Naga MarketsbitcoinKolejny kraj należący do strefy euro zdecydował się na zwolnienie Bitcoina z podatku VAT – tym razem jest to Hiszpania. Jako, że krajowa Dyrekcja Generalna ds. Podatków klasyfikuje wirtualną walutę jako ”inne zbywalne instrumenty finansowe” nie może być ona obarczona podatkiem od wartości dodanej.


Problem Bitcoina wyjaśnia dyrektywa z 2006 roku?

Jak podaje Forex Magnates, Hiszpanie powołali się na dyrektywę europejską jeszcze z zeszłej dekady, która mówi, że „transakcje, łącznie z negocjacjami, dotyczące depozytu oraz rachunków bieżących, płatności, transferów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT”

Orzeczenie wyjaśnia, że waluty wirtualne funkcjonują jako środki płatnicze i w celach podatkowych działają podobnie do standardowych środków pieniężnych. Chociaż dyrektywa wdrożona została na poziomie europejskim, to państwa członkowskie mają pole do własnej intepreptacji i podjęcia decyzji o ostatecznym wdrożeniu.

W związku z tym nie każdy kraj obiera tę samą ścieżkę postepowania. Hiszpania dołączyła do Niemiec, Belgii, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Natomiast w Estonii oraz Polsce, Bitcoin i inne wirtualne waluty nadal nie są zwolnione od opodatkowania. Większość państw członkowskich UE pozostaje natomiast niezdecydowana.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here