Naga Marketshistoria złota1Złoto od zawsze budziło wśród ludzi wielkie emocje, było synonimem bogactwa, piękna i władzy. Historia używania złota przez rzemieślników do produkcji wyrobów jubilerskich ma już ponad 7 tysięcy lat. Szczególnie znaleziska archeologiczne na terenie Egiptu, Grecji czy Imperium Rzymskiego mówią nam o szczególnym wykorzystaniu tego kruszcu przez władców tego okresu do podkreślenia swojej potęgi i bogactwa. Chyba najbardziej znanym artefaktem z tego okresu jest złota 11-kilogramowa pośmiertna maska faraona Tutanchamona wykonana w XIV wieku p.n.e. znajdująca się teraz w Muzeum Egipskim w Kairze.

W starożytności największe kopalnie złota znajdowały się na pograniczu dzisiejszego Egiptu i Sudanu, w prowincji zwanej Nubia. Wydobywano tam około 1 tony kruszcu rocznie (dzisiaj około 9 ton dziennie), a plan tej kopalni możemy oglądać na najstarszej znanej mapie świata, tzw. papirusowej mapie z Turynu, która pochodzi z 1100 lat p.n.e.. Duże kopalnie znajdowały się także w obszarze Morza Śródziemnego, znajdujące się w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej, między innymi kopalnie Mahd adh Dhahab („kolebka złota”), w której w okresie panowania króla Salomona (961-922 p.n.e.), było wydobywane złoto, srebro i miedź.

Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba spowodowała kolejne zainteresowanie tym kruszcem, a sam podbój kontynentu był głównie napędzany pogłoskami o niespotykanych zasobach złota na tym terenie (EL Dorado). Szacuje się, że eksplorowane obszary Ameryki Południowej wraz z afrykańskim Złotym Wybrzeżem (Zatoka Gwinejska) w XVI wieku dostarczały około 10-12 ton złota rocznie.

historia złota2Oczywiście w historii złota nie sposób nie wspomnieć o tzw. gorączce złota w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczęła się ona w 1848 roku w Kalifornii, ale pierwszą kopalnią na tym kontynencie jest Reed Gold Mine w Karolinie Północnej, która rozpoczęła działalność w 1803 roku. Wszystko zaczęło się, jak to często bywa, od przypadku. Conrad Reed znalazł na polu kawał ciężkiej skały, którą jego ojciec John przez trzy lata wykorzystywał do podpierania zamykających się drzwi. Pewnego dnia jubiler rozpoznał w tym ośmiokilogramowy samorodek złota. John Reed sprzedał mu wartą wtedy 3.6 tysięcy dolarów skałę za 3,5 dolara. No i fala szukających przygód i fortuny poszukiwaczy złota ruszyła na zachód. W 1851 roku, w samej tylko Kalifornii, wydobyto 77 ton złota, a światowa produkcja wyniosła 280 ton.

 

1

Właściwości złota

Złoto jest to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Z jednego grama można uzyskać płat o powierzchni jednego metra kwadratowego. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie ani powietrzu. Z tego też powodu od tysiącleci było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie i sztuce. Stosuje się także w stomatologii (no już chyba trochę rzadziej), elektronice i nawet w przemyśle spożywczym (numer E175). Duży ciężar właściwy (19,3 g/cm3 – dwa i pół razy większy niż żelaza) pozwala na przechowywanie ogromnej wartości w małej bryle. Jedna tona złota warta 20 milionów dolarów amerykańskich mieści się w sześcianie o krawędzi 37 cm.

 

Największa sztabka złota ma masę 250 kg i znajduje się w Muzeum Złota Toi w Japonii.

historia złota4Skąd się jednak wzięło złoto na Ziemi? Dała go nam niegdyś umierająca gwiazda, tzw. supernowa. W swojej ostatniej fazie istnienia wyrzuciła w przestrzeń obłok materii, która stała się materiałem dla powstania Układu Słonecznego. Zawierała ona wszystkie pierwiastki, w tym również ciężkie, do których należy złoto, wytworzone przez miliardy lat w wyniku procesów syntezy termojądrowej zachodzącej w gwieździe. Ziemia w czasie formowania się około 4,5 miliarda lat temu składała się z płynnej magmy. W czasie procesu stygnięcia, najcięższe pierwiastki, w tym oczywiście złoto, tonęły w jej wnętrzu. Złoto obecnie znajdujące się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarło na Ziemię znacznie później, w okresie, kiedy to w Ziemię uderzył meteoryt o znacznej masie zawierający między innymi złoto.

Złoto występuje jako samorodki lub ziarna w skałach litych, żyłach i osadach aluwialnych. Z bloku rudy złota ważącego około 860 gram można uzyskać 30 gram złota, tak jak przedstawia to powyższe zdjęcie. Światowe oceany zawierają pewne ilości złota, chociaż stężenie jest bardzo niskie i odzyskanie go nie jest ekonomicznie opłacalne (około 30 części na biliard). Ale przy rozpoznanych złożach złota  ocenianych na 26 tys. ton, 15 tys. ton w oceanach budzi nadzieje zapaleńców na duże zyski. Należy także wspomnieć o eksploracji kosmosu. Sonda NEAR zbadała ostatnio asteroidę Eros i odkryła , ze znajduje się na niej więcej złota, niż kiedykolwiek zdołaliśmy wydobyć ( do 2015 roku ponad 186 tys, ton ). Oczywiście jest  to pieśń przyszłości jak i zamiana ołowiu w złoto – marzenie każdego średniowiecznego alchemika. Proces zakończył się sukcesem w reaktorach atomowych byłego Związku Radzieckiego. Wprawdzie udało się, ale koszt takiej operacji, jak na razie, jest kompletnie nieopłacalny.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułEURUSD – wybicie z Inside Bar
Następny artykułUSDCHF – najwyższa pora na spadki
Propagator japońskich metod inwestowania, od pona​d 20 lat aktywny inwestor na rynkach finansowych. Pracował jako trader oraz analityk w domach maklerskich w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Prowadzi wykłady z budowy systemów inwestycyjnych i psychologii inwestowania (investio.pl).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here