:

 1. Podstawowy sygnał jest używany zarówno dla otwierania i zamykania pozycji, występuje kiedy linia Kijun przetnie linię Tenkan.
 2. Świeca przebija lub testuje linię Kijun i zamyka się poniżej – sygnał sprzedaży.
 3. Świeca przebija lub testuje linię Kijun i zamyka się powyżej – sygnał kupna.
 4. Świeca wybija się z chmury lub testuje ją i zamyka się poza nią.

Zakładając, że warunki wspomniane w poprzedniej sekcji nie stoją w sprzeczności z naszym sygnałem, możemy otworzyć transakcję.

Dla przykładu, transakcję kupna możemy otworzyć kiedy:

 • cena znajduje się powyżej chmury
 • Chikou Span znajduje się powyżej ceny
 • aktualna świeca przebija się powyżej Kijun-Sen oraz chmurę i zamyka się w tym miejscu.

W powyższym przykładzie byłoby rozsądnie poczekać na korektę przed otwarciem długiej pozycji, jako że zakres ceny wydaje się być dość rozciągnięty.

Inny przykład transakcji kupna:

 • cena znajduje się ponad chmurą,
 • Chikou Span wybija się ponad cenę,
 • Aktualna świeca przetestowała Kijun Sen oraz chmurę swoim knotem. Jeśli świeca zdoła się zamknąć powyżej, będzie to dobry sygnał kupna.

Czas na przykład krótkiej pozycji:

 • cena znajduje się poniżej chmury, a Chikou Span znajduje się poniżej ceny – oto dobre środowisko do sprzedaży,
 • aby krótka pozycja miała rację bytu, cena powinna przetestować Kijun Sen i zamknąć świecę poniżej.

Gdzie otwierać transakcje?

Odpowiedzieliśmy na pytanie “kiedy handlować?” oraz “kiedy nie handlować?”, a teraz czas odpowiedzieć – “gdzie handlować?”. Jest kilka podejść do składania zleceń. Jedno mówi, że wejście powinno mieć miejsce, gdy tylko świeca sygnałowa (ta, która mówi nam, że możemy otworzyć transakcję) zamknie się, a kolejna się otworzy. Innym sposobem by to osiągnąć może być umieszczenie zlecenia stop tuż pod/powyżej świecy sygnałowej. Kolejną metodą jest otwarcie zlecenia limit w połowie świecy sygnałowej (zniesienie 50%). Niektórzy traderzy używają Price Action i/lub niższych interwałów czasowych lub lokalnych poziomów S/R, aby wejście było bardziej precyzyjne. Co musisz zrobić, to wybrać sobie jedną z tych metod, która odpowiada Ci najbardziej.

Określanie celu i poziomu straty.

Pamiętaj, zawsze używaj zleceń Stop Loss! Zawsze. Jednak gdzie go umieścić? Możesz użyć świecy sygnałowej – ustaw swój Stop Loss tuż powyżej/poniżej świecy sygnałowej. Możesz użyć poziomy wsparcia/oporu lub linii Kijun. To zależy od Twojego horyzontu czasowego oraz ryzyka, które chciałbyś podjąć.

Umieszczanie celu dla transakcji może odbywać się na jeden z dwóch sposobów. Najbardziej konserwatywna metoda to czekanie na sygnał wyjścia lub przeciwny sygnał wejścia – jak linia Kijun przecinająca Tenkan lub cena przebijająca Kijun Sen i zamykająca się za nią. Ponadto, kiedy cena wkracza w chmurę i zamyka świecę na jej terytorium oznacza, że powinieneś zamknąć transakcje. Z drugiej strony, możesz preferować umieszczanie zleceń Take Profit z góry podczas otwierania transakcji i zostawiać sprawy swojemu biegowi. W tym wypadku powinieneś określić zasięg fali, z której planujesz wziąć profit, lub określić ważny poziom oporu/wsparcia.

Ważna informacja: Ichimoku zostało stworzone i testowane pierwotnie na wykresach dziennych. Właściwe ustawienia linii wchodzących w skład Ichimoku to: 9, 26, 52 i pochodzą z 6-dniowego tygodnia pracy z Japonii. Tenkan Sen o okresie 9 odpowiada 1,5 tygodnia roboczego. Kijun Sen o okresie 26 reprezentuje miesiąc tradingowy, a okres 52 w Senkou Span B to 2 miesiące handlu. Z tego względu specjaliści nie zalecają używania Ichimoku na interwałach niższych niż 4-godziny. Niektórzy z nich używają zmodyfikowanych parametrów dopasowanych do współczesnego, 5-dniowego, tygodnia handlu czy niższych (4-godzinnych) interwałów.

To również powinieneś wiedzieć o technice Ichimoku:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

 1. Pierwsza strategia, którą poznałem i przypadła mi do gustu (chociaż nie poznałem ich aż tak wiele). Pierwszy raz usłyszałem o niej na filmikach Grzegorza Moskwy. Ale ten artykuł nieźle podsumowuje wszystko w zwięzły sposób. Na pewno niezła ściąga dla początkującego 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here