Naga MarketsS&P 500 i rynek byka? Najpierw muszą zostać spełnione te 3 kryteriaUbiegły tydzień na rynku akcji należał do byków, gdzie indeks S&P 500 zyskał ponad 10%, a Dow Jones prawie 13%. Umocnienie także na początku obecnego tygodnia zaczęło rodzić pytania, czy to już koniec rynku niedźwiedzia i czas na hossę? Zobacz jakie 3 kryteria muszą zostać spełnione według analityków Goldman Sachs, by można zacząć mówić o wyznaczeniu dna.


S&P 500 na 3000 pkt do końca roku

“Strategicznie, nadal oczekujemy, że indeks S&P 500 wzrośnie do 3000 pkt do końca roku” – napisali w nocie analitycy z Goldman Sachs (GS). Wcale nie uważają jednak, że rynek teraz zacznie rosnąć. Wręcz przeciwnie, w najbliższych tygodniach możemy się jeszcze spodziewać głębszych osunięć.

Od ceny zamknięcia ubiegłego tygodnia, indeks S&P 500 musiałby wzrosnąć o prawie 19% żeby osiągnąć poziom 3000 pkt.
Od ceny zamknięcia ubiegłego tygodnia, indeks S&P 500 musiałby wzrosnąć o prawie 19% żeby osiągnąć poziom 3000 pkt.

David Kostin z GS uważa, że na dno jeszcze za wcześnie, co pokazuje m.in. historia. Uformowanie dna rynku niedźwiedzia w 23 dnia stanowiłoby precedens, ponieważ mediana takich ruchów od połowy XIX wieku to 17 miesięcy. Przy czym żaden trend spadkowy nie trwał krócej niż 3 miesiące.

Traderzy zakładający, że to już dno i chcący kupować akcje powinni mieć się na baczności. Historia pokazuje bowiem, że w czasie bessy dość często występują agresywne rajdy, takie jak choćby ten z ubiegłego tygodnia. Jednak po nich akcje wracają jeszcze do spadków, wybijając przy tym nowe dołki.

Zobacz też: Dolar odreagowuje straty na początku tygodnia. Inwestorzy nadal w strachu

3 kryteria Goldman Sachs

Analitycy Goldman Sachs z Davidem Kostinem na czele podali 3 kryteria, które muszą zostać spełnione, by można mówić, że rynek akcji znalazł dno. Znajdziesz je poniżej:

  1. Spowolnienie rozprzestrzenia się koronawirusa w USA pozwalające oszacować wpływ ekonomiczny epidemii
  2. Pojawienie się dowodów wskazujących, że działanie pakietu pomocy dla gospodarki jest wystarczające. Czy działania pomogą ograniczyć niewypłacalność, zamykanie firm oraz zwolnienia z pracy.
  3. Nastroje inwestorów i ich pozycjonowanie muszą być najniższe. Analitycy Goldman wskazują na amerykański wskaźnik nastrojów kapitałowych, który łączy dziewięć miar pozycjonowania akcji, zauważając, że spadł on jedynie o 1,4 odchylenia standardowego, w porównaniu z odchyleniami standardowymi od -2 do -3 w ostatnich korektach.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here