Naga MarketsDruga połowa 2020 roku przebiegła pod znakiem odbudowy rynku ropy, gdy skutki lockdownu zniszczyły popyt na paliwo na całym świecie. Chociaż krótkotrwały spadek kontraktów terminowych na ropę w USA do ujemnego poziomu -40 USD za baryłkę prawdopodobnie nie powtórzy się w 2021 r., utrzymujące się blokady najprawdopodobniej ograniczą popyt na czarne złoto w przyszłym roku. Ropa WTI kosztuje pod koniec roku ponad 48 USD za baryłkę, a Brent około 51,50 USD/brk.

  • Światowe zużycie ropy silnie spadło w 2020 roku
  • Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii
  • Światowa produkcja ropy naftowej spadła w 2020 r. do 94,25 mln brk. dziennie ze 100,61 mln brk. w 2019 r.
  • Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku w 2020 r.

Przewrót na rynku ropy naftowej. Cena ponownie w dół w 2021 r.?

– To był wyjątkowo trudny rok dla rynku ropy naftowej. Naprawdę nie widzieliśmy czegoś takiego – ani w czasie kryzysu finansowego, ani po 11 września. Wpływ na popyt był ogromny i bardzo szybki – napisał Peter McNally, światowy lider branży przemysłowej, materiałowej i energetycznej w firmie badawczej Third Bridge.

Te artykuły również Cię zainteresują
Światowe zużycie ropy silnie spadło w 2020 roku

Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii, ponieważ kraje starają się ograniczyć emisje w celu spowolnienia zmian klimatycznych. Główne koncerny naftowe, takie jak BP Plc i Total SE, opublikowały prognozy zawierające scenariusze, w których światowy popyt na ropę mógł osiągnąć szczyt w 2019 r.

Światowa produkcja ropy naftowej i paliw płynnych spadła w 2020 r. do 94,25 mln baryłek dziennie ze 100,61 mln brk. w 2019 r. Oczekuje się, że wydobycie wzrośnie tylko do 97,42 mln brk. w przyszłym roku – podał Energy Information Administration.

Światowa produkcja ropy systematycznie spada

Zużycie ropy naftowej i paliw płynnych na świecie spadło do 92,4 mln baryłek dziennie w ciągu 2020 roku, co stanowi 9% spadek z 101,2 mln baryłek dziennie w 2019 r., podała EIA. Zmieniający się krajobraz stanowi zagrożenie dla wielu rafinerii. Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku, zgodnie z raportem banku Morgan Stanley.

Według GlobalData oczekuje się, że światowa zdolność destylacji ropy naftowej będzie nadal rosła. Jednak systematycznie spadający popyt i słabe marże na benzynę, olej napędowy i inne paliwa skłoniły rafinerie w Azji i Ameryce Północnej do zamknięcia lub ograniczenia produkcji, w tym kilka zakładów wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Ropa naftowa w obliczu niskiego popytu i niepewnej podaży

Najbliższe miesiące będą prawdopodobnie niestabilne, ponieważ inwestorzy wskazują na niski popyt z kolejnym potencjalnym skokiem podaży ropy ze strony producentów, w tym Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i sojuszników.

Ropa naftowa WTI od początku listopada odnotowała serię siedmiu z rzędu tygodni wzrostowych, co pozwoliło na odbicie z poziomu 33,15 powyżej 49,0. Jednak koniec roku ponownie przynosi przestój w kursie czarnego złota, a niepewna przyszłość oraz możliwa niezgoda w kartelu OPEC może ponownie przywrócić bessę na rynek w przyszłym roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here