Jak donosi hiszpańskie biuro informacyjne ABC, 19 października hiszpańskie Ministerstwo Finansów zatwierdziło ustawę o przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym, która nakłada na wszystkich posiadaczy kryptowalut w kraju obowiązek ujawnienia sald aktywów.
Obowiązkowe raportowanie depozytów
Minister Finansów, María Jesús Montero oświadczyła podczas konferencji prasowej na temat nowego prawa, że będzie ono wymagało identyfikacji osób i ilości posiadanych przez nich kryptowalut. Dodała także, że nowe przepisy nakładają na osobach prywatnych i firmach obowiązek informowania Agencji Podatkowej o operacjach dokonywanych za pośrednictwem walut wirtualnych.
Te artykuły również Cię zainteresują
Hiszpańska Generalna Dyrekcja ds. Podatków przyznaje, że zyski z transakcji w kryptowalutach podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego, ale transakcje dokonywane za pośrednictwem bitcoina są zwolnione z podatku od wartości dodanej.
Jeśli nowa ustawa zostanie przyjęta, mieszkańcy Hiszpanii, którzy przechowują swoje wirtualne majątki za granicami kraju, również będą musieli zgłaszać je w corocznej deklaracji w formularzu podatkowym.
Warto przy tym jednak pamiętać, że nowe prawo ma jedynie ujednolicić przepisy podatkowe dot. zysków od obrotu kryptowalutami. W dalszym ciągu wydaje się jednak, że Hiszpania nie zamierza regulować samego rynku kryptowalut. Już w lutym tego roku wydano bowiem oświadczenie, że waluty wirtualne nie są prawnym środkiem płatniczym i dlatego nie podlegają żadnym regulacjom ani nie są poparte żadnym z zabezpieczeń tradycyjnych instytucji bankowych. Jednocześnie premier Hiszpanii, Mariano Rajoy wyraził zainteresowanie przepisami dotyczącymi kryptograficznych ulg podatkowych dla przedsiębiorstw.
UE powoli przyjmuje aktywa cyfrowe
Hiszpański Banco Santander, największa instytucja finansowa w Europie, również uczestniczył w testach produktu Ripple Labs XRapid dla transakcji transgranicznych, wykorzystując go do uruchomienia swojej usługi płatności transgranicznych One PayFX. Ponadto, ponad 100 kawiarni w Hiszpanii akceptuje już płatności w kryptowalutach.
Biorąc pod uwagę, że inne kraje UE, takie jak Malta i Portugalia, mają już ramy opodatkowania walut kryptograficznych, wydaje się, że UE powoli, ale pewnie zmierza w kierunku akceptacji aktywów cyfrowych jako legalnej formy waluty. Warto także przypomnieć, że unijni urzędnicy zdefiniowali niedawno waluty cyfrowe jako:
“Cyfrowa reprezentacja wartości, niewyemitowana przez bank centralny, instytucję kredytową lub instytucję pieniądza elektronicznego, która w pewnych okolicznościach może być wykorzystywana jako alternatywa dla pieniądza”.
Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.