Naga MarketsNajwiększy na świecie producent urządzeń telekomunikacyjnych, chińska firma Huawei Technologies pozwała rząd USA – donoszą dziś amerykańskie media. Powodem pozwu jest nadal trwająca wojna między państwami, a sprecyzowane zarzuty dotyczą godzącą w firmę ustawę ograniczającą działalność w USA. Według firmy, ustawa jest niezgodna z konstytucją. Czy jest to ruch odwety ze strony Chin na Stanach Zjednoczonych? 


Dzisiejsze media żyją informacją, z której wynika, iż chiński gigant produkujący sprzęt telekomunikacyjny, firma Huawei Technologies pozywa rząd USA w sądzie federalnym w Teksasie, gdzie znajduje się amerykańska centrala firmy.

Firma kwestionuje amerykańską ustawę, podpisaną w sierpniu przez prezydenta USA, Donalda Trumpa, która wskazuje, że gigant ma zakaz m.in. sprzedaży smartfonów Huawei na terenie Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA argumentował powstanie zapisu faktem możliwości wykorzystywania danych osobowych użytkowników z USA korzystających z telefonów chińskiego producenta.

Może Cię zainteresować: Wojna handlowa coraz bardziej niepokojąca dla rynków – nadal brak porozumień

Dział prawny chińskiego producenta uważa jednak, że zakaz sprzedaży produktów czy utrzymywania kontaktów roboczych z podmiotami korzystającymi z technologii Huawei w związku z zastrzeżeniami z z punktu widzenia obrony kraju w ramach ustawy, jest sprzeczne z konstytucją. Mowa o ustawie NDAA (National Defense Authorization Act) podpisanej w sierpniu 2018 roku przez prezydenta USA.

Warto w tym momencie dodać, że decyzja co do zakazu sprzedaży produktów firmy w USA wpłynęła również na decyzję innych państw, co przechyliło szalę cierpliwości chińskiego potentata.

Zapowiadany pozew trafia do sądu federalnego

Firma Huawei Technologies od dłuższego czasu zapowiadała możliwości stworzenia pozwu przeciwko amerykańskiemu rządowi – jak podawał dziennik „The New York Times” powołując się na anonimowe osoby znające sprawę.

Jak od początku argumentowała chińska firma, ustawa wprowadzona przez prezydenta USA jest niezgodna z konstytucją i została ona wymierzona przeciw firmie Huawei. Pytany o sprawę chiński producent stwierdza, że amerykański kongres od ponad roku nie przedstawił żadnego konkretnego dowodu, który wskazywałby na wykorzystywanie przez firmę danych użytkowników z USA oraz, który uzasadniałby nałożone restrykcje, wymierzone przeciw firmie.

Zobacz również: Rozejm USA i Chin zagrożony ze względu na aferę Huawei

Jak wynika z dogłębnej analizy sprawy – firma zdecydowała się na ten krok głównie poprzez fakt starania się amerykańskiego rządu o przekonanie swoich sojuszników do równoczesnego zakazania używania urządzeń i rozwiązań oferowanych przez Huawei. Dodatkowo, jak podaje Agencja Reuters na serwery firmy dokonywane zostały ataki hakerskie wynikające z amerykańskich źródeł, które dokonały przechwycenia wewnętrznej korespondencji firmy.

W załączonym oświadczeniu firmy czytamy, że ustawa (zakaz sprzedaży smartfonów chińskiego producenta na terenie USA) jest nie tylko jest bezprawny, ale również ogranicza Huawei w angażowaniu się w uczciwą konkurencję, co ostatecznie szkodzi amerykańskim konsumentom. Firma z niecierpliwością czeka na wyrok sądu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here