Naga Marketspieczątki regulacjeHolenderski bank centralny współpracuje z Urzędem ds. Rynków Finansowych (AMF) nad wprowadzeniem regulacji dla giełd krytowalut. Publicznie przyznał to prezes tej pierwszej instytucji, Klaas Knot.


Obecnie krypto-aktywa nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej – takie stwierdzenie powraca w wielu raportach. Władze poszczególnych krajów zaczynają jednak działać, by objąć nowy rynek regulacjami.

Szef holenderskiego banku twierdzi, że kryptowaluty mogą służyć do prania brudnych pieniędzy. Na rynku występuje też problem z gwarancjami ochrony inwestorów i zmiennością kursu. Knot powiedział to podczas swojej konferencji w Groningen w dniu 5 października.

Unia Kryptowalutowa?

Knot wezwał też do stworzenia paneuropejskiej unii lub wspólnego międzynarodowego podejścia regulacyjnego. Jednocześnie dodał, że Holandia nie powinna trzymać się z daleka od rynku blockchainowego.

Jednym z głównych problemów związanych z nadzorowaniem krypto-aktywów jest to, że te instrumenty finansowe mają globalny zasięg, więc bardzo trudno jest regulować ten obszar tylko za pomocą środków dostępnych dla jednego państwa.

Kolejnym istotnym problemem jest ustalenie, która część cyfrowego przemysłu wchodzi w zakres istniejących już przepisów:

“Biorąc pod uwagę międzynarodowy charakter kryptowalut, potrzebne jest globalne lub europejskie podejście. Ale to zajmie trochę czasu. Tymczasem my w holenderskim banku centralnym oceniamy, wraz z Urzędem ds. Rynków Finansowych, proporcjonalne ramy nadzoru dla kryptowalut.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jego zdaniem podejście regulacyjne powinno być ukierunkowane na giełdy kryptowalut:

“W końcu głównym uzasadnieniem naszego nadzoru, popartym naszym mandatem prawnym, jest ochrona integralności i odporności systemu finansowego.”

Knot zauważa, że giełda kryptowalut jest miejscem, gdzie nakładają się na siebie “nowe” i “stare” systemy finansowe i tam instytucje mają skupić  swoje wysiłki nadzorcze.

Nie tylko Holandia

Przypomnijmy, że nie tylko Holandia chce regulować rynek kryptowalut. W podobnym kierunku w Europie podąża np. Ukraina (więcej TUTAJ), Hiszpania (TUTAJ) czy Polska. O temacie projektu ustawy dot. kryptowalut w naszym kraju pisaliśmy TUTAJ. Polska ustawa ma być obecnie procedowana przez Sejm. Nowe przepisy wyjaśniają wiele kontrowersji podatkowych związanych z rynkiem walut cyfrowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here