Naga MarketsEd Seykota to jeden z najsłynniejszych traderów na świecie. W ciągu dwunastu lat z pięciu tysięcy dolarów zrobił piętnaście milionów dolarów. Jego sylwetka została opisana w książce “Czarodzieje rynków”, a krótki opis jest także dostępny w artykule “Zostań czarodziejem rynku“. Seykota jest autorem popularnego powiedzenia podkreślającego znaczenie zarządzania kapitałem: Na rynku istnieją starzy traderzy i traderzy odważni. Ale bardzo mało jest starych i odważnych”


6 zasad Ed’a Seykoty

W dniu dzisiejszym chciałem podzielić się z Wami poradami tego niezwykłego człowieka, a żeby zrobić to w jak najbardziej prosty i przystępny sposób bez zbędnego gadania, postanowiłem opublikować klip z nagraną piosenką, którą Ed Seykota wykonał wraz z przyjaciółmi. Wg historii nagrał tą piosenkę z powodu ciągłych pytań innych osób o jego zasady, a że są dość proste i uniwersalne to myślę, że nagranie przyda się każdemu z nas. Z biczem i piłą prawdopodobnie chodzi oto, że biczem pogania się trend aby rósł do nieba a piła ma służyć cieciu strat.

Piosenka choć wesoła, zawiera jednak głęboki przekaz. Zasady są naprawdę uniwersalne i moim zdaniem to taki ogólny elementarz, który sprawdza się niezależnie od stosowanej techniki inwestycyjnej.Przestrzeganie tak prostych zasad może nie przyniesie nam fortuny, ale na pewno zapobiega wielu przykrym sytuacją np. wyzerowaniu konta. Poniżej przedstawiam w kilku zdaniach każdą z wymienionych zasad.

 1. Nie przejmuj się stratami w konsolidacji, dobry trend zapłaci za wszystkie.

Pierwsza rada Ed’a odnosi się do konsolidacji, które powodują, że w krótkim okresie po wejściu w pozycję, rynek się odwraca przeciwko twojemu zagraniu. Autor zwraca uwagę, że jest to sytuacja mocno stresująca dla tradera i może powodować chęć zmiany metody. Należy jednak pamiętać, że dopóki utrzymujesz straty w ryzach – jeden dobry trend wynagrodzi Ci wszystkie poprzednie straty.

2. Kiedy złapiesz trend, trzymaj go do końca.

Twoja metoda musi Ci umożliwić zajęcie pozycji zgodnie z trendem, ale musi również być  w stanie wycisnąć z trendu maksimum. Większość początkujących traderów wychodzi z rynku zbyt wcześnie, ponieważ boją się, że rynek “poszedł” już zbyt daleko i zaraz się cofnie – odbierając tym samym wypracowane zyski. Wykorzystaj trailing stop, który pozwoli Ci wyeliminować ten błąd. “Trend jest twoim przyjacielem, z wyjątkiem kiedy się kończy” – podsumowuje Ed Seykota

3. Ucinaj straty.

Każdy inwestor, który odniósł sukces na rynku miał w zwyczaju mówić:  “ogranicz swoje straty” lub “wyrwij chwasty, podlej kwiaty“. Elementem poprawnego tradingu według Ed’a jest po pierwsze: ucinanie strat, po drugie: ucinanie strat, po trzecie: ucinanie strat.

4. Zarządzaj ryzykiem tak, aby spać spokojnie w nocy. 

Istota poprawnego zarządzania ryzykiem według Seykoty wyraża się jednym zdaniem: “ryzyko nie może być większe niz kwota którą możesz stracić, ale musi być na tyle wysokie, aby Twój zysk był znaczący“. Jeśli Twój portfel nie spełnia obu tych zasad, nie graj.

5. Zachowaj spokój.

Jeśli cena gwałtownie zareaguje, chociażby na skutek publikacji ważnych danych – nie rób nic. Twoje stop lossy są już ustawione, trzymaj się ich. Nie pozwól, aby cokolwiek powstrzymało się przed zamknięciem pozycji, jeśli wyznaczyłeś wcześniej poziom wyjścia z rynku. “Próba przekonywania rynków, że masz rację może być bardzo kosztowna” – podkreśla Ed.

6. Straty a nawet ich seria to element gry. 

Seria strat kapitału zdarza się wszystkim inwestorom, nie tylko początkującym . Jeśli skuteczność Twoich pozycji to +/- 50%, niemal na pewno kiedyś przytafi się się taka “czarna seria”.

Ważne, aby nie zmieniać w takim momencie metody handlu. Jeśli przetestowałeś swój system i działa, trzymaj się go, wykorzystuj sygnały do wejścia albo przegapisz ten jeden duży trend, który płaci za wszystkie poprzednie straty. Jest jedna rzecz, o której należy  pamiętać – czasami Twoja metoda musi być dostosowana do zmienności rynku szczególnie gdy jest ona ograniczona.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

6 KOMENTARZE

 1. z moich doświadczeń na rynku (5 letnich) mogę powiedzieć że 60% szans na sukces to psychologia Jeżeli jesteś w stanie pokonać “faceta z lusterka” wygrasz. Tylko on jest największym twoim wrogiem! 20% to system (technika) i 20% to zarządzanie kapitałem

 2. Dzień dobry,
  Jestem zawodowym traderem. Robię 1000 transakcji miesięcznie. 100% jest zyskownych.
  Oto Zasady Aldermana:
  1. Trend nie istnieje. Istnieje pulsowanie rynku.
  2. Poddaj się ruchom rynku jak plankton falom oceanu.
  3. Nie zakładaj strat.
  4. Nigdy nie ustawiaj stop lossa.
  5. Graj tylko krótkie pozycje.
  6. Jeśli Twój system działa – nie zmieniaj go. Lepsze jest wrogiem dobrego.
  7. Słuchaj newsów. Można czasem trafić “złoty strzał”.
  Pozdrawiam Pana Łukasza, traderów i adeptów tradingu.
  Alderman.

 3. Zarówno to co napisałeś ale także być może bardziej aktywne zarządzanie pozycją. Wszystko zależy od tego co nam odpowiada bo czasem zbyt szybkie ucięcie straty może kosztować utratę zysku. Najważniejsze chyba, żeby nie zbyt późno ucinać straty bo czasem… może być za późno i będzie to musiał za nas zrobić nasz broker 🙂

 4. zastanawiam się co tak naprawdę ma znaczyć to cięcie strat. Rozumiem, że jest to stosowanie SL i odpowiedniego MM? Czy jeszcze coś innego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here