Naga Marketslogo huaweiChiny chcą zemścić się na USA po tym, jak prezydent Donald Trump umieścił na czarnej liście Huawei Technologies Co. Prezydent Donald Trump podpisał w zeszłym tygodniu rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Takie posunięcie jest niewątpliwie skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.


Chiny nie pozostaną dłużne na agresję ze strony USA

Trump i XiWielu ekspertów uważa, iż takim zagraniem Donald Trump zaognił konflikt z Chinami. W ich ocenie posunięcie zmierzające do ograniczenia działalności Huawei może mieć również niekorzystne konsekwencje dla innych firm na całym świecie.

To jest niekorzystne zachowanie, więc pojawi się ze strony Chin niezbędna odpowiedź. Prawa i interesy chińskich firm zostały osłabiane, więc chiński rząd nie będzie siedział bezczynnie – powiedział w poniedziałek w wywiadzie w Brukseli Zhang Ming, wysłannik z Chin.

Administracja Trumpa tłumaczy się faktem, że chińskie firmy są zobowiązane do pomocy Pekinowi w szpiegostwie. Dlatego też chcąc przeciwdziałać temu procederowi administracja prezydenta USA umieściła Huawei na czarnej liście, która może jej uniemożliwić prowadzenie interesów z firmami amerykańskimi.

Zhang nazwał posunięcie administracji Trumpa jako „umotywowane politycznie” i „nadużycie środków kontroli”. Dodał, że Chiny „dołożą wszelkich starań, by bronić prawa i interesów chińskich firm” i wezwał Waszyngton by „nie iść dalej w złym kierunku w celu uniknięcia dalszych zakłóceń stosunków chińsko-amerykańskich”.

usa chiny wojna handlowaNiewątpliwie USA dąży do wywarcia presji na Chiny, aby te zgodziły się na proponowaną przez nich umowę handlową. Po tym, jak w tym miesiącu Trump nasilił wojnę handlową z Chinami poprzez podwyżki ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów i plan nałożenia opłat na cały import USA z tego kraju, Zhang oskarża Waszyngton o podważenie ponad roku rozmów dotyczących porozumienia.

Stany Zjednoczone wielokrotnie stwarzały problemy podczas konsultacji, podważając pozytywny kierunek rozmów. W procesie twardych i trudnych negocjacji, USA próbują zdobyć przewagę poprzez zastraszanie i szantaż. Chiny nie pozostaną obojętne w obliczu takiej taktyki, jednocześnie utrzymując otwarte drzwi do dialogu, powołując się na jedność Chin z Europą i innymi częściami świata w obronie globalnego systemu handlu. Chiny niezachwianie postanawiają bronić swojego uzasadnionego prawa i interesów. Jeśli USA będą chciały walczyć, będziemy walczyć. Innymi słowy, obecnie pałeczka znajduje się w amerykańskim sądzie – podsumował eskalujący konflikt Zhang Ming.

Na początku marca firma Huawei pozwała rząd USA. Sprecyzowane zarzuty dotyczyły godzącą w firmę ustawę ograniczającą działalność w USA.

Doniesienia z ostatniej chwili sugerują, iż amerykańscy urzędnicy wydali pozwolenie firmie Huawei na kontynuowanie współpracy z amerykańskimi firmami. Powodem tej decyzji jest chęć “uniknięcia zakłóceń na rynku”. Zakaz wydany przez Donalda Trumpa został przesunięty o 90 dni.

Krótko mówiąc, ta licencja pozwoli na kontynuację działalności dla obecnych użytkowników telefonów komórkowych Huawei i wiejskich sieci szerokopasmowych – powiedział sekretarz handlu Wilbur Ross.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here