Naga MarketsPo chudych latach nad GPW znów zaczęło powracać słońce. Powrót inwestorów indywidualnych, dynamiczne wzrosty branż takich jak PV czy też IT poskutkowały powrotem do łask warszawskiego parkietu, jako miejsca do lokowania kapitału. Spektakularny sukces Allegro zapoczątkował serię dawno niewidzianych IPO, których redukcje niejednokrotnie przekraczały granicę 90%. Rok 2020 zamknie się ostatecznie z takimi debiutami jak: Allegro, Dadelo, Answear, People Can Fly, Gaming Factory czy też Games Operators. Wśród niepowodzeń wymienić można jedynie Canal+, którego IPO zostało odwołane.

  • Spektakularny sukces Allegro stanowił dodatkowy impuls dla pozostałych debiutów na GPW.
  • Najwyższy wskaźnik redukcji zanotowany został w IPO spółki People Can Fly w wysokości 98,5%.
  • Udane debiuty w drugim półroczu 2020 roku wynikają m.in. z lawinowego wzrostu liczby inwestorów indywidualnych.

Od Allegro wszystko się zaczęło.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwsze  półrocze 2020 roku przyniosło GPW wiele kluczowych wydarzeń i zmian. Początkowe załamanie z przełomu lutego i marca przerodziło się w wystrzał spółek fotowoltaicznych, covidowych czy też gamingowych. Po latach niechęci i odrzucenia na warszawski parkiet szturmem powrócili również inwestorzy indywidualni wiedzieni możliwością szybkiego zarobku.

W tej atmosferze odbył się bardzo głośny i wyczekiwany debiut polskiego giganta branży e-commerce – Allegro. Choć pojawiały się głosy, że ceny akcji są wygórowane, czy też o próbie „ugrania czego się da” przed wejściem na polski rynek m.in. Amazona, to firma odniosła spektakularny sukces z redukcją na poziomie 84,85%.

Huczny powrót debiutów na GPW w 2020 roku zakończył katastrofę lat ubiegłych.
Cena akcji spółki Allegro od dnia debiutu (12 października 2020). Źródło: Stooq.pl

Cena akcji w IPO wyniosła 43 zł za walor (co pozwoliło na osiągnięcie największej kapitalizacji na GPW już na otwarciu), jednak już na koniec pierwszego dnia pobytu na giełdzie wartość pojedynczej akcji wzrosła do 70 zł, natomiast w kolejnym dniu trend ten został utrzymany, a cena akcji uplasowała się na poziomie 80 zł.

Przez pierwsze tygodnie od dnia debiutu spółka znajdowała się w wyraźnym trendzie wzrostowym, osiągając swoje maksimum 27 października w wysokości 98,7 zł za akcje. Obecnie cena akcji wynosi ok. 85 zł, jednak warto zaznaczyć, że ani razu wycena tego waloru nie spadła poniżej ceny emisyjnej.

Kolejne debiuty i kolejne redukcje.

Niewątpliwie spektakularny sukces Allegro zachęcił pozostałe podmioty do przeprowadzenia swoich IPO. Jednocześnie był to dodatkowy wiatr w żagle dla inwestorów indywidualnych, którzy z różnych powodów mogli obawiać się zapisu na nowo emitowanego akcje.

Kolejne spółki branży e-commerce, tj. Dadelo i Answear, osiągnęły odpowiednio cenę emisyjną w wysokości 18 zł i 25 zł za akcję (warto zaznaczyć, że w przypadku Answear nie była to cena maksymalna). Z kolei redukcja (wśród inwestorów indywidualnych) wyniosła 96,6% dla Answear oraz 91% dla Dadelo.

Wśród spółek gamingowych cena emisyjna wyniosła (przy redukcji na poziomie 3,56%) 22 zł w przypadku Games Operators. Z kolei spółka Gaming Factory osiągnęła redukcję na poziomie 89% przy cenie akcji wynoszącej 15,5 zł za walor. Głośne IPO People Can Fly zakończyło się redukcją na poziomie 98,5% przy cenie 46 zł dla inwestorów indywidualnych.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here