Naga MarketsfedW dniu dzisiejszym wszystkie oczy inwestorów skierowane są na Stany Zjednoczone i majątki milionów obywateli świata zależą od decyzji FED w sprawie stóp procentowych. Także może nim o godzinie 20:00 naszego czasu usłyszymy ogłoszenie tej decyzji warto przypomnieć sobie jak w ogóle powstał FED, ponieważ historia ta nadaje się na scenariusz niezłego filmu sensacyjnego.

W 1907 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do załamania giełdy i powszechnie uważano, że za tym krachem stały największe nowojorskie banki, znane jako Money Trust, które doprowadzały  do paniki na rynku a następnie wykupywały akcje od przerażonych inwestorów sprzedając je z wielokrotnym zyskiem. Niezadowolenie społeczne było tak duże, że w 1908 roku Kongres powołał National Monetary Commision, który miał sprawdzić te zarzuty i przedstawić reformy systemu bankowego. Na czele tej instytucji stanął Senator Nelson Aldrich.

Po dwóch latach pracy Nelson Aldrich podjął decyzję. Postanowił ją jednak najpierw przedyskutować z kilkoma osobami i tu leży klucz w całej tej historii, ponieważ spotkanie to zostało zorganizowane jako prywatne polowanie na kaczki na niewielkiej wyspie Jekyll Island u wybrzeży Georgii. Jednak nikt za bardzo nie zajmował się tutaj polowaniem. Uczestnicy spotkania spędzili dziewięć dni i nocy przy stole obmyślając plan, który ostatecznie doprowadził do powstania Fedu.

Osobami zaproszonymi na polowanie byli najbardziej wpływowi ludzie amerykańskiej gospodarki, bankierzy, przeciwko którym toczyło się postępowanie wyjaśniające, mające doprowadzić do niezbędnych reform i opracowali projekt ustawy, zakładający powołanie do życia prywatnego banku centralnego, którego oni, podejrzani, zostaną właścicielami.

Zobacz również: Komentarz makro dotyczący posiedzenia FOMC (17 września)

Uczestnikami tego spotkania byli: Paul Warburg (Kuhn, Leob & Company), Frank Vanderlip (National City Bank of New York należący do rodziny Rockefellerów), Charles D. Norton ( First National Bank of New York należący do Morganów), Abraham Pete Andrew (wiceminister skarbu), Henry P. Davison (partner J.P. Morgan) oraz Benjamin Strong (J.P. Morgan Bankers Trust).

22 grudnia 1913 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przegłosował projekt Aldricha odstępując od swojego prawa bicia monet i regulowania ich wartości, które nadawała mu konstytucja , i przekazał je prywatnej instytucji Fedowi. Fed tworzy wszystkie środki płatnicze i pożycza je rządowi amerykańskiemu i prywatnym instytucjom – NA PROCENT. Skąd teraz rząd USA ma brać na to pieniądze? Oczywiście musi je ciągle od Fedu pożyczać i jest to główny powód dlaczego dług narodowy Ameryki stale rośnie i nigdy nie zostanie spłacony, ponieważ jest to technicznie nie możliwe. W tym samym 1913 roku, w którym uchwalono ustawę o Rezerwie Federalnej, dodano też szesnastą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, wprowadzającą podatek dochodowy. Przed 1913 rokiem takiego podatku nie było. Rząd utrzymywał się z ceł i podatku akcyzowego, ale ponieważ nie generowały one teraz wystarczającego dochodu aby spłacić należne Fedowi odsetki, wprowadzono własnie podatek dochodowy.

Jak pisze słynny ekonomista Murray N. Rothbard w swojej książce The Case Against the Fed:“Fed nie jest odpowiedzialny przed nikim; nie posiada budżetu;nie przeprowadza się w nim audytów; i żadna komisja Kongresu nic nie wie o jego działaniach ani nie może ich tak naprawdę nadzorować”. Fed, który ma praktycznie całkowita kontrolę nad systemem monetarnym Stanów Zjednoczonych, nie jest odpowiedzialny przed nikim.

Na podstawie książki Michaela Maloneya “Jak inwestować w złoto i srebro”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here