Naga MarketsMario Draghi przedstawiał swoje stanowisko przed członkami europejskiej Komisji Gospodarczej i Monetarnej w Brukseli.
Mario Draghi przedstawiał swoje stanowisko przed członkami europejskiej Komisji Gospodarczej i Monetarnej w Brukseli.

Posiadacie w domu banknoty o nominale 500 EUR? Być może już niedługo będziecie należeć do grupy właścicieli co prawda pięknego, lecz oficjalnie nieakceptowanego kawałka papieru. Wszystko za sprawą coraz głośniejszych pogłosek dotyczących możliwości podjęcia decyzji przez EBC o wycofaniu z obiegu banknotów o najwyższym nominale.


Walka z przestępczością oraz zmorą naszych czasów – terroryzmem, wymaga nie tylko odpowiedniej ilości godzin pracy służb porządkowych, czy nowoczesnego uzbrojenia. Aby pozbyć się problemu nie wystarczy przeciwdziałać jedynie groźniejszej jego stronie, ale należy uderzyć w samo źródło. Tym źródłem w przypadku międzynarodowych gangów czy siatek terrorystycznych jest odpowiednie finansowanie. Do walki z wymienionymi już niedługo ma włączyć się Europejski Bank Centralny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas wczorajszej dyskusji z członkami Komisji Gospodarczej i Monetarnej, Mario Draghi stwierdził, że “panuje powszechne przekonanie opinii publicznej, że banknoty o wysokim nominale wykorzystywane są w działalności przestępczej”. Według komentatorów – to najpoważniejsza dotąd wskazówka odnośnie planów ewentualnego pozbycia się nieszczęsnych 500 EUR.

(Nie)chciany banknot

Obecnie, będąc w posiadaniu banknotu 500 EUR ciężko będzie go wydać. Większość sklepów, nawet niemieckich (słynących z zamiłowania do gotówki) nie przyjmuje tak wysokich nominałów z dwóch prostych powodów – po pierwsze, niemal nikt ich nie używa. Pomimo obecności w europejskim obiegu od 2002 roku, 500 EUR nadal nie zyskało popularności Europejczyków z powodu swojej wartości. Mieszkając w Polsce możemy sobie uzmysłowić jak cenny może być pojedynczy papierek o wymiarach 160 na 82 mm.

ss
ECB rzeczywiście wycofa banknot o wartości 500EUR?

Po drugie – pierwsze stwierdzenie nie do końca było prawdą. Według brytyjskich organów ds. walki z przestępczością zorganizowaną, niemal 90% wszystkich transakcji przeprowadzonych pięćsetkami są dokonywane przez osoby (lub osobę) mającą powiązania ze światem przestępczym. Wysoka wartość nominalna banknotu w przeliczeniu na jego wagę powoduje, że transakcje przeprowadzane z pomocą pięćsetek mogą opiewać na setki tysięcy EUR – a to wszystko, w dużej kopercie lub niewielkiej paczce. 500 EUR okazało się idealnym nośnikiem wartości dla świata przestępczego. Powoli miejsce banknotu zajmują kryptowaluty – choćby popularny Bitcoin.

Następstwa kryzysu

Banknoty o wysokich nominałach efektywne są w czasach kryzysu. Tak było choćby w 2009 roku, gdy recesja docierała do Europy i pojawiła się potrzeba zbierania podatków w sposób znacznie bardziej efektywny. Również obecny kryzys migracyjny w Europie, gdzie do bram strefy pukają setki tysięcy uchodźców (często ekonomicznych) 500 EUR znajduje zastosowanie.

Niemniej jednak, to za sprawą Francji pojawiły się naciski na EBC by wycofać 500 EUR z obiegu. Tragiczne w skutkach zamachy terrorystyczne w Paryżu na nowo ożywiły dyskusje o problemie finansowania światowego terroryzmu. Również i tutaj 500 EUR wydaje się idealnym nośnikiem wartości. Financial Times poinformował wczoraj, że “decyzja o wycofaniu banknotów o nominale 500 EUR praktycznie jest już podjęta. EBC czeka jedynie na odpowiedni moment.”

Wolność czy bezpieczeństwo?

Czytając podobne newsy dotyczące kolejnej formy ograniczania naszej obywatelskiej wolności na nowo rozgorzeje dyskusja dotycząca ceny jaką płacimy za nasze bezpieczeństwo. W XXI wieku najważniejszym pytaniem stało się: na ile pozwolimy jeszcze rządom kontrolować nasze życie w imię walki z terroryzmem i przestępczością? Sprawa 500 EUR wydaje się błaha, ponieważ nikt nimi nie płaci jednak coraz bardziej przesuwa granicę pomiędzy naszą osobistą wolnością, a dobrem ogółu.

invest

Wycofanie z obiegu pięćsetek może okazać się także gratką dla kolekcjonerów banknotów. Pomimo wyliczeń, które wskazują na to, że banknoty 500 EUR pod względem wartości stanowią aż 30% wszystkich banknotów euro będących w obiegu. Posiadacze tychże mogą stać się w krótkim czasie właścicielami czegoś względnie rzadkiego. Ciężko szacować na ile banknoty te zyskają na wartości po wycofaniu ich z obiegu (który to proces wciąż owiany jest tajemnicą) jednak można uznać, że dla sympatyków banknotowych kolekcji będą one stanowić przyjemne uzupełnienie zbiorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here