Naga Marketshong kongPierwsze domino w kolejnym globalnym kryzysie gospodarczym upadło dziś rano, kiedy Hongkong wpadł w techniczną recesję, po raz pierwszy od kryzysu finansowego 2008/09. Jak pokazały dane rządowe w czwartek, gospodarka Hongkongu skurczyła się o 3,2% w III kw. 2019 roku, przekraczając najniższe szacunki ekonomistów i potwierdzając techniczną recesję.


Gospodarka Hongkongu znajdzie się w pełnej recesji w 2020 roku

financial-crisis, kryzys, recesjaNa początku tego tygodnia sekretarz finansowy Hongkongu Paul Chan ostrzegł po ponad pół roku brutalnych demonstracji antyrządowych, że wraz z końcem października najprawdopodobniej rozpocznie się w kraju recesja.

Po zauważeniu ujemnego wzrostu w drugim kwartale sytuacja utrzymała się w trzecim kwartale, co oznacza, że ​​nasza gospodarka weszła w techniczną recesję. Wydaje się, że niezwykle trudno będzie nam osiągnąć całoroczny wzrost gospodarczy od 0 do 1%. Nie wykluczyłbym możliwości, że roczny wzrost gospodarczy będzie ujemny – napisał Chan w poście na blogu.

hong kong
PKB Hong Kongu kw./kw.

Przy dwóch z rzędu kwartałach ujemnego wzrostu i bez końca protestów, Bloomberg zauważył na szeregu wykresów, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo całorocznego spadku gospodarczego Hong Kongu w 2020 r.

Raymond Yeung, główny ekonomista Chin z Australijsko-Nowo Zelandzkiej grupy bankowej uważa, że chaos społeczny w mieście wpędza gospodarkę w ziemię. Protestujący często doprowadzali do zamknięcia popularnych dzielnic handlowych co sprawiło, że przemysł detaliczny w Hongkongu znajduje się na krawędzi upadku.

Jest to oczywiście porównywalne z globalnym kryzysem finansowym. Mamy bardzo podobną sytuację i nie wiemy kiedy się skończy – ostrzegł Yeung.

Tymczasem branża turystyczna odnotowała spadek o 37% r/r w III kw. 2019, a tendencja w IV kw. 2019 r. prawdopodobnie się nie poprawi. Liczba turystów w pierwszych dwóch tygodniach października spadła o 50% w stosunku rocznym. Pokoje w najbardziej ekskluzywnych hotelach, takich jak Marco Polo Hongkong w Tsim Sha Tsui, kosztują 72 USD za noc, co stanowi 75% zniżki w porównaniu z rokiem ubiegłym.

hong kong turyści

Każdy, kto chce podróżować do Hongkongu w tym miesiącu, odlatując z lotniska w Nowym Jorku, może łatwo uzyskać bilety lotnicze w obie strony za 50% zniżki, ponieważ podróże lotnicze do Hongkongu pozostaje w silnej tendencji spadkowej.

Lokalne firmy ograniczają zatrudnienie, a około 77% wszystkich pracowników hotelu zostało zwolnionych bez wynagrodzenia. Iris Pang, ekonomistka z ING, powiedziała Financial Times, że gospodarka Hongkongu znajdzie się w pełnej recesji w 2020 roku.

chiny nocąRząd Hongkongu wprowadził środki anty-cykliczne w celu wsparcia gospodarki i uniknięcia całkowitej depresji. Niektóre z tych środków obejmują obniżki podatków i podwyżki zabezpieczenia społecznego, a także dodatki mieszkaniowe dla osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy. Jednak oczekując pogłębienia kryzysu gospodarczego, rząd powstrzymuje się od pełnego wdrożenia swoich narzędzi – prawdopodobnie czeka na załamanie w gospodarce, zanim wprowadzi duże środki stymulujące.

Stopy procentowe nie mają już znaczenia dla tej gospodarki. Kiedy na ulicach dochodzi do przemocy, ludzie nie chcą iść na zakupy ani na kolację – podsumowała Pang.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here