Naga MarketsCreative Commons, Autor: Gyver Chang

Największy bank w Wielkiej Brytanii oraz jedna z największych instytucji bankowych i finansowych na świecie – HSBC sugeruje, że najlepsze czasy przed funtem nadal są w zasięgu. Wystarczy tylko.. Aby Wielka Brytania pozostała w szeregach Unii. Wówczas, szacunki instytucji sięgając ceny nawet 1,55 stosunku funta szterlinga do dolara amerykańskiego. Co jednak w przypadku wyjścia? 


Do tej pory nieznane było podejście największego banki wielkiej Brytanii do ekspozycji na ryzyko w stosunku do obecnej sytuacji politycznej na linii UK – UE. W tym momencie jednak dowiadujemy się, że jest ono relatywnie mocno optymistyczne, zakładając, że para GBP/USD ma szansę na dotarcie do poziomów liczących nawet 1.55. Warunek jest tylko – lub aż – jeden: UK musi pozostać w szeregach Unii, czyli plan Theresy May musi całkowicie wziąć w łeb.

Optymizm na parze funta do dolara rośnie

Bank HSBC podkreśla w sporządzonej nocie, że pod wpływem ostatnich zmian oraz dużej szansy na to, iż UK faktycznie może pozostać w Unii – ich pogląd na parę funta szterlinga w stosunku do reszty walut zmienia się na bardziej optymistyczny. Głównym wyznacznikiem w tym momencie jest para GBP/USD, czyli funta do dolara amerykańskiego, w której szacuje się podejście nawet do stref 1,55 co stanowiłoby podejście blisko 20 procentowe – podczas wypełnienia myśli o pozostaniu UK w szeregach UE.

Zobacz również: Kurs funta zyskuje 5. sesję z rzędu po zwycięstwie Theresy May

Choć jeszcze do niedawna nie było nawet cienia szansy, aby Wielka Brytania mogła choćby rozważać pozostanie w Unii, w tym momencie nic nie jest już takie pewne, a szansa na pozostanie staje się coraz większa – podkreśla m.in szef działu badań walutowych banku, David Bloom. W związku z tym optymizm instytucji rośnie.

Czas na brexit, co dalej?

W przypadku jednak,kiedy Wielka Brytania opuści szeregi Unii trzeba liczyć się z nieco innym scenariuszem – choć też nie do końca negatywnym. Analitycy banku wspominają w nocie, że gdybyśmy doświadczyli tak zwany ‘miękki brexit’, wówczas nadal mowa będzie o wzrostach na parze GBP/USD, jednak nie tak ochoczej jak podczas pozostania UK w UE. W tym przypadku mowa o poziomach 1.37 – 1.39, czyli wzroście stosunkowo niewielkim, choć nadal pozostającym dość optymistyczną prognozą.

Może Cię zainteresować: Poranny przegląd rynków – przemówienie członka FED, Brytyjczycy chcą kolejnego referendum?

WYKRES GBPUSD D1 17.01.2019
GBPUSD D1 17.01.2019

Jak widać, nastawienie banku nie pozostaje złudzeń – pozycja długa na funcie króluje. Warto też dodać, że według prognozy mediany wśród prognostyków ankietowanych przez Bloomberga wynika, że do końca roku funt szterling powinien osiągnąć poziom bliski 1,36, co jest przybliżoną relacją do tej, która omawiana jest przez bank HSBC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here