Naga Marketsbull byk Trwająca wojna handlowa między USA, a Chinami negatywnie wpływa na światowy wzrost gospodarczy. Choć w ostatnim czasie sytuacja się ustabilizowała, to notowania największych spółek w USA i Europie znajdowały się pod koniec ubiegłego roku pod presją sprzedających. Jak zauważają eksperci z banku JPMorgan Chase & Co., niższe prognozy dla wzrostu zarobków w firmach nie zatrzymają trwającego od początku roku silnego rynku byka.


Zobacz również: Problemy w Europie i USA wpłyną silnie na kurs dolara i euro – Rabobank

Słabsze perspektywy płac są już w cenach

W ocenie eksperta Mislava Matejki zbliżający się sezon może przynieść słabszy wzrost płac, lecz nie zostanie to źle odebrane przez rynek akcji. Obecnie rynkowy konsensus zakłada spadek aktywności gospodarczej w strefie euro w 2019 roku.

Matejka prognozuje stopę zwrotu dla akcji europejskich na poziomie 10% w 2019 r., co jest o 3 pkt. proc. mniej w porównaniu z jego ostatnią projekcją. Uważa, że wzrost płac nie jest obligatoryjny do spełnienia, aby rynek akcyjny mógł rosnąć. Analityk widzi podobieństwa z początkiem 2016 roku, gdy akcje w USA znalazły dno pod koniec lutego, podczas gdy wskaźniki EPS (zysk na akcję) zaczęły wskazywać wartości pozytywne dopiero 10 miesięcy później.

Hossa na akcjach w 2019 roku będzie nie do zatrzymania?
bloomberg.com

Zmiana w polityce FED na bardziej gołębią, umacniający się dolar amerykański oraz stabilizacja w wojnie handlowej to czynniki, które wg. Matejki pozwolą rosnąć akcjom w 2019 roku. Jednocześnie ekspert uważa, iż rynek amerykański będzie bardziej atrakcyjny niż europejski, gdyż firmy w USA zdołają wygenerować większe zyski.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here