Naga Marketsshanghai-china-nkiOd dawna mówi się o problemach chińskiej gospodarki. Niedawno pisaliśmy o tym, że niezależnie od kierunku polityki wytyczonej przez Ludowy Bank Chin, może być tylko gorzej, a odwlekanie decyzji doprowadzi do wyczerpania rezerw walutowych. Zdaniem HSBC dotychczasowe posunięcia banku nie przyniosą pozytywnego rozwiązania. 


Od początku luzowania pod koniec 2014 roku Ludowy Bank Chin obniżył minimalne wymagane rezerwy o 3 p.p. do poziomu 16,5% oraz stopę kredytową o 1,65 p.p. do poziomu 4,35%. Dziś w nocy opublikowane wyniki PMI pokazują, ze zmiany gospodarcze w Chinach nie przechodzą tak gładko jak zakładano. Przypomnijmy, PMI w przemyśle (liczone zarówno przez Caixin i NBS) pokazuje, że w tym sektorze gospodarki postępuje recesja, do tego większa niż oczekiwano – PMI Caixin wyniosło 48,0 pkt zamiast oczekiwanych 48,3.

Te artykuły również Cię zainteresują
Steven Sun – szef grupy badawczej zajmującej się Chinami i Hongkongiem w HSBC – powiedział, że dotychczasowe konwencjonalne narzędzia polityki monetarnej nie podniosły zwalniającej gospodarki. Jego zdaniem cięcie stóp przyczyniło się od wzrostu cen nieruchomości:

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Skorzystaj z promocji HFT i zarabiaj na parach z chińskim juanem![/pullquote]Dla przykładu, ceny nieruchomości – szczególnie w największych miastach – od stycznia zeszłego roku wzrosły w Chinach aż o 30%. Ceny te nadal wzrastają w takich miastach jak Szanghaj czy Shenzhen, jest to powiązane z drastycznym skokiem udzielanych kredytów, które wydają się być wspierane przez działania banku centralnego oraz lokalne władze jako sposób na przyspieszenie sprzedaży oraz zwiększenie inwestycji, szczególnie w miastach trzeciego i czwartego koszyka.

Sun jest przekonany, że najlepiej na obecnym luzowaniu wyjdzie rynek nieruchomości z jeszcze jednego powodu. Jest nim fakt zwiększonej zmienności na rynku akcji. Inwestowanie w takich warunkach jest trudne, szczególnie dla niedoświadczonych osób, więc dużo osób zdecyduje się na ulokowanie oszczędności w bardziej bezpiecznych podmiotach. Nieruchomości wydają się być uniwersalnym wyborem.

hsbc-chinese-property
Indeks cen nieruchomości w poszczególnych chińskich miastachConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here