Naga MarketsFlaga Hiszpanii
Creative Commons Domain

Hiszpańskie Ministerstwo Finansów (Hacienda) sprawdzi konta 15 000 obywateli, którzy w zeszłym roku dokonali transakcji za pomocą kryptowalut. Na polecenie rządu hiszpański urząd Agencia Estatal de Administración Tributaria (AEAT) zajmujący się egzekucją podatkową zbada, czy działalność posiadaczy kryptowalut nie miała znamion oszustwa podatkowego.

Poszukiwanie oszustów podatkowych

W pierwszej fazie agencja do badania oszustw finansowych (ONIF) zbadała konta spółek, banków oraz podmiotów trzecich działających w Hiszpanii. Ostatecznie wyselekcjonowano 15 tysięcy podatników, którzy zostaną dodatkowo sprawdzeni pod kątem legalności transakcji kryptowalutowych.

AEAT sprawdzi teraz, czy wybrana grupa osób zadeklarowała w swoich zeznaniach podatkowych możliwe zyski z przeprowadzonych transakcji oraz zbada, czy kryptowaluty nie zostały wykorzystane w celu prania brudnych pieniędzy.

„Wykorzystanie kryptowalut, takich jak Bitcoin, do płatności jest obecnie jednym z największych wyzwań. Aby stawić czoła temu zagrożeniu, zwiększone zostanie wykorzystanie przez jednostki organizacyjne agencji podatkowych nowych technologii gromadzenia i analizy informacji we wszystkich typach sieci” – można przeczytać w oświadczeniu opublikowanym w hiszpańskiej gazecie El Pais.

Hiszpania chce regulacji i jawności kryptowalut

Hiszpania mocno interesuje się kryptowalutami i technologią blockchain. Już 30 maja hiszpański parlament przyjął wstępny projekt ustawy dotyczący traktowania cyfrowych aktywów i łańcuchów blokowych. Coraz głośniej się mówi się o możliwości wprowadzenia blockchain w administracji publicznej kraju. Rządząca w Hiszpanii Partia Ludowa przygotowała w lipcu projekt ustawy o wykorzystaniu technologii bloków w działalności publicznej.

Ponadto szykowane są ulgi podatkowe dla podmiotów wykorzystujących blockchain w swojej strukturze organizacyjnej. Jednym z pierwszych dużych podmiotów zainteresowanych wprowadzeniem innowacji w swoim systemie zarządzania jest gigant telekomunikacyjny Telefónica.

Inaczej wygląda kwestia kryptowalut. Tutaj Hiszpania chce twardo uszczelnić swój system podatkowy. Biorąc pod uwagę ryzyko wybuchu kryzysu w kraju i konieczność szukania funduszy gdzie się da, taki krok nie powinien dziwić. W październiku pisaliśmy, że Hacienda zatwierdziła ustawę o przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym. W związku z nią posiadacze kryptowalut mają obowiązek ujawnienia swoich sald. Dotyczy to zarówno podmiotów prywatnych, jak i firm.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here