Naga Markets


9-Zostan-czarodziejem-04-seykotaEd Seykota

Jest to jeden z najsłynniejszych traderów na świecie. W ciągu dwunastu lat z pięciu tysięcy dolarów zrobił piętnaście milionów dolarów. Jego sylwetka została opisana w książce “Czarodzieje rynków”, a krótki opis jest także dostępny w artykule “Zostań czarodziejem rynku“. Seykota jest autorem popularnego powiedzenia podkreślającego znaczenie zarządzania kapitałem:

“Na rynku istnieją starzy traderzy i traderzy odważni. Ale bardzo mało jest starych i odważnych”

W dniu dzisiejszym chciałem podzielić się z Wami poradami tego niezwykłego człowieka, a żeby zrobić to w jak najbardziej prosty i przystępny sposób bez zbędnego gadania, postanowiłem opublikować klip z nagraną piosenką, którą Ed Seykota wykonał wraz z przyjaciółmi. Wg historii nagrał tą piosenkę z powodu ciągłych pytań innych osób o jego zasady, a że są dość proste i uniwersalne to myślę, że nagranie przyda się każdemu z nas. Z biczem i piłą prawdopodobnie chodzi oto, że biczem pogania się trend aby rósł do nieba a piła ma służyć cieciu strat.

Strategia Eda Seykoty:

 1. Graj z trendem
 2. Tnij straty
 3. Zarządzaj ryzykiem
 4. Używaj Stop Loss
 5. Trzymaj się systemu i zasad
 6. Nie słuchaj tzw newsów – sam podejmuj decyzje

Piosenka choć wesoła, zawiera jednak głęboki przekaz. Zasady są naprawdę uniwersalne i moim zdaniem to taki ogólny elementarz, który sprawdza się niezależnie od stosowanej techniki inwestycyjnej.Przestrzeganie tak prostych zasad może nie przyniesie nam fortuny, ale na pewno zapobiega wielu przykrym sytuacją np. wyzerowaniu konta.

Film jest ogólnie dostępny w internecie, tłumaczenie pochodzi ze strony: www.inwestycjedlapolakow.blogspot.com, a dodanie tekstu tłumaczenia do nagrania to już moja amatorska robota.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPosiedzenie FOMC: Jastrzębia podwyżka umacnia dolara!
Następny artykułStopy SNB bez zmian – jak reagował CHF?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

6 KOMENTARZE

 1. z moich doświadczeń na rynku (5 letnich) mogę powiedzieć że 60% szans na sukces to psychologia Jeżeli jesteś w stanie pokonać “faceta z lusterka” wygrasz. Tylko on jest największym twoim wrogiem! 20% to system (technika) i 20% to zarządzanie kapitałem

 2. Dzień dobry,
  Jestem zawodowym traderem. Robię 1000 transakcji miesięcznie. 100% jest zyskownych.
  Oto Zasady Aldermana:
  1. Trend nie istnieje. Istnieje pulsowanie rynku.
  2. Poddaj się ruchom rynku jak plankton falom oceanu.
  3. Nie zakładaj strat.
  4. Nigdy nie ustawiaj stop lossa.
  5. Graj tylko krótkie pozycje.
  6. Jeśli Twój system działa – nie zmieniaj go. Lepsze jest wrogiem dobrego.
  7. Słuchaj newsów. Można czasem trafić “złoty strzał”.
  Pozdrawiam Pana Łukasza, traderów i adeptów tradingu.
  Alderman.

 3. Zarówno to co napisałeś ale także być może bardziej aktywne zarządzanie pozycją. Wszystko zależy od tego co nam odpowiada bo czasem zbyt szybkie ucięcie straty może kosztować utratę zysku. Najważniejsze chyba, żeby nie zbyt późno ucinać straty bo czasem… może być za późno i będzie to musiał za nas zrobić nasz broker 🙂

 4. zastanawiam się co tak naprawdę ma znaczyć to cięcie strat. Rozumiem, że jest to stosowanie SL i odpowiedniego MM? Czy jeszcze coś innego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here