Naga MarketsHossa na rynku surowcowym ma zacząć się już w tym roku zdaniem Saxo BankCena ropy naftowej w połowie 2008 roku zdobyła rekordowe poziomy notowań w okolicach 145 dol. za baryłkę, jednak gwałtowne załamanie wywołane krachem rynków finansowych stało się początkiem długoterminowego trendu spadkowego trwającego do dzisiaj. Pandemia koronawirusa pogłębiła problemy i gdyby nie kontrola podaży przez OPEC+, sytuacja byłaby tragiczna. Jednak zdaniem Saxo Banku, dołowane przez ostatnie dwie dekady ceny surowców mogą wejść w nowy trend. W ich opinii, właśnie ma zaczynać się nowa hossa na rynkach towarowych.

  • W ciągu ostatnich 227 lat, hossa na rynkach towarowych wystąpiła zaledwie 6 razy
  • Analitycy Saxo Strats spodziewają się, że właśnie rozpoczyna się siódma

Rynek byka na rynku surowców w tej dekadzie, jak twierdzi Saxo Bank

Hossa zapowiedziana przez Saxo Bank ma być przede wszystkim wynikiem zmiany reżimu inflacyjnego. Pandemia koronawirusa oraz poprzedni kryzys finansowy doprowadziły do sytuacji, w której stopy procentowe w większości krajów rozwiniętych oscylują wokół poziomu zero procent.

Te artykuły również Cię zainteresują
Hossa na rynkach towarowych to kluczowy element nowego sekularnego reżimu
inflacyjnego – wydarzenie, które niewielu żyjących inwestorów miało okazję zaobserwować
za czasów swojej kariery zawodowej, ponieważ ostatnia taka hossa zakończyła się mniej
więcej czterdzieści lat temu. – stwierdzili analitycy Saxo Bank.

Co istotne, nowa inflacja zapoczątkuje brutalny odwrót od panującej obecnie euforii na rynkach aktywów, napędzanej mocno ujemnymi realnymi stopami i najluźniejszą w historii polityką pieniężną. – dodali.

Jak twierdzą, problem inflacji przyciągnie uwagę inwestorów już w 2021 r. i stan może utrzymywać się przez całą dekadę. Kluczowy ma być także aspekt zmiany paradygmatu stabilizacji społecznej, na której koncentrowały się państwa rozwinięte w ostatnich latach. Jej miejsce ma zastąpić stabilizacja finansowa.

Plus500

– Stabilizacja finansowa dotyczy utrzymania płynności na rynkach i zapewnienia, że system finansowy nie zahamuje i będzie w stanie podjąć ekspansję kredytową przy równoczesnym ograniczaniu strat poniesionych w ramach poprzedniego cyklu. – zaznaczyli.

Każdy cykl prosperity i recesji przynosił redystrybucję majątku od biednych do bogatych. Eksperci Saxo Bank twierdzą, że nierówności majątkowe osiągnęły właśnie wartość krytyczną.

W czasie pandemii Covid-19 nierówności te stały się najzwyczajniej w świecie zbyt duże i
mimo iż w bieżącym cyklu w przypadku warstwy najbogatszej obserwujemy podobne wyniki, co we wcześniejszych cyklach, mamy do czynienia z interwencjami rządów oferującymi bezprecedensowe wsparcie dla najbardziej poszkodowanych uczestników gospodarki, ponieważ obecnie priorytetem politycznym stała się stabilizacja społeczna. – zauważyli eksperci Saxo Bank.

– Tym razem będziemy mieli do czynienia z w pełni keynesowskimi wydatkami – być może nawet wykraczającymi poza cokolwiek, co Keynes kiedykolwiek sobie wyobrażał – w ramach Nowoczesnej Teorii Monetarnej (MMT) zakładającej, że pieniądze drukuje się bez względu na implikacje dotyczące długu, a rozgrzane drukarki jest w stanie ostudzić jedynie inflacja. – skomentowali sytuację.

Wśród czynników, które będą kształtować hossę na rynkach towarowych, eksperci banku dostrzegają m.in. względy klimatyczne oraz kwestie środowiskowe. Istotna ma być szczególnie transformacja do czystej energii, która wymagać będzie wykorzystania olbrzymiej ilości zasobów surowców tradycyjnych.

Zobacz również: Kurs euro ma zyskiwać w 2021, 2022 i 2023 r. według prognoz UniCredit

Duże znaczenie ma odegrać także wspomniana ekspansja fiskalna oraz monetarna, która będzie kontynuacją programów ratunkowych w ramach pandemii COVID.

Środowisko realnych stóp procentowych ma być akceleratorem, który będzie zwiększał stopę zwrotu z inwestycji w surowce, a premia za ryzyko zdaniem analityków Saxo Bank ma mieć miejsce także na rynku towarowym. A to będzie nakłaniało część inwestorów z rynku akcyjnego do posiadania kontraktów na surowce.

Wzrosnąć ma także znaczenie Indii na arenie międzynarodowej, gdzie już w 2030 r. ponad połowa mieszkańców będzie poniżej 30 roku życia, co będzie stanowić olbrzymie przełożenie na siłę strony popytowej w globalnej gospodarce.

Rozwój świata cyfrowego niesie za sobą rozrost infrastruktury fizycznej. Popularyzacja e-commerce ma wpłynąć na zwiększenie rozmiaru inwestycji infrastrukturalnych, co pociągnie za sobą większy popyt na surowce podstawowe.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartosc zlotowki | nasdaq kurs | kurs.funta | gpw mercator | sytuacja na giełdzie |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here