Naga MarketsJeśli chcesz założyć własną stronę WWW, to musisz najpierw wybrać usługę hostingową, czyli uzyskać dostęp do części zasobów pewnej maszyny, na której będzie uruchomiony serwis. Podczas zapoznawania się z poszczególnymi ofertami możesz spotkać się z wieloma terminami, które mogą być dla ciebie niezrozumiałe. Oto przykłady takich pojęć.

Hosting – słowniczek pojęć

Na wstępie zaznaczmy, że usługi hostingowe to ogólne określenie dla oferty firm, które udostępniają zasoby swoich maszyn użytkownikom. Jeśli zdecydujesz się na taką usługę, to masz do wyboru serwery współdzielone, VPS i dedykowane. Oto pojęcia, które warto znać, jeśli szukasz hostingu:

 • Certyfikat SSL – zapewnia szyfrowane połączenie pomiędzy stroną WWW a urządzeniem, dzięki czemu przesyłane dane są bezpieczne. Nie ma tak dużego ryzyka, że zostaną przez kogoś przechwycone lub zmienione.
 • Domena – czyli adres strony WWW. Składa się ona z nazwy i rozszerzenia np. AZ.pl, gdzie AZ to nazwa, a .pl to rozszerzenie. Sama domena nie wystarczy jednak do tego, żeby założyć serwis WWW – potrzebny jest także hosting strony.
 • Instalator CMS – aplikacja, dzięki której możesz w ciągu kilkudziesięciu sekund, bez specjalistycznej wiedzy, założyć własną stronę WWW. Otrzymujesz dostęp do wszystkich popularnych systemów CMS. Musisz wprowadzić jedynie podstawowe dane np. do logowania.
 • MySQL – najpopularniejszy system do zarządzania bazami danych. Bazy potrzebujesz do zainstalowania stron WWW korzystających z takich systemów CMS jak np. WordPress czy Joomla.
 • Limit transferu – za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza twoją stronę WWW lub wysyłasz pliki na serwer, to wykorzystujesz pewną ilość transferu. Coraz częściej jest on nieograniczony. Jeśli jednak potrzebujesz konta np. pod stronę firmową, to prawdopodobnie nie wykorzystasz więcej niż kilkadziesiąt GB transferu w miesiąc.
 • Pojemność – czyli powierzchnia, jaką masz do dyspozycji na swoją stronę WWW. Najczęściej jest wyrażona w GB.
 • PostgreSQL – kolejny system zarządzania bazami danych, ale mniej popularny niż wspomniany wcześniej MySQL.
 • Serwer dedykowany – usługa, w ramach której wszystkie zasoby maszyny oddawane są jednemu użytkownikowi. Może on instalować dowolne aplikacje, wybrać system operacyjny czy tworzyć serwery VPS. Zarządzenie takim serwerem wymaga jednak dużo większej wiedzy niż np. w przypadku serwera współdzielonego.
 • Serwer współdzielony – zasoby maszyny dzielone są pomiędzy setki, a nawet tysiące klientów. Każdy otrzymuje dostęp do określonej ich części. Wszyscy korzystają z tego samego IP. Użytkownik może być ograniczony pod względem liczby domen, baz danych, plików czy ilości wysłanych dziennie wiadomości e-mail. To dobre rozwiązanie pod stronę firmową, bloga, serwis informacyjny czy forum.
 • Serwer VPS – to również serwer współdzielony, różnica jest jednak taka, że na jednej maszynie takich serwerów może być wielokrotnie mniej niż na serwerze współdzielonym. Tym samym użytkownik otrzymuje dostęp do zdecydowanie większej ilości zasobów. Taka usługa sprawdzi się w przypadku stron WWW, które odwiedzane są przez kilka tysięcy użytkowników dziennie czy do obsługi sklepów internetowych.
 • SSH – szyfrowany protokół komunikacyjny, który umożliwia zdalne zarządzanie serwerem. Możesz dokonywać operacji na plikach bez konieczności ich pobierania na dysk komputera.
 • Subdomena – dodatkowy adres utworzony w ramach danej domeny. Przykładem subdomeny jest np. kobieta.onet.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu można prowadzić dużą liczbę stron w obrębie jednej domeny, tak jak robi to wiele popularnych portali.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here