Naga Markets webinar


Złoto i srebro zdołały utrzymać duże zyski odnotowane w grudniu, który dla akcji spółek amerykańskich okazał się najgorszym miesiącem od początku lat 30. ubiegłego wieku. Nastąpiło to pomimo szeregu problemów związanych z umocnieniem bardziej ryzykownych aktywów, w tym akcji. Tabela poniżej wykazuje, że korzystne dla metali szlachetnych zmiany na pozostałych rynkach, które zapewniały szerokie wsparcie w grudniu, z początkiem stycznia zaczęły tracić na znaczeniu.

Fakt, iż złoto zdołało mimo to utrzymać większość przewagi wskazuje na dalszy apetyt inwestorów na ten metal, zarówno w ramach zabezpieczania się przed kolejnymi spadkami na innych rynkach, jak i minimalizacji oddziaływania nasilających się turbulencji politycznych. Wzrost populizmu, pogorszenie jakości przywództwa i rozpad relacji pomiędzy kluczowymi światowymi graczami to dobre powody, aby zachować ostrożność i szukać zabezpieczenia.

Tłumaczyłoby to również, dlaczego złoto nie jest wyprzedawane, podczas gdy ceny pozostałych aktywów idą w górę. Na takie zabezpieczenie, jak złoto, nie szkoda tracić pieniędzy w sytuacji, gdy inne aktywa idą w górę, ponieważ warto posiadać je na wypadek, gdyby trend się odwrócił. Ponownie, tabela poniżej wykazuje, jakie wyniki przyniosła ta strategia w grudniu.

Podczas gdy wolumen opartych na złocie ETF w posiadaniu inwestorów osiągnął pięcioletnie maksimum, poruszamy się po omacku, jeśli chodzi o pozycje spekulacyjne funduszy hedgingowych. Raport Commitments of Traders nie jest publikowany od rozpoczęcia paraliżu rządu w Stanach Zjednoczonych. Od 18 grudnia CFTC nie opublikowała żadnego raportu.

Podtrzymujemy pozytywną prognozę dla złota, jednak ze względu na popyt na pozostałe klasy aktywów inwestorzy powinni uzbroić się w cierpliwość. W oparciu o teorię zniesień Fibonacciego, przy obecnym trendzie rosnącym korekta do poziomu 1 246 USD/uncja postrzegana byłaby jako słaba.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo BankCoinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here