Naga Markets-Holandia musi natychmiast zakazać Bitcoina- twierdzi szef holenderskiego Centralnego Biura PlanowaniaPieter Hasekamp dyrektor holenderskiego Centralnego Biura Planowania (CPB) przewidział „ostateczny upadek bańki kryptowalutowej”. Urzędnik wzywa rząd do natychmiastowego zakazania transakcji powiązanych z bitcoinem i wszelkimi innymi kryptowalutami. Jednak minister finansów Wopke Hoekstra nie zgadza się, aby zakazanie cyfrowych aktywów było dla kraju właściwym rozwiązaniem.

Całkowity zakaz bitcoina i innych kryptowalut celem dyrektora CPB

W piątek na oficjalnej stronie internetowej Centralnego Biura Planowania pojawił się artykuł zatytułowany „Holandia musi zakazać bitcoina”. Tekst pierwotnie opublikowany na łamach gazety codziennej Het Financieele Dagblad trafił na oficjalną stronę rządową, wywołując niemałe zamieszanie.Centralne Biuro Planowania jest ważną częścią Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Polityki Klimatycznej. Jego dyrektor mianowany jest przez ministra finansów, w porozumieniu z innymi członkami rządu. Samo biuro w swojej pracy jest organem w pełni niezależnym, a prowadzone przez nie badania naukowe przyczyniają się do podejmowania ważnych decyzji gospodarczych przez głównych decydentów państwowych.

Pieter Hasekamp został mianowany dyrektorem CPB 1 marca 2020 roku. Wcześniej również obejmował stanowisko dyrektorskie, zarówno jako dyrektor generalny ds. podatkowych w Ministerstwie Finansów, jak i dyrektor ds. ubezpieczeń zdrowotnych w Ministerstwie Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu.

– Kryptowaluty nie nadają się do użytku jako jednostka rozliczeniowa i środek płatniczy poza obiegiem przestępczym. Ich wartość opiera się przede wszystkim na nadziei, że pewnego dnia zastąpią one prawdziwe pieniądze. To się jednak nigdy nie stanie – powiedział dyrektor CPB, po przyjrzeniu wykorzystaniu kryptowalut w zastępstwie tradycyjnych środków płatniczych.

Kryptowaluty nie są zasadniczo ani pieniędzmi, ani produktem finansowym, ale przykładem tego, co laureat Nagrody Nobla Robert Shiller nazywa zaraźliwą narracją: rozprzestrzeniającą się historią, w którą ludzie zaczynają wierzyć, ponieważ inni w nią wierzą. Prawo Kopernika-Greshama zostało zastąpione prawem Newtona “co idzie w górę, musi spaść – kontynuował.

Jednak w przeciwieństwie do sceptycyzmu Hasekampa, Robert Shiller powiedział ostatnio, że sam rozważa wejście na rynek kryptowalut. Nazywał przy tej okazji bitcoina niezwykłym osiągnięciem oraz imponującą technologią.

Ostateczny upadek kryptowalutowej bańki jest nieunikniony… Holandia musi natychmiast zakazać bitcoina – konsekwentnie twierdził Hasekamp.

Kilka krajów podejmuje obecnie kroki w celu ograniczenia szumu oraz zainteresowania związanego z kryptowalutami. Ze względu na możliwe negatywne konsekwencje tej technologii, takie jak: liczne oszustwa, wykorzystania w celach przestępczych, uzależnienie od hazardu, niestabilność finansową, nie wspominając już o ogromnym marnotrawstwie energii potrzebnej do produkcji cyfrowych aktywów, powinny być one zakazane – komentował szef CPB.

Hasekamp ostrzegł, że w kwestii uregulowań prawnych dotyczących platform umożliwiających obrót kryptowalutami, Królestwo Niderlandów pozostaje daleko w tyle za innymi krajami.

– Ostrożna regulacja, nawet ta czyniona w dobrej wierze, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego, legitymizując kryptowaluty jako równorzędny, bezpieczny środek finansowy. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nadszedł czas na działanie, im dłużej będziemy zwlekać, tym większe będą konsekwencje ewentualnego krachu… Ostatecznym krokiem jest całkowity zakaz produkcji, handlu, a nawet posiadania kryptowalut.-podsumował dyrektor.

W opozycji do tak diametralnego stanowiska miał się opowiedzieć holenderski minister finansów Wopke Hoekstra. Przedstawił w piątek stanowisko, w myśl którego wspomniane restrykcje dotyczące sektora cyfrowych aktywów nie są przez holenderski rząd brane pod uwagę. Dostrzegając obawy dyrektora CPB, minister uważa, że zamiast całkowitego zakazu, trzeba bacznie monitorować sektor kryptowalut.

– Moje obecne spostrzeżenie jest takie, że jest to [monitorowanie] bardziej skuteczne niż całkowity zakaz [kryptowalut] w Holandii – podsumował minister finansów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wti notowania | płatność blik co to jest | kurs zloty | dolar kurs | dino akcje | bitcoin prognoza | kurs kryptowalut wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here