Naga MarketsBiało-czerwone światła samochodówW trakcie wczorajszego dnia Polacy ruszyli do urn by wybrać swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Frekwencja okazała się być wyższa niż przed czterema laty i wyniosła według wczorajszych sondaży ponad 61%, co jest rekordowym wynikiem w historii Polski po roku 1989. Natomiasy w miniony piątek agencja S&P Global Ratings utrzymała rating polski w walucie zagranicznej na poziomie A-. Polska giełda traci w poniedziałkowe przedpołudnie, a kurs złotego wydaje się być stabilny w reakcji na doniesienia z kraju zyskując do euro w efekcie czego notowania EURPLN spadają poniżej 4,30 zł. Na przegląd najważniejszych informacji zaprasza Adam Rak oraz broker XM.


Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory, wynika z sondaży exit poll

Tegoroczne wybory parlamentarne zdecydowaną większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość na które głos oddało aż 43,6% wszystkich, którzy udali się wczoraj do lokali wyborczych. Z symulacji podziału mandatów wynika, że w nowym Sejmie PiS będzie miał 239 miejsc. Poza dotychczas rządzącą partią, w sejmie znajdą się jeszcze cztery ugrupowania. Są to Koalicja Obywatelska, która otrzyma 130 mandatów, Lewica, która liczyć może na 43 miejsca w Sejmie, niewiele mniej bo 34 parlamentarzystów wystawi PSL, a Konfederacja może liczyć na 13 miejsc.

„Do uzyskania większości sejmowej i samodzielnych rządów potrzebne jest 231 mandatów. Z niedzielnego sondażu Ipsos wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 14 województwach, natomiast Koalicja Obywatelska zaledwie w dwóch (pomorskie i lubuskie). Wczorajszych wyników nie omieszkał skomentować Andrzej Duda: Bardzo dziękuję Rodakom, którzy wzięli udział w wyborach. Gratuluję wszystkim Państwu Posłom i Senatorom, którzy dziś zdobyli mandaty, przy wysokiej frekwencji. To ważne! Wspaniała postawa Wyborców! – napisał prezydent na Twitterze krótko po ogłoszeniu wyników exit poll” – komentował Adam Rak na antenie Comparic24.tv.

S&P utrzymuje rating polski na stabilnych poziomach

Zdaniem agencji S&P Global Rating, która utrzymała rating polski w walucie zagranicznej na poziomie A- perspektywa jest stabilna. Takiego scenariusza oczekiwała znaczna większość ekonomistów.  Także w piątek oceny ratingowej dla Polski miała dokonać Agencja Moody’s. Ta jednak nie opublikowała raportu, co oznacza, że według Moody’s długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie “A2”, a jego perspektywa jest stabilna – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

„W uzasadnieniu decyzji S&P wskazano m.in., że zdaniem analityków agencji w tym roku PKB Polski wzrośnie o 4,3 proc. W dokumencie stwierdzono też, że przy prowadzonej przez rząd procyklicznej polityce, zastrzyk środków z budżetu odpowiadał będzie w 2019 i 2020 r. ponad 1,6 proc. PKB. Zdaniem S&P, stabilność finansowa powinna nadal się utrzymać, mimo potencjalnych kosztów związanych z niekorzystnym dla banków wyrokiem TSUE” – wyjaśniał Adam Rak.

Brexit: Johnson liczy na porozumienie w ostatniej chwili

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w niedzielę członków swojego gabinetu, że widzi drogę do zawarcia w ostatniej chwili porozumienia w sprawie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Ostrzegł zarazem, że została do wykonania “znacząca ilość pracy”.

“Premier poinformował gabinet o postępach w toczących się negocjacjach w sprawie brexitu, podkreślając, że można dostrzec drogę do porozumienia, ale pozostaje jeszcze znacząca ilość pracy do wykonania i musimy być przygotowani do wyjścia 31 października. Premier powiedział, że istnieje sposób na osiągnięcie porozumienia, które może zabezpieczyć wszystkie nasze interesy” – poinformowała rzeczniczka Downing Street.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here