Naga MarketsFlaga HiszpaniiRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do powstania nie tylko kryzysu zdrowotnego, lecz również gospodarczego i finansowego. Na całym świecie potwierdzono już ponad 2,42 mln zdiagnozowanych przypadków zakażenia, a w wyniku Covid-19 zmarło ponad 165 tys. osób. W Europie najgorsza sytuacja jest obecnie w Hiszpanii, gdzie ilość zakażonych przekroczyła właśnie 200 tys. a ilość zgonów zbliża się do 21 tys.

  • Hiszpańska gospodarka może skurczyć się nawet o 12,4%
  • Bezrobocie w Hiszpanii może wzrosnąć do 21,7%
  • Deficyt budżetowy Hiszpanii wzrośnie od 7% do 11% PKB
  • Stosunek długu do PKB wzrośnie w tym roku nawet do 120%

Hiszpańska gospodarka może skurczyć się o ponad 12%

Hiszpański Bank Centralny szacuje, że z powodu kryzysu czwarta co do wielkości gospodarka Unii Europejskiej może skurczyć się w tym roku nawet o ponad 12%. Szok gospodarczy spowodowany globalną pandemią może sprawić, że stopa bezrobocia wzrośnie w tym roku nawet do 21,7%, z niemal 14% obecnie, co już jest jednym z najgorszych rezultatów w krajach rozwiniętych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niezwykle duża zależność hiszpańskiej gospodarki od turystyki sprawia, tamtejszy rynek pracy jest szczególnie podatny na skutki pandemii. Bank centralny Hiszpanii twierdzi, że gospodarka może w tym roku skurczyć się od 6,8% do nawet 12,4%, a zakres ten jest uzależniony od tego, jak długo utrzymywane będą środki zapobiegawcze, a także od ilości firm, które w wyniku kryzysu ogłoszą upadłość.

Zamknięcie hiszpańskiej gospodarki sprawiło, że większość mieszkańców przebywa w domach od połowy marca. Bank Hiszpanii zakłada, że ograniczenia te mogą być przedłużone do połowy maja. Podobnego zdania jest także premier Pedro Sanchez, który powiedział w ten weekend, że planuje utrzymać większość populacji w zamknięciu co najmniej do 9 maja.

Podstawowy scenariusz banku centralnego zakłada, że z powodu braku płynności niektóre hiszpańskie przedsiębiorstwa staną się niewypłacalne i znikną z rynku. Zdaniem banku, w samym tylko pierwszym kwartale br. hiszpańska gospodarka skurczyła się już o 4,7%.

Kiedy rząd zniesie restrykcje i Hiszpanie będą mogli wrócić do pracy, gospodarka zacznie się ożywiać. Bank Hiszpanii przewiduje, że w 2021 roku PKB odbije się od 5,5% do 8,5%.

Podobnie jak inne kraje europejskie, Hiszpania zobowiązała się do wydania miliardów euro, aby zapewnić przetrwanie zamknięcia gospodarczego przedsiębiorstw tego kraju, a także aby wesprzeć miliony Hiszpanów, którzy zostali czasowo lub na stałe zwolnieni z pracy. Oczekuje się, że wydatki te spowodują wzrost deficytu budżetowego Hiszpanii w wysokości od 7% do 11% produktu krajowego brutto. Stosunek długu do PKB miałby natomiast wzrosnąć w tym roku nawet do 120%, wobec 95,5% w 2019 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEcho ma pozwolenie na użytkowanie inwestycji Widoki Mokotów z 79 lokalami
Następny artykułPamapol wspiera szpitale, przekazuje 14 tys. gotowych produktów spożywczych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here