Naga Marketsniemiecka flaga na tle niebaGrudzień w niemieckiej gospodarce przyniósł kolejny rozczarowującący wynik liczba zamówień przemysłowych. To kolejny odczyt, który wskazuje na problemy niemieckiego przemysłu. Szanse na szybkie wyjście z załamania produkcji są coraz mniejsze.


Przemysłowym horror

Analitycy nie spodziewali się aż tak złych wyników nowych zamówień w sektorze przemysłowym. Powołując się na odczyt urzędu statystycznego Destatis, w ujęciu miesiąc do miesiąca (z wyrównaniem sezonowym) spadły one o 2,1%, podczas gdy analitycy prognozowali wzrost o 0,6%. Carsten Brzeski, ekonomista ING w swoim komentarzu mówi nawet o przemysłowym horrorze.

Purple Trading. Broker dający dostęp do prawdziwego rynku finansowego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Pomimo pewnych pozytywnych sygnałów płynących z poprzednich odczytów danych, które wskazują na wyjście z załamania produkcji, twarda rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zamiast odwrotu – pogłębiające się załamanie. Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 2,1% w grudniu, czyli więcej niż w listopadzie (-0,8% skorygowane w górę z -1,3% MoM). . Według urzędu statystycznego, grudniowy spadek wynikał głównie z dużego spadku zamówień z innych krajów strefy euro (-13,9% m/m). Zamówienia zagraniczne z wyłączeniem strefy euro wzrosły o 2,1%, a zamówienia krajowe o 1,4%. W ciągu roku nowe zamówienia spadły o ok 8,7% – wylicza C.Brzeski.

Liczba zamówień publicznych w niemieckim przemyśle (MoM). Źródło: tradingeconomics.com

Ekspert ING zwraca uwagę, że 2019 rok był nie tylko najgorszym rokiem dla zamówień przemysłowych od 2008 roku, ale również pierwszym od 2002 roku, kiedy ta liczba w niemieckim przemyśle kurczy się dwa lata z rzędu. Podczas gdy rok 2018 był głównie rokiem słabszych zamówień zagranicznych, w tym roku problem dotyczył również gospodarki krajowej.

Carsten Brzeski odniósł się również do wpływu potencjalnej epidemii koronawirusa: “bez względu na to, jak będzie przebiegać rozprzestrzenianie się wirusa w Europie, sam wpływ na gospodarkę chińską będzie wystarczający, aby wpłynąć na przemysł niemiecki i opóźnić jakiekolwiek odbicie. Zwłaszcza łańcuchy dostaw niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego są zależne od Chin”.

Jest to tylko i wyłącznie część Big Bank Report – w którym to prezentujemy najciekawsze komentarze dużych banków w minionym tygodniu. Raport możesz otrzymywać całkowicie bezpłatnie, zapisując się do naszego newslettera na stronie BIG BANK REPORT.

     CHCĘ OTRZYMYWAĆ  BIG BANK REPORT      Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here