Naga MarketsHolenderski odpowiednik KNF chce blokować reklamy instrumentów pochodnych

Holenderska komisja nadzoru rynków finansowych (AFM), już pod koniec września informowała, że ma zamiar zakazać reklam i promocji instrumentów finansowych powiązanych bezpośrednio z rynkiem OTC. Po pięciu miesiącach otwiera ostatecznie okres dyskusyjny w tej sprawie żądając zablokowania “szkodliwych instrumentów finansowych”


Co należy rozumieć przez „szkodliwe produkty finansowe”?

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu AFM pośród instrumentów objętych zakazem miałyby znaleźć się kontrakty różnic kursowych (CFD) z dźwignią finansową powyżej 1:10 (czyli praktycznie wszystkie oferowane w tym momencie przez brokerów detalicznych, w tym pary walutowe FX), opcje binarne oraz kontrakty futures z lewarem przekraczającym 1:10.

Te artykuły również Cię zainteresują
AMF w swojej decyzji powołuje się na działania szeregu innych europejskich regulatorów, którzy już wprowadzili lub chcą wprowadzić ograniczenia odnośnie wspomnianych instrumentów finansowych prowadzących często do poważnych strat materialnych w przypadku inwestorów detalicznych.

Należy przypomnieć, że w tym momencie trwają również panele dyskusyjne brytyjskiego FCA oraz niemieckiego BaFin. Obie instytucje także dążą do znacznego ograniczenia detalicznego rynku instrumentów pochodnych.

Prezes AFM, Merel van Vroonhoven.

„Obecne środowisko niskich stóp procentowych oraz cyfryzacji jest żyznym gruntem dla pojawienia się szeregu nowych form inwestycyjnych, a pośród nich produktów potencjalnie szkodliwych. Dodatkowo borykamy się z problemem nieuczciwych przedsiębiorstw świadczących usługi z zagranicznych lokacji, bez posiadania licencji AFM. Głównym celem Komisji jest więc chronienie konsumentów przed instrumentami mogącymi prowadzić do powstania poważnych strat. Zakaz ich reklamy będzie istotnym narzędziem w walce z toksycznymi praktykami” – stwierdziła w oficjalnym komunikacie prasowym prezes AFM, Merel van Vroonhoven.

Pożyczki krótkoterminowe również pod lupą

AFM jednocześnie zaznacza, że chce poważniej zając się pożyczkami z krótkim terminem zapadalności i bardzo wysokim oprocentowaniem w przypadku przekroczenia wstępnego okresu spłaty. Zakaz reklam w tym przypadku pozwoliłby komisji skuteczniej radzić sobie z zagranicznymi dostawcami online usług tego typu.

Konsumenci potrzebujący dostępu do gotówki w krótkim czasie są jedną z najbardziej narażonych grup docelowych, na której żerują nieuczciwe podmioty naliczając bardzo wysokie opłaty i prowizje.

Panel dyskusyjny otwarty do 3 kwietnia

AFM podaje, że otwarty 20 lutego panel dyskusyjny będzie trwał do 3 kwietnia 2017 roku. Wszyscy uczestnicy rynku oraz inwestorzy mogą prezentować swoje opinie i przesyłać je drogą mailową na adres nrgfo@afm.nl. Komisja zaznacza, że przesłane zgłoszenia mogą zostać zacytowane publicznie.

Za oficjalnym komunikatem prasowym AFM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here