Naga MarketsHossa na rynku akcji, DAX najwyżej w 2019 rokuMiniony tydzień przełamał tendencję relatywnej słabości WIG20, gdzie do silnych spółek wydobywczych dołączyły banki. Perspektywa szybszego i być może ugodowego rozwiązania kredytów „frankowych” spowodowała 9% zwyżkę WIG-Banki, a akcje mBank dały nawet zarobić w tydzień 18%. W WIG20 najmocniejszy był Alior (+16%) i SPL (+11%). Blisko 10% dał zarobić KGH, a w niełasce tym razem pozostawało Dino (-6%).

Banki liderami wzrostów na GPW

W mWIG40, oprócz mBank, dwucyfrowe stopy zwrotu dał Cormay (+21%), Millennium czy Mabion. Prawie 6% stracił PlayWay. Indeks sWIG80, który nie licząc listopada’20 od blisko 1,5 roku regularnie wygrywa z dużymi spółkami, tym razem okazał się słabszy i tydzień zakończył na 0.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mimo 5 spółek z dwucyfrowymi stopami zwrotu ciążyła blisko 20% przecena GOP. Generalnie gaming nie miał dobrego tygodnia (+0,3%), czego ukoronowaniem był piątkowy, słaby debiut Huuuge. Akcje spółki rozpoczęły handel w okolicach kursu odniesienia, by do 14 spadać o nawet 10% (ostatecznie -2,9%), co jest najgorszym debiutem od czasu… InPostu w 2015 roku.

Na rynku amerykańskim dominował temat wzrostu rentowności obligacji w związku z oczekiwaniami wyższej inflacji. Bondy jak wiemy są w takich warunkach najgorszą klasą aktywów, a akcje oczywiście lepszą, choć również nie lubią silnego wzrostu cen, który rzutuje potem na tempo ożywienia gospodarczego. Tego też się przestraszyli inwestorzy i S&P500 stracił 0,7% pierwszy raz od 3 tygodni.

Najbardziej preferowane wciąż są surowce. Miedź zyskała aż 7%, a cukier 8%. Bitcoin poszedł w górę o 16% (+60% MTD). Surowce energetyczne do góry pchnęła dodatkowo fala mrozów w Texasie, gdzie zwykle o tej porze jest ok. +15 st., a we wtorek było… -12 st. C. Tymczasem mrozy opuściły Europę i bieżący tydzień zapowiada się słoneczny i powyżej średniej, co wpłynęło na niższe ceny gazu/CO2.

Polecamy również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje | wiadomości kryptowaluty | ropa wti notowania | bankomat blik | euro/usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here