Naga MarketsHSBC Holdings plc zawarła trzyletnią umowę o odroczonym postępowaniu prokuratorskim z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ) w celu rozstrzygnięcia dochodzenia DoJ w zakresie historycznych transakcji handlowych HSBC w ramach działalności Global Markets.


Kolejne przewinienie na sumieniu HSBC?

Zgodnie z umową, HSBC zapłaci łącznie 101,5 mln USD, w tym grzywnę w wysokości 63,1 mln USD i restytucję w wysokości 38,4 mln USD. Płatność odzwierciedla 15-procentową obniżkę kwoty grzywny w uznaniu współpracy HSBC w trakcie dochodzenia i jego szerokiej rekompensacji. Nie będzie to miało jednak wpływu na wyniki roczne banku, które powinny pojawić się w dniu 20 lutego, ponieważ kwoty te zostały już ujęte w poprzednich raportach.

HSBC zgodziło się również podjąć dodatkowe kroki w celu udoskonalenia programu zgodności z przepisami dotyczącymi rynków globalnych i kontroli wewnętrznej oraz zgodziło się w pełni współpracować z organami regulacyjnymi i organami ścigania.

Opisane w umowie postępowanie miało miejsce w 2010 i 2011 roku. Od tego czasu HSBC wprowadziło szereg środków mających na celu sprawienie, aby środowisko kontrolne w firmie było solidniejsze. DoJ uznaje te rozległe ulepszenia, zauważając, że HSBC poświęciło znaczne zasoby na wzmocnienie swoich systemów i kontroli. Zgodnie z opisem ulepszenia HSBC w tym obszarze obejmują między innymi:

  • wdrażanie algorytmicznego handlu w celu zarządzania ryzykiem w odniesieniu do zleceń wzorcowych;
  • aktualizację zasad dotyczących sprzedaży, ustalania cen, obsługi zamówień, zarządzania poufnymi informacjami o klientach i konfliktach interesów, pre-hedgingu i nadużyć na rynku;
  • angażowania zewnętrznych firm do przeprowadzania audytów i kontroli wewnętrznych a także poprawy nadzoru nad handlem.

HSBC zobowiązuje się również do zapewnienia uczciwych wyników dla swoich klientów i ochrony uporządkowanego i przejrzystego funkcjonowania rynków.

Umowa ta jest zgodna z wcześniejszymi rozliczeniami związanymi z działalnością handlową HSBC w zakresie transakcji walutowych z brytyjskim Urzędem Nadzoru Finansowego i Amerykańską Komisją Handlu Towarami Amerykańskimi z listopada 2014 r. oraz z kontrolami amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej z września 2017 r.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Warto również zaznaczyć, że to nie pierwsza tego typu kara dla banku. HSBC zapłacił już miliony grzywny za niewłaściwe postępowanie w operacjach walutowych. W listopadzie 2014 r. wypłacił 216 mln GBP brytyjskiemu Urzędowi Nadzoru Finansowego, a także 275 mln USD na rzecz amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission. W ubiegłym roku HSBC zapłaciło także 175 mln USD amerykańskiej Rezerwie Federalnej za “niebezpieczne i niesłuszne praktyki” w obrocie dewizowym. 18 września pojawiły się również oskarżenia, że były dyrektor banku miał celowo manipulować kursami walut.

$10 miliardów grzywny dla dużych banków za Forexowe przewiny

Grupa inwestorów nazywająca siebie samych Kartelem (The Cartel) dopuszczała się manipulacji benchmarkami EUR/USD w trakcie londyńskiego fixingu (krótka przerwa w notowaniach) realizując transakcje przeciwne do klienckich i zarabiając na ich stratach.

W proceder zaangażowani mieli być przedstawiciele 7 największych banków inwestycyjnych – w tym HSBC. Do tej pory (w przeciągu niespełna dekady) wspomniane instytucje zapłaciły łącznie ponad $10 miliardów w grzywnach i ugodach sądowych w zakresie manipulacji stawkami na międzynarodowym rynku FX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTriggers (TRIG) – opis kryptowaluty
Następny artykułCommerzbank: kupujcie EURUSD!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here