Naga Markets

HSBC prognozuje dominację kursu dolara. EUR/USD i GBP/USD mają spadaćPrezes Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powell, wygłosił kilka jastrzębich komentarzy na konferencji prasowej, co zdaniem ekonomistów HSBC będzie wspierało kurs dolara w następnych miesiącach w oczekiwaniu na pierwszą i kolejne podwyżki stóp procentowych. W swojej prognozie zakładają spadek pary walutowej EUR/USD i GBP/USD kolejno do poziomów 1,10 oraz 1,30 za dolara.

  • FOMC w dużej mierze spełnił oczekiwania, pozostawiając stopę procentową na niezmienionym poziomie, ale sygnalizując możliwość podwyżki w marcu
  • Ekonomiści HSBC oczekują, że Fed rozpocznie redukcję bilansu w III kwartale, po ogłoszeniu tego w czerwcu lub lipcu
  • Jastrzębie komentarze prezesa Fed Powella i normalizacja polityki Fed powinny wspierać kurs dolara, prognozuje bank
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Jastrzębi Jerome Powell umocnił kurs dolara

Podczas posiedzenia w dniach 25-26 stycznia Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostawił docelowy przedział stopy funduszy federalnych na poziomie 0-0,25% i zapowiedział, że zakupy netto papierów wartościowych zakończą się na początku marca. Nie przedstawiono nowych projekcji gospodarczych ani stóp procentowych, ale w oświadczeniu o polityce stwierdzono:“Przy inflacji znacznie powyżej 2 proc. i silnym rynku pracy, Komitet oczekuje, że wkrótce właściwe będzie podniesienie docelowego przedziału dla stopy funduszy Fed”. Rynki szukały wyraźnego sygnału do podwyżki stóp w dniach 15-16 marca, a bank właśnie go dostarczył.

Ogólny wydźwięk konferencji prasowej prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome’a Powella zdawał się dostarczać nieco więcej amunicji dla byków na rynku dolara. Zasugerował on, że stopy mogą być podnoszone szybciej niż w poprzednim cyklu zacieśniania, a każde posiedzenie może być potencjalnie istotne, aczkolwiek decyzje będą podejmowane na podstawie napływających danych.

Zasugerował też, że jest “sporo miejsca na podwyżkę stóp” bez zagrożenia dla silnego rynku pracy, który w jego oczach osiągnął już cel pełnego zatrudnienia.

– Prezes Fed Powell nie wykluczył możliwości potencjalnej podwyżki o 50 pb na pewnym etapie cyklu, do czego nawoływały niektórzy analitycy. Prezes Fed położył również nieco większy nacisk na ryzyka dla inflacji i zasugerował, że dalsze korekty w górę prognoz inflacyjnych Fed są prawdopodobne w projekcji marcowej – komentuje HSBC.

Darmowe prognozy dla rynku walutowego na 2022 rok przygotował dla Państwa zespół analityków Cinkciarz.pl:

ODBIERZ DARMOWY RAPORT “FOREX. PROGNOZY NA 2022 ROK” OD CINKCIARZ.PL

XTB

Redukcja bilansu płatniczego lub QT ma nastąpić stosunkowo szybko po zakończeniu QE i rozpoczęciu podwyżek stóp procentowych

Poza nieco jastrzębim wydźwiękiem konferencji prasowej, publikacja “Principles for Reducing the Size of the Balance Sheet” skutecznie wyznacza drogę do rozpoczęcia zacieśniania ilościowego (QT) stosunkowo szybko po zakończeniu QE i rozpoczęciu podwyżek stóp.

Przewodniczący Fed Powell powtórzył również, że redukcja bilansu będzie prawdopodobnie następować szybciej niż podczas ostatniego cyklu zacieśniania. W oświadczeniu nie znalazło się również odniesienie do ostatnich wahań na rynkach akcji jako potencjalnego źródła ryzyka.

Prezes Powell w dużej mierze odparł też pytania o napięcia na rynkach finansowych, które mogą wymagać znacznie większego nasilenia, zanim Fed przyjmie bardziej gołębie stanowisko w sprawie polityki pieniężnej.

Zdaniem HSBC kurs dolara będzie miał miejsce do umocnienia w 2022 roku

– Oczekujemy kontynuacji umacniania się kursu dolara w miarę normalizacji polityki przez Fed, a styczniowe posiedzenie dostarczyło nieco więcej impulsów w tym zakresie. Nasi ekonomiści nadal oczekują trzech podwyżek stóp w tym roku i dwóch kolejnych w 2023 r., podczas gdy Fed ma obecnie rozpocząć redukcję bilansu w III kwartale (poprzednio IV kwartał) – prognozuje HSBC.

Ekonomiści HSBC podtrzymują swoje prognozy dotyczące ścieżki stóp procentowych. Innymi słowy, nadal oczekują trzech podwyżek stóp o 25 pb w 2022 r. (w marcu, czerwcu i wrześniu) oraz kolejnych dwóch podwyżek o 25 pb w 2023 r. (w marcu i wrześniu), co zwiększy docelowy przedział stopy funduszy federalnych do 1,25-1,50% na koniec 2023 r.

Wcześniej spodziewali się, że redukcja bilansu rozpocznie się w IV kw., jednak ostatnie komentarze prezesa Fed Powella sugerują wcześniejszy początek redukcji bilansu.

HSBC zakłada, że kurs euro będzie stopniowo osuwał się względem dolara (EUR/USD), schodząc ostatecznie do poziomu 1,10 na koniec roku. Tracić ma również kurs funta (GBP/USD) przesuwając się w stronę 1,30 dol.

HSBC prognozuje dominację kursu dolara. EUR/USD i GBP/USD mają spadać
Kurs euro (EUR/USD) zaznaczono na niebiesko, kurs funta (GBP/USD) na pomarańczowo

Jeżeli scenariusz się zrealizuje, eurodolar znajdzie się na najniższych poziomach od maja 2020 roku, szterling spadnie natomiast na dołki z listopada tego samego roku.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji ciech | livechat akcje | akcje kruk | famur notowania | selvita akcje | kurs akcji pko | bitcoin wiadomosci |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here