Naga MarketsHSBC oraz Nomura o mocnym EUR i słabym USD
źródło: fotolia.com

23.10.2013

Ku przerażeniu francuzów Euro w ostatnich dniach zwyżkuje i zdobywając kolejny szczyt puka w sufit na poziomie 1.3800.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Nieznaczne ożywienie gospodarcze dało się zauważyć w strefie euro dzięki wzrostowi przychodów z eksportu i przy wciąż wysokim bezrobociu dalsze ożywienie eksportu będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszego wzrostu gospodarczego. Podczas gdy Fed opóźnił zwijanie QE3, politycy w strefie euro będą martwić się o ciągłe umacnianie się wspólnej waluty. Rzeczywisty efektywny kurs wymiany (REER) euro wzrósł przez ostatni rok o 9%.” – piszą analitycy banku HSBC.

“Europejski Bank Centralny posiada jednak lekarstwo na tę dolegliwość i może zmniejszyć ból wywołany nadmierną aprecjacją euro. Możliwości polityki monetarnej są różnorodne i obejmują: 1) użycie gołębiej retoryki by przestraszyć inwestorów i obniżyć kurs EUR, 2) wstrzyknięcie dodatkowej płynności za pomocą LTRO, 3) cięcie stóp procentowych.”

“Jak dotąd retoryka dotycząca euro nie była szczególnie głośna. To się może jednak zmienić. Działania znaczą więcej niż czyny i jakiekolwiek LTRO lub cięcie stóp procentowych miałoby przemożny wpływ na oczekiwania rynków odnośnie stóp procentowych. EUR wykazało rosnące przywiązanie do oczekiwań odnośnie stóp procentowych w średnim terminie. Analitycy HSBC uważają, że EUR ustawia się w grupie walut napędzanych ‘carry trading’. Skuteczne obniżenie oczekiwań dotyczących stóp procentowych doprowadzi do osłabienia EUR” – konkluduje HSBC.

W ciągu ostatnich kilku tygodni byliśmy świadkami znacznego osłabienia dolara oraz odwrócenia sentymentu w stosunku do USD. Analitycy banku Nomura zauważają, że może chodzić o nowy rodzaj słabości dolara związany z ryzykiem politycznym.

“Zakładamy, że większość ruchu [spadkowego] to wina standardowych sił – słabszy wzrost i obawy przed luźniejszą polityką monetarną – podczas gdy jedynie mały udział może być związany z obawami o polityczną dysfunkcję USA i związanych z tym skutków dla dolara jako waluty rezerwowej” – twierdzą ekonomiści z Nomura.

Para EUR/USD osiągnęła cel zakładany przez analityków Nomury na poziomie 1.37-1.38, jednak nie są oni przekonani, że będzie to koniec umocnienia EUR.

“Nie sądzimy, aby ECB był całkiem gotowy do walki z umocnieniem euro i wierzymy, że test poziomu 1.40 jest w tym roku możliwy.” – wyjaśniają.

“Podsumowując, skłaniamy się do utrzymania neutralnego lub nawet negatywnego poglądu na USD póki co. Posiadamy długie pozycje na EUR/JPY oraz GBP/JPY w naszym koszyku “shortów na jenie” – jest to bardziej neutralny do dolara sposób spadkowego poglądu na JPY. W międzyczasie trzymamy się krótkich pozycji na USD względem obszaru rynków wschodzących (MXN, BRL, PLN, MYR, PHP i COP), który wzrósł o 0,5% od posiedzenia FOMC 18 września.” – wyjaśnia Nomura.

HSBC oraz Nomura o mocnym EUR i słabym USD
Dzienny wykres EUR/USD, opracowanie własneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here