Naga MarketsHSBC odmraża plany redukcji 35 tysięcy etatówHSBC podtrzymuje plany redukcji około 35 tysięcy miejsc pracy, które zamroził po wybuchu pandemii koronawirusa, ponieważ największy bank w Europie zmaga się ze spadającymi zyskami.

  • HSBC zamierza ograniczyć koszty o 4,5 miliarda dolarów.
  • Firma planowała redukcję już w lutym, ale wstrzymała ją ze względu na pandemię.
  • Eksperci sądzą, że cały sektor bankowy będzie zmuszony do cięć.

Brytyjski bank szuka oszczędności

Prezes HSBC Noel Quinn poinformował w notatce wysłanej w środę do 235 tysięcy pracowników na całym świecie, że HSBC wstrzyma również prawie całe zatrudnienie z zewnątrz.

Nie mogliśmy wstrzymywać zwolnień w nieskończoność – zawsze chodziło nie o to, czy, ale kiedy. Rozwiązania ogłoszone po raz pierwszy w lutym są dziś jeszcze bardziej potrzebne. – powiedział Quinn.

HSBC odłożył marcową redukcję zatrudnienia, która była częścią szerszej restrukturyzacji mającej na celu obniżenie kosztów o 4,5 miliarda dolarów, mówiąc, że nadzwyczajne okoliczności oznaczają, że wyrzucanie pracowników byłoby niewłaściwe.

Zobacz również: Blockchain: adopcja technologii rośnie – wynika z nowego badania Deloitte

Quinn poinformował, że firma musi teraz wznowić program, ponieważ zyski spadają, a prognozy ekonomiczne wskazują na trudny okres, dodając, że poprosił kadrę kierowniczą wyższego szczebla o przeanalizowanie sposobów na obniżenie kosztów w drugiej połowie 2020 roku.

Wznowienie redukcji zatrudnienia najprawdopodobniej nie wpłynie na termin ani wysokość dywidend, jakie HSBC może wypłacić w przyszłości. Decyzja ta jednak, będzie prawdopodobnie oparta w większym stopniu na prognozach ekonomicznych na przyszły rok i kolejne lata.

Cena akcji HSBC spadła o 22,37% w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Analitycy twierdzą, że posunięcie HSBC jest przedsmakiem szerszych cięć w sektorze, ponieważ banki muszą stawić czoła trudnym warunkom operacyjnym.

To tylko kwestia czasu, zanim zostaną ogłoszone dalsze obszerne plany redukcji kosztów. – powiedział John Cronin, analityk dublińskiego brokera Goodbody.

Zgodnie z pierwotnym planem HSBC zapowiedział, że połączy działalność w zakresie bankowości prywatnej i zarządzania majątkiem, ograniczy działalność w zakresie inwestycji na europejskim rynku kapitałowym i zredukuje amerykańską sieć detaliczną.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji HSBC w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here