Naga MarketsBudynek HSBCHSBC Holdings plc to jeden z największych holdingów finansowych na świecie z siedzibą w Londynie i 9500 oddziałami w 86 krajach. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych orzekł o nałożeniu kary w wysokości 765 mln dolarów na firmę HSBC. Pozyskane środki będą przeznaczone na zaspokojenie roszczeń związanych z sekurytyzacją, emisją, marketingiem i sprzedażą papierów wartościowych zabezpieczanych hipotekami mieszkaniowymi w latach 2005 i 2007.


Celowe działanie na niekorzyść klienta

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych donosi, iż firma HSBC przeprowadziła proces due diligence w celu dokonania przeglądu pożyczek, które firma planowała poddać sekurytyzacji jako RMBS (zabezpieczenie hipoteką mieszkaniową), ale już w 2005 r. menedżer ds. ryzyka kredytowego HSBC wyrażał obawy związane z poprawnością procedury HSBC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz, że…?

Due diligence  to poddanie przedsiębiorstwa wyczerpującej, wielopłaszczyznowej analizie pod względem jego kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej.

– Działania HSBC szkodziły ludziom i nadużywały ich zaufanie – powiedział Bob Troyer, prokurator okręgowy w Colorado. – Firma zdecydowała się skorzystać z procedury due diligence, o której wiedziała od początku, że nie działa. Zdecydowano się umieścić w swoich ofertach wiele wadliwych kredytów hipotecznych – dodał.

Na chwilę obecną HSBC nie przyznaje się do zarzutów.

Zobacz również: CFTC pod rządami Trumpa ukarało firmy na łącznie $900 mln

Wiele kontrowersji, dużo zysków

oszust w kajdankachTo nie pierwszy raz, gdy firma HSBC oskarżona jest o prowadzenie kontrowersyjnej działalności. W lipcu 2012 roku bank został oskarżony przez amerykańskich senatorów o „umożliwienie meksykańskim kartelom pranie brudnych pieniędzy, oferowanie usług bankowych instytucjom wspierającym Al-Kaidę oraz omijanie embarga nałożonego na Iran”. Z kolei 2 lata później w listopadzie, holding finansowy został oskarżony przez belgijskie władze o „świadomie promowanie oszustw podatkowych dokonywanych przez spółki offshore”. W 2016 Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił karę finansową 470 mln USD dla HSBC w związku z oskarżeniami o nieuczciwe praktyki banku na terenie Stanów Zjednoczonych. Ten sam departament w tym roku orzekł kolejną karę 101,5 mln USD dla holdingu, w tym grzywnę w wysokości 63,1 mln USD i restytucję w wysokości 38,4 mln USD.

Zobacz również: Chiński gigant stracił 220 mld USD wartości bijąc po drodze wszelkie rekordy

Jak widać pomimo kolejnych kar, działalność holdingu finansowego pozostawia wiele wątpliwości. Jednak powtarzający się kontrowersyjny proceder najwyraźniej w dalszym ciągu działa na korzyść firmy. Obecnie firma klasyfikuje się na 17 miejscu w prestiżowym rankingu Forbes Global 2000 zawierającym największe i najprężniej rozwijające się spółki giełdowe na świecie. HSBC został również zakwalifikowany do grupy pięciu liderów w sektorze bankowych, którzy wykazują ponadprzeciętne tempo wzrostu. 26 proc. wzrostu przychodów i 31 proc. wzrostu dochodów netto to średni wynik firmy z ostatnich pięciu lat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here