Naga MarketsIchimoku oznacza "jedno spojrzenie". Strategia chociaż początkowo wydaje się skomplikowana, pozwala tak naprawdę bardzo szybko ocenić sytuację na rynku
Ichimoku oznacza “jedno spojrzenie”. Strategia chociaż początkowo wydaje się skomplikowana, pozwala tak naprawdę bardzo szybko ocenić sytuację na rynku

Ichimoku Kinko Hyo to jedna z najstarszych strategii inwestycyjnych opracowana jeszcze przed II Wojną Światową przez Goichi Hosodę – japońskiego dziennikarza. System ten od początku lat 70-tych jest z powiedzeniem wykorzystywanych przez sporą grupę inwestorów na całym świecie.


Strategia Ichimoku opiera się na zasadach podążania za trendem (trend follower) – przy dużym poziomie prawdopodobieństwa pozwala określić, czy obecne notowania znajdują się w trendzie, czy też w korekcie, ustalając jednocześnie dokładny poziom wejścia w rynek oraz jego opuszczenia. Ichimoku Kinko Hyo jest powszechnie stosowane przez traderów rynku walutowego – chcemy jednak pokazać, że strategia równie dobrze sprawdzi się w przypadku inwestujących na opcjach binarnych. Dzięki wysokiej efektywności sygnałów. Ichimoku pozwala generować stabilne zyski w dłuższym okresie czasu.

Do strategii Ichimoku Binary polecamy brokera Option Trade – sprawdź rachunek demo już teraz!

Podstawowe linie Ichimoku

Zanim przejdziemy dalej, każdy zainteresowany zastosowaniem strategii Ichimoku powinien pobrać darmowy wskaźnik Ichimoku Comparic dostępy bezpośrednio na forum (link). Oprócz tego warto skorzystać ze wskaźnika BarTimer (link), który podaje procentowe wartości czasu do końca rysowania się świecy. Tak wygląda standardowe Ichimoku oferowane przez platformę Meta Trader:

Standardowe ustawienia Ichimoku w MT4
Standardowe ustawienia Ichimoku w MT4

Tak natomiast po zainstalowaniu proponowanego wskaźnika:

OILBRNTDaily ICHI
Ichimoku po zastosowaniu dodatkowego template

Od razu widać, że czytelność tego drugiego – a co za tym idzie łatwość w identyfikowaniu sygnałów – jest zdecydowanie większa. Poniżej znajduje się wytłumaczenie wszystkich linii Ichimoku wraz ze sposobem ich wyznaczania

 • Tenkan Sen (linia zwrotna) – czerwona. Średnia, którą otrzymuje się poprzez dodanie najwyższego maksimum i najniższego minimum osiągniętych przez cenę w danym okresie i podzielenie przez dwa. Wzór: (HH+LL)/2 przez ostatnich 9 okresów. Tenkan znajduje się zazwyczaj najbliżej ceny, stanowi więc pierwszy i istotny poziom wsparcia/oporu. [pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Otwórz darmowy rachunek demo i sprawdź możliwości opcji binarnych[/pullquote]
 • Kijun Sen (linia standardowa) – niebieska. Średnia, którą otrzymujemy według wzoru (HH + LL)/2 przez ostatnich 26 okresów, czyli najwyższe maksimum i najniższe minimum osiągnięte przez cenę w ciągu ostatnich 26 okresów. Kijun to linia, na której często kończą się silne korekty, silniejsza od Tenkan.
 • Chikou Span (linia opóźniona) – zielona. Liniowy wykres ceny cofnięty o 26 okresów i służy do potwierdzenia kierunku trendu. Gdy Chikou Span znajduje się ponad ceną wtedy trend jest wzrostowy, jeżeli pod – wtedy trend jest spadkowy (jej jedyna rola to właśnie pomoc w określeniu trendu).
 • Senkoua Span A (pierwsza linia prowadząca) – górne ograniczenie chmury (Kumo) wzrostowej (niebieskiej), dolne spadkowej (zielonej). Średnia, którą otrzymuje się dodając Tenkan Sen do Kijun Sen i dzieląc przez 2, a wynik następnie przesuwa się o 26 okresów do przodu (Tenkan Sen + Kijun Sen)/2. Kolejna specyfika Ichimoku – średnia umieszczana na wykresie o 26 świeczek do przodu i obserwacja jak cena będzie się zachowywała względem tej średniej w przyszłości.
 • Senkou Span B (druga linia prowadząca) – dolne ograniczenie chmury (Kumo) wzrostowej (miebieskiej), górne ograniczenie chmury spadkowej (zielonej). Linię senkou Span B otrzymuje się dodając najwyższe maksimum i najniższe minimum z ostatnich 52 okresów (świec) dzielać wynik przez dwa i przesuwając o 26 okresów (świeczek) do przodu. (HH + LL)/2.
 • Kumo – obszar powstający pomiędzy liniami Senkou Span A oraz Senkou Span B. Chmura Kumo będzie przybierała różne odcienie – niebieski wzrostowy oraz zielony spadkowy. Gdy cena znajduje się w chmurze, wtedy rynek porusza się w konsolidacji – wśród inwestorów występuje niezdecydowanie. Decyzje podejmowane są jedynie w momencie kiedy cena porusza się pod lub nad kumo, czy też w momencie wybicia z chmury. Kumo to także dodatkowe potwierdzenie trendu.

Chociaż w tym momencie brzmieć może to skomplikowanie, to całość jest tak naprawdę niezwykle łatwa w zapamiętaniu. Dokładniej obrazuje to poniższy wykres:

Na rysunku widać jedynie chmurę wzrostową (niebieską). Kumo spadkowa przybiera kolor zielony. Wtedy Senkou span B jest jej górnym ograniczeniem, a Senkou Span A dolnym.
Na rysunku widać jedynie chmurę wzrostową (niebieską). Kumo spadkowa przybiera kolor zielony. Wtedy Senkou span B jest jej górnym ograniczeniem, a Senkou Span A dolnym.

W kolejnej części artykułu omówione zostaną dwie strategie Ichimoku pod opcje binarne. Pierwsza uwzględniająca jedynie wybicie z chmury (zdecydowanie łatwiejsza identyfikacja sygnałów), druga natomiast również przecięcia linii Kijun oraz Tenkan, co jest dodatkowym filtrem sygnałów.

Wybicie Kumo

Sygnał CALL – cena opuszcza chmurę górą – gdy chmura jest wzrostowa (niebeska), a wyjście dynamiczne tym sygnał jest silniejsze

AUDUSDM5 ICHI CALL

Sygnał PUT – cena opuszcza chmurę dołem – gdy chmura jest spadkowa (zielona), a wyjście dynamiczne tym sygnał jest silniejszy

AUDUSDM5 ICHI

Przecięcia Tenkan sen i Kijun sen

Inwestorom bardziej doświadczonym lub szukającym lepszej filtracji sygnałów, niż tylko wybicie z obszaru wyznaczanego przez dwie średnie (chmura Kumo), zaleca się uzupełnienie strategii o przecięcia linii Tenkan Sen oraz Kijun sen. W połączeniu z wybiciem z chmury oraz uwzględnieniem ułożenia Chikou Span osiągnąć można naprawdę bardzo ciekawe efekty oraz wysoki poziom efektywności.

Sygnały generowane przez Kijun i Tenkan wyglądają następująco:

 • Tenkan Sen przecina od dołu Kijun Sen poniżej chmury – słaby sygnał kupna
 • Tenkan Sen przecina od dołu Kijun Sen w chmurze – neutralny sygnał kupna
 • Tenkan Sen przecina od dołu Kijun Sen nad chmurą – silny sygnał kupna
 • Tenkan Sen przecina od góry Kijun Sen nad chmurą – słaby sygnał sprzedaży
 • Tenkan Sen przecina od góry Kijun Sen w chmurze – neutralny sygnał sprzedaży
 • Tenkan Sen przecina od góry Kijun Sen pod chmurą – silny sygnał sprzedaży

Dla zwiększenia szansy zamknięcia opcji ITM, warto skupić się jedynie na silnych sygnałach CALL i PUT. Tak prezentuje się to na wykresie:

AUDUSDM5 linie
Opcja CALL przy przecięciu linii Tenkan i Kijun
AUDUSDM5 linie PUT
Opcja PUT przy przecięciu linii Tenkan i Kijun

Na następnej stronie dowiesz się jak połączyć wszystkie sygnały strategii w całość oraz zobaczysz przykładowe zagrania.

Połączenie wszystkich sygnałów Ichimoku Binary w całość

Scalenie wybicia z chmury, razem z sygnałami generowanymi przez Tenkan i Kijun z pewnością zmniejszy liczbę okazji do wejścia, jednak skutecznie przefiltruje okazje błędne, kończące się OTM. Poniżej dwa wykresy prezentujące zagrania CALL i PUT przy spełnieniu wszystkich założeń Ichimoku:

EURJPYM5 CALL
Tenkan przecina Kijun od spodu, cena wybja z chmury, Chikou Span nad ceną (trend wzrostowy) – opcja CALL
GBPUSDM5 PUT
Tenkan przecina Kijun od góry pod chmurą, cena wybija z chmury, Chikou Span pod ceną (trend spadkowy) – opcja PUT

UWAGA! W przypadku gdy bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki Ichimoku, warto analizować również sytuacje gdy sygnały Kijun i Tenkan są neutralne/słabe. W przypadku niektórych rynków liczba sygnałów “idealnych” może być bowiem bardzo mała.

Wypróbuj opisaną strategię na darmowym rachunku demo uTrader

Założenia dla wszystkich wariantów strategii Ichimoku

Założenia dla strategii Ichimoku Binary – niezależnie od zastosowanej wersji – są praktycznie takie same:

 • Analiza wykresu M5 (lub innego wybranego przez siebie interwału)
 • Ustawienia Ichimoku standardowe dla zainstalowanego wskaźnika
 • Opcje wygasające co najmniej pół godziny-godzinę po świecy sygnalnej – po samym wybiciu cena potrafi jeszcze chwilę konsolidować lub testować chmurę, jest to więc kwestia bezpieczeństwa
 • Ichimoku cieszy się ogromną popularnością w Japonii, dlatego też warto wybierać do handlu pary z japońskim jenem (nie trzeba się jednak do nich ograniczać – główne pary z USD również warto brać pod uwagę).
 • Warto stosować linie trendu oraz wsparcia, dla lepszej oceny sytuacji technicznej
 • Wybicia z chmur przeciwległych również są sygnałami, jednak słabszymi (na przykład spadkowe wybicie chmury wzrostowej)
 • Wejście dopiero po zamknięciu świecy sygnalnej (zaraz na kolejnej świecy)

Na koniec jeszcze jeden przykładowy wykres pokazujący zastosowanie strategii:

ichi przyklad
Trzy przykładowe sygnały dla OPCJI call w różnych wariantach strategii Ichimoku Binary

#1 – cena wybija z chmury wzrostowej górą, Kijun przecina Tenkan od dołu, Chikou Span znajduje się nad ceną (trend wzrostowy) – książkowy przykład zagrania

#2 – samo wybicie ze wzrostowej chmury górą (dodatkowo Chikou Span nad ceną)

#3 – przecięcie Kijun sen przez Tenkan od dołu nad wzrostową chmurą

Dla lepszego zrozumienia zasad działania Ichimoku warto śledzić analizy pojawiające się regularnie na portalu Comparic.pl. Tworzone są z myślą o graczach FX, jednak metodologia jest tutaj bardzo zbliżona. Dodatkowo zapraszamy na forum, gdzie prowadzony jest Wątek odnośnie strategii.

Te strategie również powinieneś poznać:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here