Naga MarketsAutor: BTC Keychain
Creative Commons Attribution License

Her Majesty’s Revenue and Custom (HMRC) – organ rządu Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego nadzorujący pobór podatków, opublikował w poniedziałek dokument, w którym odnosi się do zasad opodatkowania wirtualnych walut (Bitcoinów i pochodnych).

Dokument dotyczy co prawda brytyjskich przedsiębiorców i uczestników rynku, jednak w przypadku braku odpowiednich regulacji w naszym kraju daje przynajmniej pewien pogląd jak sprawę rozliczania wirtualnych walut można rozwiązać w Polsce. HMRC ustosunkował się do opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z działalnością dotyczącą Bitcoina i innych walut wirtualnych – w szczególności w przypadku podatku VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od zysków kapitałowych.

Oficjalne stanowisko HMRC z pewnością było dla wielu zaskoczeniem. Organ do tej pory twierdził bowiem, że BTC nie jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Wysiłek sympatyków Bitcoina z wysp brytyjskich w końcu jednak przyniósł skutek i doczekali się wydania odpowiednich dokumentów.

Wcześniejsze podejście HMRC do wirtualnych walut

Przed grudniowym spotkaniem przedstawicieli BitPrice, BittyLicious oraz Sheridans z władzami HMRC, które miało miejsce w grudniu zeszłego roku, Zjednoczone Królestwo traktowało wirtualną walutę jako podlegający opodatkowaniu voucher (specyficzny rodzaj dokumentu dopuszczanego przez brytyjskiego prawo wydawany zazwyczaj przy wypłacie dywidendy akcjonariuszom). Oznaczało to, że podatek VAT mógł być naliczany w przypadku każdej transakcji. Taka struktura podatkowa w przypadku BTC byłaby oczywiście szkodliwa dla rozwoju wymiany wirtualnego pieniądza oraz niezbędnej infrastruktury tradingowej. Aby temu zapobiec, grupa inwestorów bitcoinowych lobbowała przedstawicieli HMRC w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, prosząc o podanie wyjaśnienia odnośnie opodatkowania działalności związanych z BTC.

HMRC zmienia zdanie

W połowie stycznia HMRC niespodziewanie stwierdziło, że zmienia swoje dotychczasowe stanowisko odnośnie kryptowalut. Bitcoinerzy z całego świata byli podekscytowani mogąc usłyszeć, że UK ma zamiar przypisać BTC status „waluty prywatnej”. Lobbystom udało się przekonać przedstawicieli rządu, że nakładanie VATu na waluty wirtualne w znacznym stopni stłamsi dynamicznie wzarastający rynek BTC.

„Czynności podatkowe opisane w powyższej publikacji dotyczą tylko i wyłącznie celów podatkowych. W żaden sposób nie odzwierciedlają innych działań związanych z wirtualnym walutami, w szczególności w zakresie regulacji prawnych.” – możemy przeczytać w podsumowaniu dokumentu wydanego przez HMRC.

Dla angielskich bitcoinerów było to już jednak w zupełności wystarczające. W tym samym czasie inwestorzy BTC po drugiej stronie oceanu zastanawiają się kiedy IRS wyda podobne oświadczenie odnośnie bitcoina w Stanach Zjednoczonych.

Jakie informacje znajdujemy w nocie podatkowej HMRC?

Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie tego, co dla brytyjskich inwestorów BTC oznaczają wskazówki i zalecenia HMRC.

Pozycje zwolnione z podatku VAT:

-Opłaty/prowizje związane z umowami dotyczącymi transakcji kryptowalutami

-Przychody z wirtualnych walut związane z jakąkolwiek formą ich wydobycia

-Transfery internetowe środków w formie krytpowalut

Podatek dochodowy od osób prawnych

W tym zakresie nie występują żadne dodatkowe, specjalne zasady postępowania. Kryptowaluty będą postrzegane jako pieniądz zagraniczny lub kredyt walutowy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Zyski z wszelakich form obrotu kryptowalutą (kupno, sprzedaż, trading) są opodatkowane tak jak normalny dochód.

Zyski z hazardu:

Zyski z hazardu nie podlegają specjalnej formie opodatkowania, a straty nie mogą być rekompensowane poprzez inne zgłoszone zyski.

Zyski kapitałowe:

Zyski kapitałowe lub straty wynikające z obrotu krytpowalutami są uwzględnianie tylko i wyłącznie jako przychody w przypadku osób fizycznych lub rozliczane jako podatek od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy muszą dodatkowo uwzględniać swoje przychody w ramach rocznych rozliczeń księgowych – dokładnie tak samo jak w przypadku walut obcych. Z całą pewnością jest to gigantyczny krok naprzód dla harmonicznego współistnienia „prawdziwych” pieniędzy oraz kryptowalut. Wskazówki HMRC odnośnie BTC oraz podobnych walut wirtualnych najprawdopodobniej zostaną wdrożone teraz przez inne organy podatkowe w pozostałych krajach. Pytanie tylko, ile czasu musi upłynąć?

Źródło: cryptocoinsnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here