Naga MarketsCreative Commons Domain

Bankowe konsorcjum Niuron ogłosiło, że pracuje nad rozwojem platformy opartej o technologię blockchain, która ma służyć do cyfrowej identyfikacji klientów. Grupa hiszpańskich banków chce uruchomić nowy system do końca 2018 roku. Platforma ma przechowywać dane klientów oraz pomagać w ich identyfikacji.

Niuron wierzy, że nowy, oparty o blockchain system, pozwoli przyspieszyć szybkość operacji, zmniejszyć ryzyko oszustwa oraz zapobiegać praniu brudnych pieniędzy. Platforma ma być korzystnym rozwiązaniem dla klientów, zmniejszy ona czas potrzebny na rejestrację oraz da im większą kontrolę nad prywatnymi danymi.

Po ukończeniu pracy nad platformą, dane klienta będą udostępniane pomiędzy różnymi bankami i instytucjami finansowymi. Poza uproszczeniem cyfrowej identyfikacji, nowy system będzie całkowicie zgodny z RODO oraz najnowszymi standardami bezpieczeństwa.

To nie pierwsza sytuacja zainteresowania dużych instytucji finansowych rozwiązaniami opartymi na blockchain. W Europie wykonano już szereg próbnych transakcji opartych o zdecentralizowany system, bez dodatkowych pośredników.

Konsorcjum Niuron zrzesza wiele hiszpańskich banków, w tym Abanca, Bankia, Caixabank, Caixa Ontinyent, Ibercaja, Kutxabank, Liberbak, Unicaja Banco oraz Cecabank. Cztery z wymienionych instytucji znajduje się na liście 10 największych banków w Hiszpanii, z Caixabank na trzecim miejscu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here