Naga MarketsLogo banku HSBCHSBC w coraz większym stopniu chce opierać swoje działania na narzędziach wykorzystujących technologię blockchain do obsługi procesów związanych z handlem walutami, co sugeruje, że banki znajdują solidne zastosowania dla technologii stosowanej w kryptowalutach, poinformował portal Financial Times.


Istotna kropla w morzu transakcji?

Bank z siedzibą w Londynie, który w ubiegłym roku był jednym z głównych procesorów transakcji walutowych, przetworzył w ubiegłym roku ponad 3 mln operacji FX o wartości 250 miliardów dolarów przy użyciu blockchai. Chociaż, jest to niewielki wycinek całej działalności walutowej, to nadal stanowi rzadki przykład produktu opartego na technologii kojarzonej głównie z Bitcoinem, który sprawdził się w świecie instytucjonalnego Forexu.

Dostawca usług rozliczeniowych CLS – podmiot branżowy, które zapewnia, że każda strona transakcji walutowych otrzymuje zapłatę – uruchomił w listopadzie ubiegłego roku tzw. rozproszoną platformę technologiczną z Goldman Sachs i Morgan Stanley. Jednak po pierwszej fali zainteresowania rozwiązaniem, większość start-upów DLT ma problem z dostarczeniem finalnych produktów, co zwiększa obawy odnośnie bezpieczeństwa oraz tempa realizacji zleceń.

Spora część rozwiązań znajduje się obecnie w fazie testów. DTCC, dostawca infrastruktury potransakcyjne, rozpoczął prace nad swoim projektem DLT skupiającym się na rynku instrumentów pochodnych w listopadzie zeszłego roku. W tym samym roku hiszpańskim bank BBVA wraz z dwoma partnerami zrealizował kredyt konsorcjalny w oparciu o technologię blockchain.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

FX Everywhere stawia na blockchain

Projekt HSBC, znany jako “FX Everywhere”, był wykorzystywany do koordynowania płatności w wewnętrznych bilansach HSBC za pomocą wspólnej księgi przez rok. W tym okresie HSBC obsłużył ponad 150 tysięcy płatności – z 3 milionów transakcji – automatyzując odbywające się wcześniej ręcznie procesy i zmniejszając zależność banku od zewnętrznych dostawców technologii.

“HSBC (…) przeprowadza tysiące transakcji walutowych w banku, w wielu bilansach, w dziesiątkach krajów” – powiedział Richard Bibbey, pełniący funkcję globalnego szefa rynku walutowego w HSBC. “FX Everywhere wykorzystuje technologię rozproszonych ksiąg, aby zwiększyć efektywność tych wewnętrznych przepływów”. Wielu menedżerów może jednocześnie korzystać z systemu do przeglądania transakcji od momentu ich wykonania do finalnego rozliczenia, co zmniejsza ryzyko rozbieżności i opóźnień – powiedział bank. HSBC planuje teraz udostępnić swoją platformę klientom, w szczególności firmom, które zarządzają wieloma centrami skarbowymi i płatnościami transgranicznymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here