Naga MarketsGrzegorz Moskwa

Ichimoku to japońska technika, która opracowana została przez Goichi Hosodę w późnych latach trzydziestych XX wieku. Jak wskazuje prelegent wykładu Invest Cuffs 2021, Grzegorz Moskwa, jej pierwotne źródła możemy znaleźć w spekulacjach cenami ryżu, natomiast obecnie technika ta może być przydatna w wyznaczaniu miejsc, w których to dochodzi do zmiany trendy ze wzrostowego na spadkowy (lub odwrotnie).

  • Jest to japońska technika opracowana w latach 30. XX wieku.
  • Kluczowymi liczbami tej strategii są 9 i 26.
  • Jak wskazuje Grzegorz Moskwa, technika ta pozwala na wychwycenie momentów zmiany trendu.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spekulacja ryżem w Japonii

Jak wskazuje prelegent wykładu Invest Cuffs, historycznego podłoża omawianej metody należy doszukiwać się w Japonii, w której to cykle czasowe widoczne były na cenach ryżu. W zależności od tego, czy dany rok cechował się urodzajem, czy też przeciwnie, to posiadali oni utarty mechanizm działania, który w skrócie można opisać jako „kupuj tanio sprzedawaj drogo”.

Zobacz również: PGE i Tauron liderami WIG20. Podsumowanie kwietnia z Pawłem Małmygą (BM PKO BP)

Ten pierwotny mechanizm działał jednak w znacznej mierze dzięki prowadzonej w tamtym okresie polityce, która wyznaczała minimalne oraz maksymalne ceny ryżu, tak aby (przynajmniej teoretycznie) chronić ludność chłopską przed zbytnimi wahaniami cen. Wraz z otworzeniem się rynku (np. na Chiny) odszedł on jednak do lamusa, ponieważ nieurodzaj w Japonii mógł być rekompensowany urodzajem z Chin, co doprowadziło wielu spekulantów do utraty kapitału.

Liczba 9 i 26

– 9 i 26 będziemy używać jako takich stałych elementów do patrzenia się w przeszłość i realizując, gdzie w stosunku do przeszłości jesteśmy dzisiaj. Natomiast wszystkie pochodne będziemy kombinowali, gdzie cena w przyszłości może zmienić swój ruch, czyli z trendu wzrostowego na spadkowy i tak dalej. – wskazuje Grzegorz Moskwa, Trader, Ekspert systemu Ichimoku.

– Chciałbym przede wszystkim pokazać, że są to numery stałe i od tych numerów później będziemy próbowali zrozumieć, czy jesteśmy w trendzie wzrostowym, czy jesteśmy w trendzie spadkowym. I dzięki tym liczbom będziemy mogli określić, czy trend w tym momencie się zmienia, czy to jest tylko i wyłącznie większa korekta. – dodaje także.

26 i linia Chinkou span

– Z pomocą w odsiewaniu sygnałów tzw. fałszywych, czyli paternów nóg Kyushu, które nie są do końca właściwie, przychodzi nam linia Chinkou span. Linia Chinkou spna, która nie jest niczym innym jak linią ceny cofniętą o 26 okresów do tylu. – wskazuje Grzegorz Moskwa, Trader, Ekspert systemu Ichimoku.

invest

Jak podkreśla prelegent Invest Cuffs, dopiero gdy obydwa elementy się pokryją, to dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z trendem wzrostowym lub spadkowym. Zmienne te pozwolą na dokładną interpretację otrzymanych wyników.

Cykle podstawowe i ekwiwalentne

– Hosoda zauważył, że oprócz samego tylko i wyłącznie (nawet na wykresie dziennym) podejścia, że mamy do czynienia z długi trendem pro wzrostowym, przebicie ceny sprzed 26 okresów przez linię Chonkou span, czyli linie cofniętą o te 26 okresów, plus 9-dniowe świece Kyushi już nam zapowiadają, że od tego momentu będziemy mieli do czynienia ze wzrostami. – wyjaśnia Grzegorz Moskwa.

– Ale do wyliczenia, kiedy cena znów może zmienić kierunek ruchu będzie nam potrzebny inny element, czyli pojęcie impulsu. Ruch dużo większy aniżeli ruchy, które mieliśmy do tej pory, lub porównywalny do impulsów w przeciwną stronę i tzw. korekta, czyli ruch, który jest mniejszy. I dzięki temu będziemy mogli określić punkty A, B i C [30 minuta wykładu Invest Cuffs 2021 – red.]. – dodaje także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | kryptowaluty informacje | funt | eurusd | dax prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here