Naga MarketsHSBC Holdings Plc poinformował w dniu dzisiejszym, że przeprowadził pierwszą na świecie transakcję finansowania handlu przy użyciu technologii blockchain, co jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydajności i zmniejszenia liczby błędów w finansowaniu handlu międzynarodowego.


HSBC i holenderski bank ING pomyślnie zakończyły transakcję dla grupy spożywczej i rolniczej Cargill. Wykorzystanie technologii blockchain ułatwiło i usprawniło w tym przypadku wysyłkę soi z Argentyny do Malezji. HSBC twierdzi, że to pierwsza na świecie transakcja handlowa finansowa w oparciu o blockchain. “To punkt zwrotny dla prowadzenia handlu”, powiedział Vivek Ramachandran, globalny szef HSBC ds. Innowacji i wzrostu w bankowości komercyjnej.

Akredytywy (Letter of Credit) są jednym z najszerzej stosowanych sposobów zmniejszania ryzyka między importerami a eksporterami, pomagając zagwarantować transakcje o sumarycznej wartości przekraczającej 2 biliony USD, ale proces ten tworzy długą drogę “papierkową” i zajmuje od pięciu do dziesięciu dni w celu wymiany dokumentacji.

“W tej chwili kupujący i dostawcy stosują akredytywę, zwykle wymagającą fizycznego przekazu papierowych dokumentów, aby umożliwić transakcje” – powiedział Vivek Ramachandran, globalny szef innowacji i rozwoju w bankowości komercyjnej HSBC. “Dla przedsiębiorstw oznacza to, że transakcje finansowania handlu zostały uproszczone, są szybsze, bardziej przejrzyste i bezpieczniejsze.” – dodał.

Usprawnienie wszystkich formalności związanych z handlem w regionie Azji i Pacyfiku w formie elektronicznej może zmniejszyć czas potrzebny na wywóz towarów nawet o 44 procent i obniżyć koszty nawet o 31 procent – podało oświadczenie HSBC, powołując się na badanie przeprowadzone przez ONZ.

Ponadto, oczekuje się również, że wykorzystanie technologii blockchain w branży bankowej zmniejszy ryzyko oszustwa akcjami i innymi transakcjami finansowymi, a także zmniejszy liczbę zastosowanych kroków.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Blockchain pomoże “napędzać kolejną rewolucję przemysłową”

Zdaniem Steve Chiavarone, wiceprezesa ds. finansowych w Federated Investors – firmie usług finansowych zarządzającej aktywami o wartości 392,2 mld USD – blockchain znajduje się w pierwszej piątce “kluczowych technologii”, które będą “napędzać kolejną rewolucję przemysłową”, wraz z automatyką, robotyką, sztuczną inteligencją i internetem rzeczy (IoT).

Zapytany o to, jak inwestorzy mogą wykorzystać potencjał blockchain, Chiavarone wskazuje na takie firmy jak Nvidia i Intel, które “umożliwiają weryfikację bloków”, oczywiście odnosząc się do produkcji chipów komputerowych stosowanych w górnictwie. Zauważa również, jak duże banki, takie jak Bank of America, zaczęły interesować się blockchainem i “inwestują dużo”. Ponadto stwierdził, że “każda firma z łańcuchem dostaw może z tego skorzystać”.

“Kiedy myślisz o tym z perspektywy przedsiębiorstwa, ma ono zdolność do zastąpienia pojednania, które jest kosztowne i wymaga zaplecza biurowego oraz czasu i papierkowej pracy związanej z weryfikacją […], pozwoli na zmniejszenie kosztów i przyniesienie oszczędności”.

United States Congress: Blockchain może być rozwiązaniem wielu naszych problemów

Warto również przypomnieć, że już w ubiegłym tygodniu dwa podkomitety Parlamentu Stanów Zjednoczonych spotkały się w celu omówienia potencjalnych korzyści wdrożenia technologii blockchain do zarządzania łańcuchem dostaw. W trakcie przesłuchania stwierdzono, że pomimo obecnego braku ogólnosektorowych norm i standardów branżowych, technologia ta ma wiele różnych zastosowań od ceł i ochrony granic USA po bezpieczeństwo cybernetyczne. Więcej na ten temat pisałem już w osobnym artykule.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here