Naga MarketsGrudzień 2020 roku na GPW w Warszawie zostanie zapamiętany pod znakiem kontrowersyjnej premiery gry Cyberpunk oraz dynamicznych wzrostów, które sięgnęły blisko 20%. Co więcej, rekordowe były również i obroty, które jeszcze w listopadzie cechowały się wzrostem 20% r/r. To wszystko wskazuje na duże zainteresowania akcjami wśród inwestorów. Optymistyczne oczekiwania co do przyszłości (tzw. powrót do normalności) sprzyjają dalszym potencjalnym wzrostom na GPW – twierdzi rozmówca Comparic24.tv, Rafał Sadoch z DM Mbanku.

  • Grudzień na GPW upłynął przede wszystkim pod znakiem kontrowersji związanych z Cyberpunkiem.
  • Spodziewany powrót do normalności wprowadza na rynku pozytywny sentyment.
  • W nadchodzącym roku sektor bankowy może wrócić do łask inwestorów (o ile nie przeszkodzi w tym RPP).

Te artykuły również Cię zainteresują
Na GPW inwestorzy dyskontują przyszłość

Pomimo spływających informacji o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń (związanych z pandemią) zarówno w Polsce, jak i zagranicą, rynek akcji znajduje się w trendzie wzrostowym. Choć wydawać by się mogło, że jest to nielogiczne, to warto pamiętać, że inwestorzy starają się wyceniać przyszłość, a nie teraźniejszość.

Pamiętajmy o tym, że rynek akcyjny dyskontuje przyszłość i mimo tego, że mamy teraz do czynienia ze sztucznym schłodzeniem gospodarki to jednak dzięki rozpoczęciu szczepień w perspektywie 2021 roku możemy myśleć o powrocie do normalności – i właśnie tę perspektywę wyceniają inwestorzy, patrząc na rynek akcyjny. – wyjaśnia Rafał Sadoch z BM mBanku.

Inwestorzy oczekują, że dzięki szczepieniom (i wynikających z nich poprawie sytuacji pandemicznej) pojawi się pole do „odmrażania” i powrotu do normalności co przełoży się na to, że gospodarka ruszy kopyta w połowie 2021 roku. Warto również zaznaczyć, że wzrosty na światowych parkietach również powinny wspierać utrzymanie pozytywnego sentymentu na GPW w Warszawie.

Debiut Allegro i klapa Cyberpunka

IV kwartał 2020 był rekordowy pod względem obrotu – co wpływa pozytywnie na wyniki GPW. Największy wpływ na ten stan rzeczy wywarł mocno wyczekiwany, rekordowy debiut Allegro (który zapoczątkował całą serię debiutów na warszawskim parkiecie), oraz bardzo kontrowersyjna premiera Cyberpunka, która doprowadziła do znacznego obniżenia kursu akcji CD projekt.

Choć rok 2020 (dla inwestorów) był świetny, to nadchodzący 2021 ma szansę być równie zjawiskowy. Oczekiwany (czy też wręcz niecierpliwie wyczekiwany) powrót do normalności pozostawia dobry sentyment. Jednocześnie szanse na uwagę, może mieć również sektor bankowy, który powinien być wspierane przez oczekiwane ożywienie gospodarczy. Należy jednak pamiętać o niedawnych słowach prezesa NBP o stopach procentowych, które teoretycznie dalej mogą być obniżane.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here