Druga połowa 2020 roku przebiegła pod znakiem odbudowy rynku ropy, gdy skutki lockdownu zniszczyły popyt na paliwo na całym świecie. Chociaż krótkotrwały spadek kontraktów terminowych na ropę w USA do ujemnego poziomu -40 USD za baryłkę prawdopodobnie nie powtórzy się w 2021 r., utrzymujące się blokady najprawdopodobniej ograniczą popyt na czarne złoto w przyszłym roku. Ropa WTI kosztuje pod koniec roku ponad 48 USD za baryłkę, a Brent około 51,50 USD/brk.
- Światowe zużycie ropy silnie spadło w 2020 roku
- Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii
- Światowa produkcja ropy naftowej spadła w 2020 r. do 94,25 mln brk. dziennie ze 100,61 mln brk. w 2019 r.
- Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku w 2020 r.
Przewrót na rynku ropy naftowej. Cena ponownie w dół w 2021 r.?
– To był wyjątkowo trudny rok dla rynku ropy naftowej. Naprawdę nie widzieliśmy czegoś takiego – ani w czasie kryzysu finansowego, ani po 11 września. Wpływ na popyt był ogromny i bardzo szybki – napisał Peter McNally, światowy lider branży przemysłowej, materiałowej i energetycznej w firmie badawczej Third Bridge.
Te artykuły również Cię zainteresują

Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii, ponieważ kraje starają się ograniczyć emisje w celu spowolnienia zmian klimatycznych. Główne koncerny naftowe, takie jak BP Plc i Total SE, opublikowały prognozy zawierające scenariusze, w których światowy popyt na ropę mógł osiągnąć szczyt w 2019 r.
Światowa produkcja ropy naftowej i paliw płynnych spadła w 2020 r. do 94,25 mln baryłek dziennie ze 100,61 mln brk. w 2019 r. Oczekuje się, że wydobycie wzrośnie tylko do 97,42 mln brk. w przyszłym roku – podał Energy Information Administration.

Zużycie ropy naftowej i paliw płynnych na świecie spadło do 92,4 mln baryłek dziennie w ciągu 2020 roku, co stanowi 9% spadek z 101,2 mln baryłek dziennie w 2019 r., podała EIA. Zmieniający się krajobraz stanowi zagrożenie dla wielu rafinerii. Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku, zgodnie z raportem banku Morgan Stanley.
Według GlobalData oczekuje się, że światowa zdolność destylacji ropy naftowej będzie nadal rosła. Jednak systematycznie spadający popyt i słabe marże na benzynę, olej napędowy i inne paliwa skłoniły rafinerie w Azji i Ameryce Północnej do zamknięcia lub ograniczenia produkcji, w tym kilka zakładów wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.
Ropa naftowa w obliczu niskiego popytu i niepewnej podaży
Najbliższe miesiące będą prawdopodobnie niestabilne, ponieważ inwestorzy wskazują na niski popyt z kolejnym potencjalnym skokiem podaży ropy ze strony producentów, w tym Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i sojuszników.
Ropa naftowa WTI od początku listopada odnotowała serię siedmiu z rzędu tygodni wzrostowych, co pozwoliło na odbicie z poziomu 33,15 powyżej 49,0. Jednak koniec roku ponownie przynosi przestój w kursie czarnego złota, a niepewna przyszłość oraz możliwa niezgoda w kartelu OPEC może ponownie przywrócić bessę na rynek w przyszłym roku.
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zobacz również:
- Blok po 22 – 28 grudnia 2020: GBP/USD, Ropa WTI
- Ropa naftowa łapie oddech. Pomaga słabszy kurs dolara
- Ropa w górę w poniedziałek. Trump podpisał pakiet fiskalny, choć stawia warunki