Naga MarketsHSBC logoObecnie banki centralne wielu krajów myślą nad wprowadzeniem ujemnych stóp depozytowych. Ma to być sposób na zniechęcenie konsumentów do oszczędzania, a zachęta do inwestowania. Pomysł ten ma jednak zasadniczą wadę – jeśli ludzie będą tracić pieniądze trzymane w banku, lepszym rozwiązaniem będzie wypłata środków i trzymanie ich w gotówce. Czy to na pewno jest problem?


Banki centralne używają ujemnych stop procentowych do stymulacji gospodarki, aby jednak plan zadziałał, konsumenci muszą trzymać kapitał na kontach bankowych. Nic dziwnego, ze pojawiły się już głosy mówiące o tym, ze należy wycofać gotówkę z obiegu i zostawić jedynie elektroniczne formy płatności.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Szwecji obywatele masowo zamykają konta i ukrywają gotówkę, aby nie tracić z powodu ujemnych stóp. W kraju w najbliższym czasie gotówka zostanie całkowicie wycofana. Skandynawowie są bowiem coraz bliżej stania się całkowicie bezgotówkowym społeczeństwem opartym jedynie o transakcje elektroniczne.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zainwestuj z HFT i nie bój się ujemnych stóp procentowych![/pullquote]Warto przypomnieć, że Szwecja to miejsce, w którym używanie nadmiernej ilości gotówki wiąże się z niezapowiedzianą wizytą organów ścigania – istnieje podejrzenie, że dana osoba może być kryminalistą lub terrorystą. Szwedzkie banki już teraz usuwają bankomaty z obszarów wiejskich. Zdaniem Credit Suisse w Szwecji zaczęła obowiązywać zasada, że „jeżeli musisz płacić gotówką, to coś jest nie tak”.

Zdaniem Stephena Majora – analityka z HSBC, upłynie wiele czasu zanim wszyscy zdołają wypłacić swoje oszczędności. W samym USA proces ten będzie trwał według szacunków około 20 lat. W tak długim okresie nie jest to problem, gdyż po odpowiedniej stymulacji rynku bank centralny może podnieść stopy procentowe do poziomu powyżej zera. Nie ma więc sensu przechodzić na system wyłącznie elektronicznej gotówki.

Gdyby wszyscy chcieli nagle wypłacić pieniądze z kont bankowych, szybko zabrakłoby po prostu gotówki. Dużo czasu zajęłoby wydrukowanie tylu banknotów, żeby zaspokoić popyt konsumentów. Gdyby w USA zwiększyć produkcję banknotów dwukrotnie, to potrzeba by 20 lat na wydrukowanie odpowiedniej ilości gotówki. W kraju tym suma rezerw jest trzykrotnie większa niż ilość gotówki w obiegu. W innych krajach sytuacja wygląda nawet gorzej, dla przykładu w Wielkiej Brytanii rezerw jest blisko dziewięciokrotnie więcej niż gotówki. Stąd wniosek HSBC – nie ma co się bać masowego zamykania kont bankowych, mennice nie wyrobią z drukowaniem!

cash
Ostatnia kolumna pokazuje, ile razy więcej jest rezerw danej waluty w porównaniu do gotówki w obiegu

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here